Sports

Friday’s sports scores

High School Football

State Championships

at University of Illinois, Champaign

Friday, Nov. 25

Class 1A: Forreston 35, Decatur St. Teresa 7

Class 2A: Deer Creek-M 35, Forsyth 7

Class 3A: IC Catholic 43, Carlinville 0

Class 4A: Rochester 38, Jonesburg 14

Saturday, Nov. 26

Class 5A: Vernon Hills (10-3) vs. Peoria (12-1), 10 a.m.

Class 6A: Prairie Ridge (13-0) vs. Springfield Sacred Heart-Griffin (13-0), 1 p.m.

Class 7A: Plainfield North (11-2) vs. East St. Louis (13-0), 4 p.m.

Class 8A: Loyola Academy (13-0) vs. Maine South (10-3), 7 p.m.

Boys Basketball

Boys Basketball Tournaments

Highland Bulldogs Thanksgiving Tournament

Friday, Nov. 25

Althoff 86, Waterloo 60

O’Fallon 55, Carbondale 42

Edwardsville 66, Highland 37

Saturday, Nov. 26

Waterloo vs. Carbondale, 2 p.m.

O’Fallon vs. Highland, 3:30 p.m.

Althoff vs. Edwardsville, 5 p.m.

Centralia Thanksgiving Tournament

Friday, Nov. 25

Mascoutah 50, Jerseyville 38

Centralia 54, Springfield 36

Saturday, Nov. 26

Belleville East vs. Jerseyville, 11 a.m.

Springfield vs. Mascoutah, 12:30 p.m.

Jerseyville vs. Springfield, 6:15 p.m.

Belleville East vs. Centralia, 7:45 p.m.

Carterville Pyramid Plus Tournament

Saturday, Nov. 26

Meridian vs. Carterville, 10 a.m.

Herrin vs. Mount Vernon, 11:30 a.m.

Marion vs. Collinsville, 1 p.m.

Mount Vernon vs. Meridian, 5:30 p.m.

Collinsville vs. Herrin, 7 p.m.

Marion vs. Carterville, 8:30 p.m.

Lincoln-Eaton Electrical Tournament

Friday, Nov. 25

Cahokia vs. Champaign Centennial

Danville vs. Bartonville Limestone

Mahomet-Seymour vs. Lincoln

Effingham St. Anthony Turkey Tournament

Pool A: Effingham St. Anthony, Okaw Valley, St. Thomas More, Effingham

Pool B: Central, Robinson, Chicago Corliss, Mattoon

Friday, Nov. 25

Chicago Corliss vs. Mattoon

Okaw Valley vs.St. Thomas More

Robinson 56, Central 50

Effingham St. Anthony vs. Effingham

Saturday, Nov. 26

Seventh Place

Pool A 4th vs. Pool B 4th, 3 p.m.

Fifth Place

Pool A 3rd vs. Pool B 3rd, 4:30 p.m.

Third Place

Pool A 2nd vs. Pool B 2nd, 6 p.m.

Championship

Pool A 1st vs. Pool B 1st, 7:30 p.m.

Metro-East Lutheran Thanksgiving Turkey Tip-Off Tournament

Friday, Nov. 25

Roxana 52, Maissa 29

Litchfield 65, Dupo 58

Odin 65, Valmeyer 62

Metro East JV 44, Wood River 42

Metro East 75, Gillespie 39

Gibault 57, Freeburg 49

Saturday, Nov. 26

Gold Bracket

Fifth Place, 4 p.m.

Third Place, 5:30 p.m.

Championship, 7:30 p.m.

Silver Bracket

Fifth Place, 11:30 a.m.

Third Place, 1 p.m.

Championship, 2:30 p.m.

Bronze Bracket

Fifth Place, 10:30 a.m.

Third Place, 10 a.m.

Championship, noon

Wesclin/Lebanon Thanksgiving Tournament

at Wesclin High

Friday, Nov. 25

Wesclin 64, Lebanon 25

Nashville 70, Father McGiveney 12

Saturday, Nov. 26

Columbia vs. Nashville, 6 p.m.

Father McGivney vs Wesclin, 7:30 p.m.

Mater Dei Thanksgiving Tournament

Friday, Nov. 25

MICDS 74, St. Francis de Sales 55

Brentwood Academy 49, Mater Dei 48

Saturday, Nov. 26

St. Francis De Sales vs. Mater Dei, noon

Mary Institute-Country Day vs. Brentwood (Tenn.), 1:30 p.m.

Brentwood (Tenn.) vs. St. Francis De Sales, 6 p.m.

Mater Dei vs. Mary Institute-County Day, 7:30 p.m.

Carlyle Kaskaskian Classic

Pool A: Okawville, Hillsboro, Flora, New Athens

Pool B: Pinckneyville, Carlyle, Greenville, Woodlawn

Saturday, Nov. 26

Okawville vs. New Athens, 3 p.m.

Hillsboro vs. Flora, 4:30 p.m.

Pinckneyville vs. Woodlawn, 6 p.m.

Carlyle vs. Greenville, 7:30 p.m.

Monday, Nov. 28

Okawville vs. Flora, 6 p.m.

Greenville vs. Pinckneyville, 7:30 p.m.

Tuesday, Nov. 29

New Athens vs. Hillsboro, 6 p.m.

Woodlawn vs. Carlyle, 7:30 p.m.

Wednesday, Nov. 30

Okawville vs. Hillsboro, 6 p.m.

Pinckneyville vs. Carlyle, 7:30 p.m.

Friday, Dec. 2

Flora vs. New Athens, 6 p.m.

Greenville vs. Woodlawn, 7:30 a.m.

Saturday, Dec. 3

Seventh Place

Pool A 4th vs. Pool B 4th, 3 p.m.

Fifth Place

Pool A 3rd vs. Pool B 3rd, 4:30 p.m.

Third Place

Pool A 2nd vs. Pool B 2nd, 6 p.m.

Championship

Pool A 1st vs. Pool B 1st, 7:30 p.m.

Alton Tip-Off Classic

Friday, Nov. 25

Riverview Gardens vs. St. Mary’s

Alton vs. Carnahan

Saturday, Nov. 26

St Mary’s 105, Riverview Gardens 62

Alton 64, Carnahan 40

Springfield Lanphier Tournament

Friday, Nov. 25

East St. Louis vs. Chicago Brooks

Saturday, Nov. 26

Seventh Place, noon

Consolation championship, 1:30 p.m.

Third Place, 6 p.m.

Championship. 7:30 p.m.

Girls Basketball

Nashville Thanksgiving Tournament

Saturday, Nov. 26

Assembly Hall

Freeburg vs. Mascoutah, 9 a.m.

Nashville vs. Collinsville, 10:30 a.m.

Wesclin vs. Mount Vernon, noon

Okawville vs. Benton, 1:30 p.m.

Seventh Place, 3:30 p.m.

Fifth Place, 5 p.m.

Third Place, 6:30 p.m.

Championship, 8 p.m.

Springfield Southeast Tournament

Friday, Nov. 25

Edwardsville 77, Champaign Central 17

East St. Louis vs. Decatur MacArthur

Edwardsville 77, Peoria Central 43

East St. Louis vs. Metro

Saturday, Nov. 26

East St. Louis vs. Springfield Southeast, 10:30 a.m.

Edwardsville vs. Rochester, 1:30 p.m.

36th Metro-East Lutheran Turkey Tip-Off Classic - Silver

Madison 58, Odin 50

Odin

11

8

11

20

50

Madison

19

13

17

9

58

Odin (50):

Seth Nix 19, Gabe Roberts 10, Lucas Shaffer 10, Dylan Friend 9, Brysen Smith 2,

Totals:

FG-17 (9 3-point FG) FT-7/10 PF-12.

Madison (58):

Kendall Kennedy 21,Earl Green 11,Malique Mason 11,Kenyan Stanley 7,Tyrese Crawford 3,Cameron Jamison 3,Katravion Williams 2,

Totals:

FG-24 (3 3-point FG) FT-7/11 PF-0.

36th Metro-East Lutheran Turkey Tip-Off Classic - Gold

Marquette 74, Metro East 45

A. Marquette

23

18

22

11

74

ME Lutheran

15

8

14

8

45

Alton Marquette (74):

Jake Hall 16, Isaiah Ervin 15, Sammy Green 12, Nick Messinger 8, Nick Hemann 7, Reagan Snider 7, Bryce Pettiford 6, Chris Hartrich 3,

Totals:

FG-26 (9 3-point FG) FT-13/19 PF-20.

ME Lutheran (45):

JJ Schwarz 21,Braden Woolsey 7,A.J. Risavy 5,Noah Coddington 4,Darion Brooks 2,Zack Crank 2,Larry Harris 2,Garrett Niemeier 2,

Totals:

FG-14 (0 3-point FG) FT-17/24 PF-15.

Edwardsville 77, Champaign Cen 17

Champaign Cen

5

5

2

5

17

Edwardsville

30

17

10

20

77

Champaign Central (17):

Totals:

FG-0 (0 3-point FG) FT-0/0 PF-0.

Edwardsville (77):

Kate Martin 16,Makenzie Silvey 16,Myriah Noodel-Haywood 12,Rachel Pranger 10,Quierra Love 8,Jasmine Bishop 5,Morgan Hulme 4,Criste’on Waters 4,Maria Smith 2,

Totals:

FG-33 (4 3-point FG) FT-7/12 PF-5.

36th Metro-East Lutheran Turkey Tip-Off Classic - Silver

Odin 65, Valmeyer 62

Valmeyer

10

19

16

11

Odin

15

2

17

22

Valmeyer (62):

Michael Chism 22, Vaughn Larsen 14, Owen Miller 10, Cole Juelfs 8, Phillip Reinhardt 6, Andrew Whipple 2,

Totals:

FG-24 (6 3-point FG) FT-8/13 PF-23.

Odin (65):

Seth Nix 21,Lucas Shaffer 21,Gabe Roberts 13,Dominic Beyers 5,Dylan Friend 3,Brysen Smith 2,

Totals:

FG-23 (6 3-point FG) FT-13/26 PF-15.

Stove Top Stuffing Classic

Triad 68, Taylorville 44

Triad

21

17

23

0

68

Taylorville

12

8

4

20

44

Triad (68):

Kyle Cox 17, Kyle Rood 16, Beau Barbour 10, Noah Moss 10, Jake O’Dell 7, Brendon Grigg 3, Ethan Salopek 3, Ryan Holcomb 2,

Totals:

FG-24 (9 3-point FG) FT-11/16 PF-7.

Taylorville (44):

Totals:

FG-0 (0 3-point FG) FT-0/0 PF-0.

36th Metro-East Lutheran Turkey Tip-Off Classic - Silver

Roxana 54, Staunton 33

Roxana

8

19

12

15

54

Staunton

8

5

9

11

33

Roxana (54):

Zach Golenor 18, Zack Haas 12, Jacob Maguire 6, Cody McMillen 5, Mickey Ross 5, Trey Kelley 3, James Perry 3, Eddy Lara 2,

Totals:

FG-19 (7 3-point FG) FT-9/13 PF-0.

Staunton (33):

Ryan Billings 9,Griffin Blanco 6,Konner Henke 6,Brady Kinder 5,Cullen McBride 3,Cody Castaldi 2,Lucas Sievers 2,

Totals:

FG-12 (6 3-point FG) FT-3/4 PF-0.

36th Metro-East Lutheran Turkey Tip-Off Classic - Silver

Roxana 52, Marissa 29

Roxana

18

8

14

12

52

Marissa

2

8

6

13

29

Roxana (52):

Zach Golenor 24, Zack Haas 9, Cody McMillen 8, Mickey Ross 7, Jacob Maguire 4,

Totals:

FG-19 (10 3-point FG) FT-4/6 PF-12.

Marissa (29):

Kyle Smith 12,Tony Stoddard 7,Josh Diercks 5,Chase Daugherty 3,Blaine Knope 1,Maison McHughes 1,

Totals:

FG-10 (5 3-point FG) FT-4/10 PF-11.

Battling Bulldogs Thanksgiving Tournament

O’fallon 55, Carbondale 42

O’Fallon

18

12

14

11

55

Carbondale

11

9

10

12

42

O’Fallon (55):

Jalen Hodge 17, Ronnie Anthony 11, Tabari Dunlap 9, Alex Orr 9, Robert Hayes 3, Ryan Fulton 2, Deion Norfleet 2, Daron Thomas 2,

Totals:

FG-21 (7 3-point FG) FT-6/10 PF-14.

Carbondale (42):

Acree 15, Martin 11, Ousley 6, Benne 4, Bradley 4, Baltz 2,

Totals:

FG-18 (2 3-point FG) FT-4/12 PF-14.

Stove Top Stuffing Classic

Civic Mem. 50, Nokomis 27

Nokomis

8

4

10

5

27

Civic Mem.

16

7

14

13

50

Nokomis (27):

Totals:

FG-0 (0 3-point FG) FT-0/0 PF-0.

Civic Memorial (50):

Jaxsen Helmkamp 13,Bryce Zupan 10,Geoffrey Withers 9,Jaquan Adams 6,Caden Clark 4,Camryn Gerhardt 2,Brandon Hampton 2,David Lane 2,Zach Williams 2,

Totals:

FG-21 (5 3-point FG) FT-3/5 PF-6.

36th Metro-East Lutheran Turkey Tip-Off Classic - Bronze

Metro-East Lu 44, Wood River 42

Metro-East Lu

9

8

8

19

44

Wood River

8

10

13

11

42

Metro-East Luthera (44):

Jason Williams 17, Cooper Krone 11, Damonte Bean 7, Jonah Wilson 6, Tyler Williams 2, Will Barney 1,

Totals:

FG-16 (3 3-point FG) FT-9/19 PF-19.

Wood River (42):

Jake Roustio 10,Jamie Roustio 10,Zaide Wilson 7,Hunter Hall 4,Zach Wells 4,Zach Womack 4,Joel Biesk 3,

Totals:

FG-13 (4 3-point FG) FT-12/22 PF-13.

Centralia Thanksgiving Tournament

Mascoutah 50, Jerseyville 38

Mascoutah

11

11

14

14

50

Jerseyville

6

7

9

16

38

Mascoutah (50):

Totals:

FG-0 (0 3-point FG) FT-0/0 PF-0.

Jerseyville (38):

Kurt Hall 9,Jake Ridenhour 9,AJ Shaw 7,Coby Gibson 5,Lucas Ross 3,Blake Wittman 3,Nathan Goldacker 2,

Totals:

FG-14 (5 3-point FG) FT-5/11 PF-13.

36th Metro-East Lutheran Turkey Tip-Off Classic - Gold

Metro East 75, Gillespie 39

Gillespie

10

18

5

6

39

ME Lutheran

20

19

24

12

75

Gillespie (39):

Nick Price 19, Tate Wargo 9, Anthony Kravanya 6, Nathan Davis 2, Devin Stroh 2, Danny Dobrino 1,

Totals:

FG-14 (3 3-point FG) FT-8/11 PF-13.

ME Lutheran (75):

Noah Coddington 15,JJ Schwarz 15,Braden Woolsey 11,Larry Harris 9,A.J. Risavy 8,Darion Brooks 6,Zack Crank 6,Kyle Johnson 5,

Totals:

FG-29 (7 3-point FG) FT-10/16 PF-8.

36th Metro-East Lutheran Turkey Tip-Off Classic - Gold

Gibault 57, Freeburg 49

Freeburg

11

9

12

17

49

Gibault

14

7

15

21

57

Freeburg (49):

Quinn Haug 11, Parker Weiss 10, Luke Ervie 8, Carson Smith 8, Alex Mack 4, Zach Muir 4, Greg Cockrell 2, Bryce Rutledge 2,

Totals:

FG-17 (5 3-point FG) FT-10/15 PF-17.

Gibault (57):

Trevor Davis 21,Collin Kessler 21,Karson Huels 11,Garrett Rueter 3,Logan Doerr 1,

Totals:

FG-20 (5 3-point FG) FT-12/19 PF-13.

Battling Bulldogs Thanksgiving Tournament

Edwardsville 66, Highland 37

Edwardsville

24

26

10

6

66

Highland

6

16

8

7

37

Edwardsville (66):

Oliver Stephen 17, A.J. Epenesa 14, Mark Smith 14, Jack Marinko 10, Caleb Strohmeier 4, Zach Doornink 3, Jackson Best 2, Reggie Wilson 2,

Totals:

FG-26 (9 3-point FG) FT-5/7 PF-11.

Highland (37):

Jake Kruse 12,Sam LaPorta 6,Jon Dickman 5,Elliott Prott 5,Cameron Altadonna 3,Luke Landmann 2,Stephen Schniers 2,Stephen Torre 2,

Totals:

FG-13 (7 3-point FG) FT-4/9 PF-7.

36th Metro-East Lutheran Turkey Tip-Off Classic - Bronze

Litchfield 65, Dupo 58

Dupo

8

19

14

17

58

Litchfield

19

16

11

19

65

Dupo (58):

Austin Francis 21, Kelvin Swims 15, Jimmy Mantz 5, Jerrett Dixon 4, Cody Richardson 4, Mikey Overbay 3, Kenny Spisak 3, Taylor Stanek 3,

Totals:

FG-18 (7 3-point FG) FT-15/22 PF-28.

Litchfield (65):

Cam Morris 15,Alex Bishop 10,Dylan Hemann 10,Deundrea Holloway 8,Chase Launderdale 7,Sam Middeleton 6,Sam Painter 6,Keating Monroe 3,

Totals:

FG-21 (3 3-point FG) FT-20/33 PF-21.

Pyramid Tournament

Collinsville 57, Meridian 36

Collinsville

0

0

0

0

57

Meridian

0

0

0

0

36

Collinsville (57):

Kenrique Brown 20, Ronnie Midgett 10, Austin Knight 6, Keydrian Jones 5, Chandler Buehne 4, Ray’Sean Taylor 4, Braeden Lemp 3, Aaron Molton 3, Marshall Harrison 2,

Totals:

FG-24 (5 3-point FG) FT-4/8 PF-10.

Meridian (36):

Vosser 10, Lowe 9, Nicholson 8, Jones 6, Patrick 2, Green 1,

Totals:

FG-15 (3 3-point FG) FT-3/10 PF-9.

Battling Bulldogs Thanksgiving Tournament

Althoff 86, Waterloo 60

Althoff

20

21

21

24

86

Waterloo

16

12

18

14

60

Althoff (86):

Totals:

FG-0 (0 3-point FG) FT-0/0 PF-0.

Waterloo (60):

Ben Huels 20,Griffin Lenhardt 15,Ross Schrader 13,Dylan Hunt 10,Eli Dodd 2,

Totals:

FG-24 (4 3-point FG) FT-8/11 PF-16.

PRO FOOTBALL

NFL

American Conference

East

W

L

T

Pct

PF

PA

New England

8

2

0

.800

271

180

Miami

6

4

0

.600

218

216

Buffalo

5

5

0

.500

253

215

N.Y. Jets

3

7

0

.300

179

244

South

W

L

T

Pct

PF

PA

Houston

6

4

0

.600

181

215

Indianapolis

5

6

0

.455

270

301

Tennessee

5

6

0

.455

281

275

Jacksonville

2

8

0

.200

193

265

North

W

L

T

Pct

PF

PA

Pittsburgh

6

5

0

.545

266

222

Baltimore

5

5

0

.500

199

187

Cincinnati

3

6

1

.350

199

226

Cleveland

0

11

0

.000

184

325

West

W

L

T

Pct

PF

PA

Oakland

8

2

0

.800

272

243

Kansas City

7

3

0

.700

222

187

Denver

7

3

0

.700

239

189

San Diego

4

6

0

.400

292

278

National Conference

East

W

L

T

Pct

PF

PA

Dallas

10

1

0

.909

316

213

N.Y. Giants

7

3

0

.700

204

200

Washington

6

4

1

.591

280

264

Philadelphia

5

5

0

.500

241

186

South

W

L

T

Pct

PF

PA

Atlanta

6

4

0

.600

320

283

Tampa Bay

5

5

0

.500

235

259

New Orleans

4

6

0

.400

285

286

Carolina

4

6

0

.400

244

246

North

W

L

T

Pct

PF

PA

Detroit

7

4

0

.636

247

238

Minnesota

6

5

0

.545

218

192

Green Bay

4

6

0

.400

247

276

Chicago

2

8

0

.200

157

237

West

W

L

T

Pct

PF

PA

Seattle

7

2

1

.750

219

173

Arizona

4

5

1

.450

226

190

Los Angeles

4

6

0

.400

149

187

San Francisco

1

9

0

.100

204

313

Thursday’s Games

Detroit 16, Minnesota 13

Dallas 31, Washington 26

Pittsburgh 28, Indianapolis 7

Sunday’s Games

San Diego at Houston, noon

Arizona at Atlanta, noon

Cincinnati at Baltimore, noon

San Francisco at Miami, noon

Jacksonville at Buffalo, noon

Tennessee at Chicago, noon

Los Angeles at New Orleans, noon

N.Y. Giants at Cleveland, noon

Seattle at Tampa Bay, 3:05 p.m.

Carolina at Oakland, 3:25 p.m.

New England at N.Y. Jets, 3:25 p.m.

Kansas City at Denver, 7:30 p.m.

Monday’s Games

Green Bay at Philadelphia, 7:30 p.m.

COLLEGE FOOTBALL

Top 25 Schedule

Saturday

No. 1 Alabama vs. No. 16 Auburn, 2:30 p.m.

No. 2 Ohio State vs. No. 3 Michigan, 11 a.m.

No. 4 Clemson vs. South Carolina, 6:30 p.m.

No. 5 Wisconsin vs. Minnesota, 2:30 p.m.

No. 8 Penn State vs. Michigan State, 2:30 p.m.

No. 9 Colorado vs. No. 21 Utah, 6:30 p.m.

No. 11 Louisville vs. Kentucky, 11 a.m.

No. 12 Southern Cal vs. Notre Dame, 2:30 p.m.

No. 13 Florida at No. 15 Florida State, 7 p.m.

No. 19 West Virginia at Iowa State, 2:30 p.m.

No. 24 Tennessee at Vanderbilt, 6:30 p.m.

PRO HOCKEY

Saturday’s Games

Carolina at Ottawa, 6 p.m.

Columbus at Florida, 6 p.m.

Washington at Toronto, 6 p.m.

New Jersey at Pittsburgh, 6 p.m.

Montreal at Detroit, 6 p.m.

Minnesota at St. Louis, 7 p.m.

Vancouver at Colorado, 9 p.m.

Chicago at Los Angeles, 9:30 p.m.

Anaheim at San Jose, 9:30 p.m.

Sunday’s Games

Tampa Bay at Boston, noon

Nashville at Winnipeg, noon

Arizona at Edmonton, 2 p.m.

Florida at Carolina, 5 p.m.

Ottawa at N.Y. Rangers, 6 p.m.

Calgary at Philadelphia, 6:30 p.m.

Monday’s Games

Calgary at N.Y. Islanders, 6 p.m.

Dallas at St. Louis, 7 p.m.

  Comments