Highland: Sports

Highland Splash swim away from Feeburg Waves

Highland swimmer Tess Korte, a 14-year-old shown swimming the butterfly, swept all three of her individual races after winning the girls 13-14 100-meter freestyle, 100-meter individual medley and 50-meter butterfly to help the Splash easily swim by the Freeburg Waves Tuesday at Highland Community Pool.
Highland swimmer Tess Korte, a 14-year-old shown swimming the butterfly, swept all three of her individual races after winning the girls 13-14 100-meter freestyle, 100-meter individual medley and 50-meter butterfly to help the Splash easily swim by the Freeburg Waves Tuesday at Highland Community Pool. News Leader

The Highland Splash summer swim team easily swam away from the Freeburg Waves with a dominant 405 to 125 victory on Tuesday at Highland Community Pool to run their winning streak to eight to open the season.

Highland, which is coached by Alex Rinderer, Ryan Poss, Abby Rinderer and Joel Mason, won all but six of the overall 62 events, spotlighted by conquering all four of the opening medley relays and all eight of the individual medleys. The Splash also owned a decisive margin in the other events, claiming nine of the 10 in each of freestyle relays as well as the breaststroke, backstroke and butterfly races, and winning eight of the 10 freestyle competitions.

Highland had 12 different swimmers win multiple individual events, highlighted by half of a dozen who merited first place in all three of their respective events.

Sweeping all three of their races were:

▪ Dylan Galbiati won the boys 15-18 100-meter breaststroke (1:18.01), 100-meter individual medley (1:09.00) and 50-meter butterfly (29.62)

▪ Victoria Thomae won the girls 15-18 100 freestyle (1:08.50), 100 breaststroke (1:19.90) and 100 individual medley (1:13.37)

▪ Trey Stephens won the boys 13-14 100 freestyle (1;03.81), 100 breaststroke (1:22.28) and 50 butterfly (30.07)

▪ Tess Korte won the girls 13-14 100 freestyle (1:10.46), 100 individual medley (1:19.82) and 50 butterfly (33.29)

▪ Galen Kohlbrecher won the boys 11-12 50 freestyle (32.97), 50 breaststroke (45.15) and 100 individual medley (1:33.45)

▪ Tucker Stephens won the boys 8 and under 25 breaststroke (22.59), 100 individual medley (1:31.07) and 25 butterfly (18.37)

Winning two individual events apiece were:

▪ Gunnar Kohlbrecher won the boys 15-18 100 freestyle (59.47) and 100 backstroke (1:11.51)

▪ Ben Walter won the boys 13-14 100 individual medley (1:13.7) and 100 backstroke (1:13.82)

▪ Taryn Stephens won the girls 11-12 50 breaststroke (43.45) and 50 butterfly (36.87)

▪ Masyn Smith won the boys 9-10 25 breaststroke (24.09) and 25 backstroke (20.76)

▪ Baylie Wells won the girls 9-10 25 breaststroke (22.53) and 10 and under 100 individual medley (1:35.36)

▪ Sean McGinley won the boys 8 and under 25 freestyle (16.82) and 25 backstroke (20.50)

Following are the results of all of the point scorers for the Splash in their dominant win over the Freeburg Waves on June 28 at Highland Community Pool:

Highland Splash 405, Freeburg Waves 125

June 28 at Highland Community Pool

Following are the complete results of the Highland Splash’s individual point scorers, as well the relay teams who placed in the top two in each event for the Highland Splash.

(Events at this meet were competed in meters. There are three swimmers in total from both teams combined who score in each individual event, so one team is allowed to score its top two swimmers in any one individual event. Therefore, each team is guaranteed to score at least one point in each and every individual event. This does not include the meet-opening medley relays or the meet-ending freestyle relays, in which only the winning relay team scores seven points.)

Medley Relays

(Listed first is the team’s placement in the relay event. That is followed by each swimmer’s name with their age and stroke listed in parenthesis and the team’s time at the end.)

Girls 12 and Under 100 — 1. Olivia Conrad (12, Backstroke), Baylie Wells (10, Breaststroke), Taryn Stephens (12, Buttefly), Ellie Sitton (9, Freestyle), 1:20.03.

Boys 12 and Under 200 — 1. Masyn Smith (10, Backstroke), Gabe Smith (11, Breaststroke), Ryan Tolbert (10, Butterfly), Galen Kohlbrecher (12, Freestyle), 1:18.96.

Girls 13-18 200 — 1. Chloe Marti (13, Backstroke), Victoria Thomae (16, Breaststroke), Alyssa Freimann (16, Butterfly), Audrey Habing (13, Freestyle), 2:21.90.

Boys 13-18 200 — 1. Gunnar Kohlbrecher (17, Backstroke), Dylan Galbiati (17, Breaststroke), Trey Stephens (14, Butterfly), Ethan Drysdale (14, Freestyle), 2:17.11.

Freestyle

Girls 8 and Under 25 — 2. Emily Geisen, 22.63.

Boys 8 and Under 25 — 1. Sean McGinley, 16.82; 2. Dalton Balint, 20.70.

Girls 9-10 25 — 1. Jackie Barkus, 16.63; 2. Ella Drysdale, 16.95.

Boys 9-10 25 — 2. Ryan Tolbert, 17.81; 3. Thomas Miller, 20.84.

Girls 11-12 50 — 1. Madeleine Schmidt, 32.16; 3. Ally Janson, 34.33.

Boys 11-12 50 — 1. Galen Kohlbrecher, 32.97; 3. Patrick McGinley 36.88.

Girls 13-14 100 — 1. Tess Korte, 1:10.46; 3. Nora Thiems, 1:11.90.

Boys 13-14 100 — 1. Trey Stephens, 1:03.81; 2. Ben Walter, 1:06.46.

Girls 15-18 100 — 1. Victoria Thomae, 1:08.80; 3. Maggie Heinrich, 1:12.58.

Boys 15-18 100 — 1. Gunnar Kohlbrecher, 59.47; 2. Jonny Olson, 1:03.07.

Breaststroke

Girls 8 and Under 25 — 2. Reagan Tanner, 35.84; 3. Skyler Holthaus, 36.65.

Boys 8 and Under 25 —1. Tucker Stephens, 22.59; 2. Sean McGinley, 22.69.

Girls 9-10 25 — 1. Baylie Wells, 22.53; 2. Lia Kampwerth, 26.08.

Boys 9-10 25 — 1. Masyn Smith, 24.09; 3. Ryan Schlechte, 25.51.

Girls 11-12 50 — 1. Taryn Stephens, 43.45; 2. Macy Smith, 44.40.

Boys 11-12 50 — 1. Galen Kohlbrecher, 45.15; 3. Gabe Smith, 47.68.

Girls 13-14 100 — 1. Nora Thiems, 1:28.27; 3. Audrey Habing, 1:41.22.

Boys 13-14 100 — 1. Trey Stephens, 1:22.28.

Girls 15-18 100 — 1. Victoria Thomae, 1:19.90; 2. Alyssa Freimann, 1:33.76.

Boys 15-18 100 — 1. Dylan Galbiati, 1:18.01; 3. Ellie Sitton, 1:49.89.

Individual Medley

Girls 10 and Under 100 — 1. Baylie Wells, 1:35.36; 3. Ellie Sitton, 1:49.89.

Boys 10 and Under 100 — 1. Tucker Stephens, 1:31.07; 2. Masyn Smith, 1:38.03.

Girls 11-12 100 — 1. KJ Freimann, 1:25.65; 2. Macy Smith, 1:25.84.

Boys 11-12 100 — 1. Galen Kohlbrecher, 1:28.56; 2. Cam Runge, 1:33.46.

Girls 13-14 100 — 1. Tess Korte, 1:19.82; 3. Nora Thiems, 1:24.19.

Boys 13-14 100 — 1. Ben Walter, 1:13.70; 3. Ethan Drysdale, 1:19.89.

Girls 15-18 100 — 1. Victoria Thomae, 1:13.37.

Boys 15-18 100 — 1. Dylan Galbiati, 1:09.00; 2. Jonny Olson, 1:13.97.

Backstroke

Girls 8 and Under 25 — 1. Emily Geisen, 28.12; 2. Darby Stever, 28.33.

Boys 8 and Under 25 — 1. Sean McGinley, 20.50; 2. Dalton Balint, 26.46.

Girls 9-10 25 — 1. Sophia Nonn, 23.88; 3. Karen Speer, 24.82.

Boys 9-10 25 — 1. Masyn Smith, 20.76; 3. Ryan Tolbert, 24.84.

Girls 11-12 50 — 1. Ally Janson, 41.32; 2. Olivia Conrad, 42.50.

Boys 11-12 50 — 1. Cam Runge, 42.62; 2. John Nyquist, 47.33.

Girls 13-14 100 — 1. Bella Roberts, 1:19.38; 2. Chloe Marti, 1:24.68.

Boys 13-14 100 — 1. Ben Walter, 1:13.82; 3. Ethan Drysdale, 1:19.03.

Girls 15-18 100 — 2. Maggie Heinrich, 1:19.33.

Boys 15-18 100 — 1. Gunnar Kohlbrecher, 1:11.57; 2. Jonny Olson, 1:13.17.

Butterfly

Girls 8 and Under 25 — 3. Darby Stever, 32.57.

Boys 8 and Under 25 — 1. Tucker Stephens, 18.37; 2. Dalton Balint, 30.33.

Girls 9-10 25 — 1. Ella Drysdale, 18.78; 2. Jackie Barkus, 18.90.

Boys 9-10 25 — 1. Ryan Tolbert, 18.18.

Girls 11-12 50 — 1. Taryn Stephens, 36.87.

Boys 11-12 50 — 1. Patrick McGinley, 46.53; 2. Gabe Smith, 48.18.

Girls 13-14 50 — 1. Tess Korte, 33.29; 2. Chloe Marti, 37.69.

Boys 13-14 50 — 1. Trey Stephens, 30.07; 2. Ethan Drysdale, 34.75.

Girls 15-18 50 — 1. Alyssa Freimann, 32.49.

Boys 15-18 50 — 1. Dylan Galbiati, 29.62; 2. Gunnar Kohlbrecher, 30.32.

Freestyle Relays

Girls 8 and Under 100 — 2. Reagan Tanner, Addie Embry, Emily Geisen, Darby Stever, 2:42.27.

Boys 8 and Under 100 — 1. Kyler Koerkenmeier, Tucker Stephens, Dalton Balint, Ethan Walter, 1:32.62.

Girls 9-10 100 — 1. Baylie Wells, Ella Drysdale, Ellie Sitton, Jackie Barkus, 1:13.18.

Boys 9-10 100 — 1. Sean McGinley, Masyn Smith, Ryan Tolbert, Ethan Henke, 1:16.29.

Girls 11-12 200 — 1. Olivia Conrad, Ally Janson, Abby Wells, Macy Smith, 2:18.48.

Boys 11-12 200 — 1. Ian Olson, Patrick McGinley, Finn Stever, Aiden Conrad, 2:45.79.

Girls 13-14 200 — 1. Chloe Marti, Audrey Habing, Nora Thiems, Tess Korte, 2:13.97.

Boys 13-14 200 — 1. Ben Walter, Ethan Drysdale, Trey Stephens, Andrew Thomae, 2:04.88.

Girls 15-18 200 — 1. Alyssa Freimann, Addison Rinderer, Maggie Heinrich, Victoria Thomae, 2:05.70.

Boys 15-18 200 — 1. Gunnar Kohlbrecher, Dylan Galbiati, Galen Kohlbrecher, Jonny Olson, 1:54.07.

  Comments