High School Sports

Tuesday’s high school basketball scores

BOYS BASKETBALL

Alton 77, Belleville West 67

Collinsville 61, Belleville East 58

East St. Louis 77, Granite City 75

Edwardsville 52, O’Fallon 49

Highland 54, Civic Memorial 48

Marion 56, Cahokia 47

Mascoutah 55, Triad 51

Waterloo 53, Jerseyville 41

2A Carlyle Regional

Semifinal

Nashville 59, Wesclin 47

2A Chester Regional

Semifinal

Pinckneyville 60, Red Bud 34

1A Hardin (Calhoun) Regional

First Round

Calhoun 69, Brussels 25

Madison 88, Mount Olive 37

Girls Basketball

4A Pekin Sectional

Semifinal

Edwardsville 58, Belleville West 41

Other Boys State Scores

Algonquin (Jacobs) 53, Dundee-Crown 35

Aurora Central Catholic 72, Bensenville (Fenton) 63

Bloomington 73, Peoria Manual 70

Bolingbrook 42, Lockport 36

Bradley-Bourbonnais 56, Lincoln Way West 52

Burlington Central 73, Marengo 71

Champaign Centennial 39, Normal University 38

Chatham Glenwood 53, Springfield Lanphier 49

Chicago (Perspectives MSA) 65, Chicago (Urban Prep Charter/ Englewood) 60

Crete-Monee 69, Thornton Fractional South 58

Crystal Lake South 58, Huntley 44

Decatur MacArthur 62, Jacksonville 46

Dixon 65, Rochelle 44

Elmhurst Timothy Christian 57, Ridgewood 50

Fenwick 53, Taft 38

Genoa (Genoa-Kingston) 71, Harvard 40

Glenbard South 42, Wheaton Academy 40

Grayslake North 76, Woodstock North 48

Harvey Thornton 59, Lincoln Way Central 35

Highland Park 61, Waukegan 56

Joliet Central 60, Stagg 48

Lake Forest 62, Wauconda 23

Lake Zurich 59, North Chicago 50

Libertyville 66, Round Lake 38

Lincoln-Way East 58, Joliet West 57

Lindblom 51, Oak Lawn Community 40

Maine East 51, Glenbrook South 49

Maine South 64, Maine West 47

Mattoon 67, Olney East Richland 61

Mendota 62, Rock Falls 48

Montini 34, Aurora Math-Science 31

Mount Vernon 71, Effingham 50

Mundelein 76, Antioch 62

New Trier 53, Niles North 52

Niles West 54, Glenbrook North 53

Normal Community 53, Champaign Central 36

Normal West 44, Illinois Valley Central 19

Oswego 51, Minooka 39

Ottawa 73, Streator 64

Peoria 55, Urbana 48

Peoria Notre Dame 74, Richwoods 65, 3OT

Plainfield East 85, Plainfield Central 41

Plainfield North 80, Oswego East 51

Plainfield South 66, Romeoville 58

Plano 54, Manteno 53

Pontiac 52, Mahomet-Seymour 51

Prairie Ridge 54, Crystal Lake Central 38

Richmond-Burton 72, Johnsburg 53

Riverside-Brookfield 68, St. Ignatius 57

Rockford Lutheran 69, Rockford Christian 54

S. Vermillion, Ind. 39, Paris 38

Sacred Heart-Griffin 73, Eisenhower 64

Senn 63, Chicago Sullivan 44

Springfield 53, Rochester 43

Springfield Southeast 49, Lincoln 44

St. Laurence 56, Reavis 47

Sycamore 53, St. Francis 41

Thornridge 64, Andrew 57

Thornwood 68, Lincoln Way North 45

West Chicago 60, Kaneland 56

Westinghouse 67, South Shore 64

Woodstock 51, Grayslake Central 46

1A Armstrong Regional

First Round

Armstrong 52, Cissna Park 50

Fisher 69, Buckley Christ Lutheran 19

1A Astoria Regional

First Round

South Fulton 63, Augusta Southeastern 40

1A Bridgeport (Red Hill) Regional

First Round

Cisne 59, Clay City 41

Red Hill 73, North Clay 54

1A Campbell Hill (Trico) Regional

First Round

Goreville 72, Steeleville 60

Trico 61, Elverado 38

1A Chicago (Holy Trinity) Regional

First Round

Hirsch 74, Universal 52

Hope Academy 102, Spry Community 6

1A Chicago (St. Benedict) Regional

First Round

Christian Liberty Academy 54, Evanston Roycemore 27

Ida Crown 60, Waldorf 41

1A Chrisman Regional

Semifinal

Arcola 37, Shiloh 36

Arthur-Lovington 68, Chrisman 41

1A Durand Regional

First Round

Pearl City 69, Orangeville 54

1A Dwight Regional

First Round

Dwight 80, Donovan 27

Gardner-South Wilmington 71, Gilman Iroquois West 68

1A Erie Regional

First Round

Polo 86, Annawan 41

Prophetstown 42, Erie 34

1A Hanover (River Ridge) Regional

Semifinal

East Dubuque 51, Galena 29

1A Hebron (Alden-H.) Regional

First Round

Pecatonica 73, Kirkland Hiawatha 62

South Beloit 57, Rockford Keith 29

1A Kewanee (Wethersfield) Regional

First Round

Princeville 75, Galva 35

Williamsfield 54, Stark County 40

1A Leroy Regional

First Round

Blue Ridge 74, Lexington 41

LeRoy 81, DeLand-Weldon 46

1A Mason City (Illini Central) Regional

First Round

Mount Pulaski 67, Illini Central 43

Springfield Calvary 72, Hartsburg-Emden 55

1A Mooseheart Regional

Semifinal

Mooseheart 78, Harvest Christian Academy 65

Westminster Christian 77, Islamic Foundation 51

1A Moweaqua (Central A&M) Regional

First Round

Moweaqua Central A&M 78, Decatur Christian 29

Okaw Valley 71, Windsor 50

1A Mount Sterling (Brown County) Regional

First Round

Griggsville-Perry 64, Brown County 61

Mendon Unity 64, Liberty 54

1A Norris City (N.C.-Omaha-Enfield) Regional

First Round

Hardin County 61, Galatia 54

Norris City 53, Thompsonville 35

1A Oblong Regional

First Round

Casey-Westfield 61, Neoga 46

Effingham St. Anthony 79, Martinsville 29

1A Odin Regional

First Round

Centralia Christ Our Rock 68, Sandoval 55

Patoka 61, Farina South Central 44

1A Ottawa (Marquette) Regional

First Round

Leland 64, Serena 58

Ottawa Marquette 65, DePue 21

1A Peoria Heights Regional

First Round

Brimfield 61, Peoria Heights 34

Elmwood 50, Quest Academy 38

1A Strasburg (Stewardson-S.) Regional

Semifinal

Altamont 52, Beecher City 50

Nokomis 64, Cowden-Herrick 45

1A Streator (Woodland) Regional

Semifinal

Flanagan-Cornell-Woodland (FCW) 69, Henry 44

Roanoke-Benson 63, Woodland 46

1A Ullin (Century) Regional

Semifinal

Cairo 100, Joppa 43

Century 60, Dongola 41

1A Waverly Regional

First Round

Morrisonville 80, South Fork 60

Waverly 52, New Berlin 37

1A White Hall (North Greene) Regional

First Round

North Greene 51, Jacksonville ISD 48

Winchester-West Central 59, Pleasant Hill 55, OT

1A Woodlawn Regional

First Round

Christopher 61, Zeigler-Royalton 27

Sesser-Valier 59, Wayne City 42

2A Bloomington (Central Catholic) Regional

Semifinal

Bloomington Central Catholic 59, Stanford Olympia 41

2A Chicago (Christ the King) Regional

Semifinal

Chicago (Clark) 46, Providence-St. Mel 44

Raby 65, Manley 53

2A Chicago (Hales Franciscan) Regional

First Round

Chicago (CAAT) 74, Chicago (C. Military Academy-Bronzeville) 64

Tilden 78, Cristo Rey 40

2A Chicago (Leo) Regional

First Round

Richards 56, Maria 45

2A Decatur (St. Teresa) Regional

Semifinal

Decatur St. Teresa 51, Sullivan -(S.-Okaw Valley) 32

Warrensburg-Latham 59, Macon Meridian 48

2A Fulton (H.S.) Regional

Semifinal

Bureau Valley 75, Fulton 62

2A Lawrenceville Regional

First Round

Flora 70, Newton 40

2A Lisle (Sr.) Regional

Semifinal

IC Catholic 54, Aurora Christian 46

St. Edward 65, Chicago Christian 39

2A Manito (Midwest Central) Regional

Semifinal

Petersburg PORTA 58, Midwest Central 35

Williamsville 54, Athens 51

2A Marshall Regional

Semifinal

Teutopolis 76, Pana 31

2A Monticello Regional

Semifinal

Monticello 65, Clinton 48

2A Niles (Northridge Prep) Regional

Semifinal

Chicago (C. Math and Science Charter) 63, North Shore Country Day 38

Northridge Prep 64, Yeshiva 19

2A Paxton (P.-Buckley-Loda) Regional

Semifinal

Paxton-Buckley-Loda 56, Oakwood 37

St. Joseph-Ogden 59, Gibson City-Melvin-Sibley 37

2A Peru (St. Bede) Regional

Semifinal

Fieldcrest 51, Eureka 29

2A Port Byron (Riverdale) Regional

Semifinal

Kewanee 60, Riverdale 41

Rockridge 47, Orion 24

2A South Holland (Seton Academy) Regional

Semifinal

Chicago (Carver Military) 75, Corliss 54

2A Tuscola Regional

Semifinal

Broadlands Heritage 97, Tolono Unity 80

Westville 46, Tuscola 39

2A Warsaw Regional

Semifinal

Hamilton (West Hancock) 59, Illini West (Carthage) 49

GIRLS BASKETBALL

3A Antioch Sectional

Semifinal

Antioch 54, Regina 35

North Chicago 55, Vernon Hills 46

3A Chicago (Orr) Sectional

Semifinals

Chicago Marshall 55, North Lawndale 44

Montini 34, Glenbard South 31

3A Chicago (Perspectives/Leadership) Sectional

Semifinal

Bogan 71, Evergreen Park 38

South Shore 59, Chicago (Jones) 40

4A Chicago (Whitney Young) Sectional

Semifinal

River Forest Trinity 73, Hinsdale Central 48

Whitney Young 78, Simeon 52

4A Franklin (Lincoln-Way North) Sectional

Semifinals

Homewood-Flossmoor 73, Sandburg 40

Marian Catholic (Chicago Heights) 73, Chicago Heights (Bloom Twp.) 49

4A Geneva Sectional

Semifinal

Geneva 49, Bartlett 40

4A Oswego (East) Sectional

Semifinal

Oswego 51, Naperville Neuqua Valley 39

4A Palatine (H.S.) Sectional

Semifinal

Hersey 42, Prospect 32

  Comments