High School Sports

Metro-east boys and girls all-conference basketball teams

Boys Basketball

2014-15 Cahokia Conference

Boys Basketball All-Conference Team

Mississippi Division

First Team

Brendan Bernhardt, Wesclin, sr.

Korbin Farmer, Columbia, so.

Jonathan Holmes, Columbia, so.

Logan Kohrmann, Central, jr.

Jacob Mueller, Freeburg, sr.

Chase Schneider, Central, jr.

Jarad Steenbergen, Wesclin, jr.

Jake Stephens, Wesclin, jr.

Jack Strieker, Central, so.

Conner Toennies, Carlyle, so.

Kaskaskia Division

First Team

Alex Dietrich, Marissa, sr.

Nic Hagel, Steeleville, jr.

Jim Kiefer, New Athens, sr.

Joey Mirabal, Dupo, jr.

Ryan Reuss, New Athens, sr.

Logan Schieppe, Lebanon, fr.

Kyle Smith, Marissa, so.

Dustin Sutton, Steeleville, so.

Ryan Unterseh, Valmeyer, sr.

Zach Williams, Valmeyer, sr.

2014-15 Southwestern Conference

Boys All-Conference Basketball Team

First Team

Darruis Edwards, Alton, sr.

Bryan Hudson, Alton, sr.

Emondre Rickman, Collinsville, sr.

Tyrone Riley, East St. Louis, sr.

Jeremiah Tilmon, East St. Louis, so.

Donovan Franklin, O'Fallon, sr.

Second Team

Carlos Anderson, Alton, sr.

Eugene Jones, Belleville West, sr.

A.J. Epenesa, Edwardsville, so.

Dan Marinko, Edwardsville, sr.

Karon Randolph, East St. Louis, jr.

Kenny Berry, Granite City, jr.

Darien McClain, O'Fallon, sr.

Third Team

Maurice Edwards, Alton, so.

Javon Pickett, Belleville East, so.

Tyler Dancy, Belleville West, so.

Anfirnee Wilkinson, Collinsville, sr.

Mark Smith, Edwardsville, so.

Chance Armstrong, O'Fallon, jr.

2014-15 Mississippi Valley Conference

All-Conference Boys Basketball Team

First Team

Jakob Lowrance, Civic Memorial

Austin Elledge, Highland

Noah Moss, Triad

Rick Wiegand, Waterloo

Jake Varble, Jerseyville

Tim Parks, Mascoutah

Second Team

Zac Ridenhour, Jerseyville

Brode Portell, Highland

Chris Simmons, Mascoutah

Ryan Aycock, Waterloo

Luke Thies, Highland

Jaquan Adams, Civic Memorial

Honorable Mention

Logan Buerk, Triad; Thomas Trumbull, Mascoutah; Brett Lane, Civic Memorial; Sam Dodd, Waterloo; Luke Shively, Jerseyville; Brian Pettiford, Mascoutah; Zack Lehnen, Civic Memorial; Cole Landmann, Highland

2014-15 Prairie State Conference

All-Conference Boys Basketball Team

(metro-east players only)

Shandon Boone, Marquette

Teddy Fifer, Metro-East Lutheran

Jason Johnson, Metro-East Lutheran

Blake Marks, Wood River

Matt Stimac, Wood River

Honorable Mention

Max Goepel, Marquette

Girls Basketball

2014-15 Southwestern Conference

All-Conference Girls Basketball Team

First Team

LaJarvia Brown, Alton, jr.

Shay Fluker, Belleville West, sr.

Imani Berry, Belleville West, sr.

Brelanair Cox, East St. Louis, sr.

Makenzie Silvey, Edwardsville, so.

Rachel Pranger. Edwardsville, fr.

Second Team

Ellisha Davis, Belleville East, jr.

Aubreeny Brady, Collinsville, sr.

Criste'on Waters, Edwardsville, so.

Catherine Jakich, Granite City, sr.

Marta Durk, O'Fallon, so.

Celeste Akoro, O'Fallon, so.

Third Team

Jewel Wagner, Alton, jr.

Alliyah St. John, Belleville West, sr.

Kassidy Smith, Collinsville, jr.

Janesha Munson, East St. Louis, jr.

Amayha Dycus, Edwardsville, sr.

Becca Althoff, O'Fallon, jr.

2014-15 Cahokia Conference

Girls Basketball All-Conference Team

Mississippi Division

First Team

Kaylee Bastien, Columbia, sr.

Alicia Book, Central, jr.

Zoe Christopher, Wesclin, sr.

Kalli Farmer, Columbia, jr.

Carrie Rakers, Wesclin, sr.

Sophie Rickhoff, Central, sr.

Breanna Smith, Carlyle, sr.

Emily Vahlkamp, Freeburg, sr.

Kendra Wilken, Central, jr.

Julia Whitworth, Freeburg, jr.

2014-15 Mississippi Valley Conference

All-Conference Girls Basketball Team

First Team

Allie Troeckler, Civic Memorial, so.

Amanda Ponce, Highland, jr.

Maddie Nekola, Mascoutah, jr.

Olivia LaPorta, Highland, sr.

Sophie Thompson, Triad, jr.

Katie Jokisch, Mascoutah, jr.

Second Team

Bailey Leitschuh, Highland, sr.

Kathryn Finnerty, Waterloo, so.

Lia Roundcount, Jerseyville, sr.

Katelyn Turbyfill, Civic Memorial, jr

Makenzie Kleinmann, Highland, sr.

Abby Burroughs, Triad, jr.

Mackenzie Thurson, Jerseyville, so.

Honorable Mention

Taylor Augustine, Waterloo, so.; Mia Reed, Waterloo, sr.; Alex Cleveland, Mascoutah, jr.; Emily VonderHaar, Highland, sr.; Madison Wellen, Highland, so.; Alaira Tyus, Civic Memorial, fr.; Kaylee Eaton, Civic Memorial, fr.; Hannah Johnson, Triad, so.; Bethany Muenstermann, Jerseyville, so.

2014-15 Prairie State Conference

All-Conference Girls Basketball Team

(metro-east players only)

Claire Snider, Marquette

Emilee Marcuzzo, Metro-East Lutheran

Kari Westbrook, Wood River

Honorable Mention

Andria Pace, Marquette

Abby Yurchuk, Metro-East Lutheran

  Comments