High School Sports

Metro-east spring all-conference teams for boys and girls sports

Belleville West junior pitcher Luke Vallandingham was among the many area players named first-team all-conference this spring.
Belleville West junior pitcher Luke Vallandingham was among the many area players named first-team all-conference this spring. dholtmann@bnd.com

Here are the spring all-conference sports teams as released by the various metro-east conferences:

BASEBALL

2016 Southwestern Conference

All-Conference Baseball Team

First Team

Pitcher: Brad Harrison, O’Fallon, sr.

Pitcher: Luke Vallandingham, Belleville West, jr.

Catcher: Drew Millas, Belleville East, sr.

1B: Jordan Yates, Belleville East, sr.

2B: Rob Taul, Alton, fr.

SS: Camden Bauer, O’Fallon, sr.

3B: Jake Garella, Edwardsville, sr.

OF: Brad Harrison, O’Fallon, sr.

OF: Patrick Gaul, Belleville East, sr.

OF: Collin Clayton, Edwardsville, sr.

OF: Dillon Weiss, O’Fallon, sr.

DH: Tyler Stamer, Edwardsville, sr.

Utility: Cal Kossina, Belleville West, sr.

Second Team

Pitcher: Tyler Hosto, Edwardsville, sr.

Pitcher: Cody Freppon, Belleville East, jr.

Catcher: Cal Kossina, Belleville West, sr.

1B: Bradley Snyder, O’Fallon, sr.

2B: Joel Quirin, Edwardsville, jr.

SS: Steven Pattan, Alton, jr.

3B: Steven Nguyen, Alton, jr.

OF: Cole Cimarolli, Edwardsville, sr.

OF: Noah Rathgeb, Alton, sr.

OF: Jack Lanxon, Belleville West, jr.

DH: Bailey Reed, Collinsville, jr.

Utility: Trey Riley, Edwardsville, sr.

Third Team

Pitcher: Jake Garella, Edwardsville, sr.

Pitcher: Jacob St. Peters, Alton, sr.

Catcher: Aaron Bonnell, Alton, sr.

1B: Jacob Kanallakan, Alton, sr.

2B: Josh Gibson, O’Fallon, fr.

SS: Keith Williams, East St. Louis, sr.

3B: Brayden Arnold, Collinsville, so.

3B: Jared Dalonzo, O’Fallon, so.

OF: Austin Bonvicino, Granite City, fr.

OF: Parker Marchbanks, Collinsville, sr.

OF: Jordan Reichert, Collinsville, sr.

DH: Joe Guithues, O’Fallon, jr.

Utility: Hayden Juenger, Collinsville, so.

2016 Mississippi Valley Conference

All-Conference Baseball Team

First Team

Pitcher: Tyler McAlister, Waterloo, sr.

Pitcher: Drake Kanallakan, Jerseyville, sr.

Catcher: Kevin Smith, Triad, jr.

1B: Tyler McAlister, Waterloo, sr.

2B: John McGee, Triad, jr.

SS: Kane Osterhage, Waterloo, sr.

3B: Drake Kanallakan, Jerseyville, sr.

OF: Jordan McFarland, Waterloo, sr.

OF: Jacob Witt, Jerseyville, sr.

OF: Corey Price, Civic Memorial, jr.

DH: Brandon Carpenter, Civic Memorial, jr.

Second Team

Pitcher: Noah Thaggard, Waterloo, sr.

Pitcher: Erik Kaiser, Waterloo, jr.

Catcher: Collin Carey, Jerseyville, so.

1B: Jordan Smith, Highland, sr.

2B: Brock Troxell, Highland, so.

SS: Mike McGill, Highland, sr.

3B: Erik Kaiser, Waterloo, jr.

OF: Blake Wittman, Jerseyville, so.

OF: Brandon Hampton, Civic Memorial, jr.

OF: Cole Witzig, Triad, sr.

DH: Mack Langdon, Triad, so.

Honorable Mention

Pitcher: Gavin Gibbs, Triad, sr.

Pitcher: Brandon Hampton, Civic Memorial, jr.

Pitcher: Jacob Witt, Jerseyville, sr.

Pitcher: Jack Walker, Civic Memorial, sr.

Catcher: Quinten Albrecht, Waterloo, so.

1B: Noah Dressler, Mascoutah, sr.

2B: Jaxen Helmkamp, Civic Memorial, jr.

2B: Chase Tallman, Jerseyville, sr.

SS: Brendan Schanz, Mascoutah, sr.

3B: Michael Chaffin, Mascoutah, jr.

3B: Griffin Welz, Highland, sr.

OF: Cole Kaiping, Waterloo, sr.

OF: Austin Wombacher, Mascoutah, jr.

OF: Will Greenwald, Highland, sr.

OF: Aaron Laskowski, Waterloo, sr.

DH: Hayden Bender, Waterloo, jr.

2016 Cahokia Conference-Mississippi Division

All-Conference Baseball Team

Pitcher: Dylan Wilson, Central, so.

Pitcher: Jack Strieker, Central, jr.

Pitcher: Andrew Hoguet, Columbia, sr.

Catcher: Jordan Fritz, Freeburg, jr.

Catcher: Reid Smith, Carlyle, sr

IF: Ty Dill, Freeburg, sr.

IF: Jarad Steenbergen, Wesclin, sr.

IF: Kyle Hentis, Red Bud, sr.

IF: Kolby Schulte, Central, jr.

IF: Ryan Gudeman, Columbia, sr.

OF: Grant Carman, Carlyle, sr.

OF: Brent Timmons, Central, sr.

OF: Cameron Touchette, Columbia, sr.

OF: John Hilpert, Freeburg, jr.

OF: Keegan Baxmeyer, Freeburg, sr.

2016 Cahokia Conference-Kaskaskia Division

All-Conference Baseball Team

Pitcher: Parker Lutz, Steeleville, sr.

Pitcher: Cole Juelfs, Valmeyer, so.

Pitcher: Drake Harvell, Dupo, sr.

Catcher: Austin Francis, Dupo, jr.

Catcher: Mark Nappier, Valmeyer, sr.

IF: Tony Stoddard, Marissa, jr.

IF: Kasey Wilson, Steeleville, sr.

IF: Nic Hagel, Steeleville, sr.

IF: Easton Wallace, Valmeyer, jr.

IF: Tyler Kempfer, Valmeyer, so.

OF: Collin Roth, Dupo, sr.

OF: Taylor Stanek, Dupo, jr.

OF: Justin Craig, Steeleville, sr.

OF: Erickson Wallace, Valmeyer, jr.

DH: Anthony Mixon, Marissa, sr.

DH: George Weaver, New Athens, so.

2016 Southern Illinois River-to-River Conference

All-Conference Baseball Team

First Team

Pitcher: Ryan Brink, Nashville, jr.

Ashton DeRousse, Carterville, sr.

Catcher: Drew Kordys, Sparta, sr.

Catcher: Cody Bauza, Nashville, jr.

IF: Brock Bullar, DuQuoin, sr.

IF: Will Price, Sparta, sr.

IF: Blake Jackson, Carterville, jr.

IF: Jaris Dalman, Nashville, sr.

IF: Isaac Pender, Anna-Jonesboro, sr.

OF: Clayton Houghland, Pinckneyville, sr.

OF: Hayden Heggemeier, Nashville, jr.

OF; Gabe Yearian, Sparta, sr.

DH: Kaleb Vaughn, Carterville, jr.

Utility: Brady Bultman, Nashville, sr.

Second Team

Pitcher: Devin Brown, Sparta, sr.

Pitcher: Brogan Kemp, Nashville, jr.

Pitcher: Hayden Carter, Pinckneyville, sr.

Catcher: Ashton Smith, DuQuoin, so.

Catcher: Wade Haire, Anna-Jonesboro, sr.

IF: Colin Prather, Anna-Jonesboro, sr.

IF: Hank Stewart, DuQuoin, so.

IF: Andrew Kash, Nashville, jr.

IF: Alex Griffin, Carterville, jr.

IF: Ryne O’Rourke, DuQuoin, sr.

OF: Austin Anderson, DuQuoin, jr.

OF: Blake Hicks, Carterville, sr.

OF: Seth Berry, Sparta, so.

DH: Jordan Koester, Pinckneyville, so.

Utility: Braden Lee, DuQuoin, jr.

2016 South Central Conference

All-Conference Baseball Team

First Team

Pitcher: Collin Baumgartner, Southwestern, jr.

Pitcher: Austin Gusewell, Staunton, sr.

Pitcher: Tanner Davis, Roxana, sr.

Catcher: Nathan Casey, Vandalia, so.

IF: Scott Kasting, Southwestern, sr.

IF: Jake Carter, Carlinville, sr.

IF: Collin Baumgartner, Southwestern, jr.

IF: Austin Gusewell, Staunton, sr.

IF: Richie Well, Vandalia, jr.

OF: Ryan Hutchinson, Greenville, sr.

OF: Blake Vandiver, Roxana, sr.

OF: Rhett Zahradka, Pana, sr.

OF: Marcus Karl, Staunton, so.

DH/Utility: Brennen Bazzell, Southwestern, sr.

SOFTBALL

2016 Southwestern Conference

All-Conference Softball Team

First Team

Addison Barnouski, O’Fallon, sr.

Brittany Roady, Alton, sr.

Kass Smith, Collinsville, sr.

Savannah Fisher, Alton, jr.

Lindsey Mossman, Belleville East, sr.

Jessica Belzer, Belleville East, jr.

Allison Underwood, O’Fallon, sr.

Quiozha Alexander, Belleville East, sr.

Olivia Young, Belleville West, sr.

Becky Gibbs, Collinsville, sr.

Rachel Anderson, Edwardsville, sr.

Hayli Green, Edwardsville, sr.

Sarah Hangsleben, Edwardsville, jr.

Second Team

Jordan Garella, Edwardsville, jr.

Kristina Bettis, Belleville East, so.

Alex Boze, Belleville East, so.

Katelyn Presley, Alton, sr.

Kiri Evans, Belleville West, jr.

Jordan Corby, Edwardsville, sr.

Brooke Laidley, Belleville East, sr.

Megan Glaeser, Belleville West, sr.

Tami Wong, Alton, fr.

Cassie Brown, O’Fallon, sr.

Aleigha Corey, Belleville West, fr.

Allison Loehr, Edwardsville, sr.

Third Team

Morgan Tanksley, Granite City, so.

Tori Lonsdale, Belleville East, sr.

Miranda Hudson, Alton, jr.

Caitlin Patrick, Granite City, sr.

Anna Burke, Edwardsville, so.

Morgan Hinkle, Belleville West, sr.

Emma Lewis, Edwardsville, so.

Amanda Dermody, Belleville East, jr.

Sydney Hartman, Alton, jr.

Courtney Keller, O’Fallon, so.

Taryn Brown, Edwardsville, so.

2016 Mississippi Valley Conference

All-Conference Softball Team

First Team

Pitcher: Kirsten Plocher, Highland, so.

Pitcher: Tieghan Morio, Mascoutah, so.

Catcher: Maggie Collins, Jerseyville, jr.

1B: Bethany Muenstermann, Jerseyville, jr.

2B: Bailey Prince, Mascoutah, sr.

SS: Abby Burroughs, Triad, sr.

3B: Reily Kasay, Highland, jr.

OF: Lauren Wright, Highland, sr.

OF: Hannah Johnson, Triad, jr.

OF: Lauren Baer, Highland, so.

OF: Emma Snodgrass, Waterloo, jr.

Designated Player: Taylor Augustine, Waterloo, jr.

Second Team

Pitcher: Aubrey Hacke, Highland, jr.

Pitcher: Mallory Meyer, Waterloo, jr.

Catcher: Jillian Garbett, Highland, jr.

1B: Hannah Miener, Highland, jr.

2B: Caitlyn Connell, Jerseyville, jr.

SS: Mackenzie Thurston, Jerseyville, sr.

3B: Liz Young, Triad, fr.

OF: Ashleigh Trochuck, Jerseyville, jr.

OF: Libby Munsterman, Jerseyville, jr.

OF: Peyton Tisdale, Jerseyville, so.

OF: Susan Buchanan, Civic Memorial, so.

Designated Player: Katelyn Turbyfill, Civic Memorial, sr.

Honorable Mention

Pitcher: Kari Sarhage, Triad, jr.

Pitcher: Ashton Tewell, Jerseyville, jr.

Catcher: Hannah Yohe, Mascoutah, sr.

1B: Ashley Reeder, Waterloo, jr.

2B: Shelby Whaley, Civic Memorial, sr.

SS: Lily Garbett, Highland, fr.

3B: Kaylee Griggs, Jerseyville, jr.

OF: Erica Schaab, Waterloo, jr.

OF: Maddie Nekola, Mascoutah, sr.

OF: Katie Perkins, Mascoutah, sr.

Designated Player: Bailey Albright, Mascoutah, so.

Honorable Mention Players

Kennedry Bryant, Mascoutah; Paige Sanders, Mascoutah; Kayln Haar, Civic Memorial; Katy Polacek, Waterloo; Taylor Derby, Triad; Abigail Knopf, Triad

2016 Cahokia Conference-Mississippi Division

All-Conference Softball Team

Pitcher: Brina Rujawitz, Columbia, sr.

Pitcher: Miranda Schulte, Freeburg, so.

Catcher: Caitlyn Sellers, Central, so.

Catcher: Kimmie Hoffmann, Freeburg, sr.

IF: Olivia Wesselmann, Central, so.

IF: Lexi Touchette, Columbia, fr.

IF: Hannah Hoffmann, Carlyle, jr.

IF: Courtney Weilbacher, Columbia, jr.

IF: Jenny Homann, Freeburg, sr.

OF: Kaitlyn Smith, Central, sr.

OF: Keeler VanBreusegen, Columbia, so.

OF: Mackenzie Schweizer, Red Bud, so.

OF: Britney Edwards, Columbia, so.

DP: Cheyenne Bivins, Freeburg, so.

DP: Kaylee Schrand, Central, sr.

DP: Abby Ratermann, Central, sr.

DP: Calli Wibbenmeyer, Columbia, so.

DP: Ellie Wessel, Wesclin, so.

2016 Cahokia Conference-Kaskaskia Division

All-Conference Softball Team

Pitcher: Abby Marlow , New Athens

Pitcher: Jessica Stansch, Dupo

Catcher: Rachael Donald, Dupo

Catcher: Chelsea Hooker, Valmeyer

IF: Taylor Esmon, Dupo

IF: Alina Lance, New Athens

IF: Lexi Middendorf, Steeleville

IF: Megan Brown, Dupo

IF: Julia Niepert, Steeleville

OF: Amber Mobbs, Dupo

OF: Katie Myers, Steeleville

OF: Jaynie Vanatta, Valmeyer

OF: Hannah Daab, New Athens

OF: Savannah Idecker, New Athens

DP: Skylure Barlow, Dupo

DP: Kendra Bass, Valmeyer

DP: Sydney Hood, Steeleville

2016 Southern Illinois River-to-River Conference

All-Conference Softball Team

First Team

Pitcher: Avery English, Carterville

Pitcher: Deidra Holzhauer, Nashville

Catcher: Josie Gleason, Pinckneyville

IF: Montana Taylor, Carterville

IF: MacKenzie McFeron, Nashville

IF: Brooklyn Morrow, Pinckneyville

IF: Megan Barrett, Carterville

IF: Morgan Bullar, DuQuoin

OF: Mackenzie Jackson, DuQuoin

OF: Jordan Stiegman, Nashville

OF: Emma Banach, Pinckneyville

Utility: Mariah Clark, Pinckneyville

DH: Sydney Monje, Carterville

Second Team

Pitcher: Baleigh Koester, Carterville

Pitcher: Chloe Hill, DuQuoin

Catcher: Hailey Abernathy, Anna-Jonesboro

IF: Katie Smith, DuQuoin

IF: Paige Kasten, Nashville

IF: Kylee Kling, Pinckneyville

IF: Maddie Bigler, Anna-Jonesboro

OF: Katie Williams, Anna-Jonesboro

OF: Lexy Williams, Sparta

OF: Hanna Schulmeister, Carterville

OF: Becky Peterson, Carterville

OF: Alaina Caldwell, DuQuoin

Utility: Martina Ashley, Sparta

DH: Jordyn Bullar, DuQuoin

2016 South Central Conference

All-Conference Softball Team

First Team

Pitcher: Addison Bryant, Gillespie, jr.

Pitcher: Delissa Dennison, Staunton, sr.

Catcher: Mackenzie Kasarda, Gillespie, so.

IF: Rylee Sarti, Gillespie, so.

IF: Lexi Law, Litchfield, sr.

IF: Marcy McCalla, Staunton, jr.

IF: Baylee Hughes, Carlinville, sr.

OF: Abby Frerichs, Litchfield, sr.

OF: Lexie Mills, Greenville, sr.

OF: Madyson, Butkauskas, Pana, jr.

DH/Utility: Savannah Welch, Staunton, jr.

GIRLS SOCCER

2016 Southwestern Conference

All-Conference Girls Soccer Team

First Team

Emily Holten, Collinsville, jr.

Andrea Frerker, Collinsville, jr.

Abigail Crabtree, Edwardsville, jr.

Lexi Grote, Granite City, jr.

Grace Brauer, Belleville East, so.

Jane Ann Crabtree, Edwardsville, sr.

Brianna Hatfield, Alton, so.

Dayle McEwen, Collinsville, jr.

Grace Niedhardt, Granite City, jr.

Taylor Mathenia, Belleville West, so.

GK: Julie Scheiter, Collinsville, sr.

Second Team

Ashlin West, Edwardsville, jr.

Kacie Kinnikin, Belleville West, jr.

Sam Stutsman, O’Fallon, so.

Lilly Brauer, Belleville East, sr.

Addison Hanusek, Belleville West, so.

Tamia Cash, O’Fallon, so.

Calista Cox, Alton, fr.

Rian Hutson, Granite City, fr.

Annie Brown, Belleville East, so.

Alynnah O’Leary, Collinsville, jr.

GK: Regan Windau, Edwardsville, fr.

Third Team

Alaina Nasello, Alton, fr.

Mallory Mushill, Edwardsville, jr.

Tayler Devine, Collinsville, jr.

Annie Evans, Alton, jr.

Jamie Adams, Belleville West, jr.

Hannah Miller, Granite City, jr.

Hanna Liljegren, Collinsville, sr.

Chayse Richardson, Collinsville, sr.

Courtney Vollmer, Belleville West, fr.

Megan Bowman, Edwardsville, so.

GK: Bailey Redden, Belleville West, so.

2016 Mississippi Valley Conference

All-Conference Girls Soccer Team

First Team

F: Meghan Smith, Triad, jr.

D: Morgan Bohnenstiehl, Triad, jr.

F: Sam Bassler, Triad, jr.

F: Erika Lloyd, Waterloo, sr.

D: Sierra Berg, Waterloo, so.

M: Sydney Luedeman, Waterloo, so.

F: Katelyn Wills, Highland, so.

D: Kate Sikora, Highland, sr.

D: Emily Smith, Mascoutah, sr.

F: Annabelle Walsh, Mascoutah, jr.

M: Morgan Wilson, Civic Memorial, so.

M: Alli Bohannon, Jerseyville, jr.

Second Team

D: Makayla Hewitt, Triad, sr.

GK: Skye Clark, Triad, sr.

GK: Gabby Kayser, Triad, sr.

D: Dani Maurer, Waterloo, so.

M: Sydney Ratz, Waterloo, sr.

GK: Bailey Bosler, Waterloo, so.

F: Audrey Wilke, Highland, fr.

F: Alisse Koishor, Highland, jr.

D: Jaqlyn Ferguson, Highland, fr.

GK: Sam Barnhart, Mascoutah, sr.

M: Molly Cravens, Mascoutah, fr.

M: Ellie Cummins, Civic Memorial, sr.

F: Cassie Hall, Civic Memorial, so.

D: Lauren Pace, Jerseyville, jr.

Honorable Mention

M: Erynn Little, Triad, jr.

D: Sydney Beach, Triad, fr.

M: Molly Suess, Triad, fr.

D: Heather Elliott, Waterloo, jr.

M: Mollie Zeisset, Waterloo, jr.

M: Sydney Bockhorn, Waterloo, so.

D: Rachel Miller, Highland, fr.

M: Kate Marti, Highland, fr.

F: Destiny Strong, Mascoutah, so.

F: Tehya Wise, Mascoutah, so.

D: Jenna Robinson, Civic Memorial, fr.

D: Meaghann Dougherty, Civic Memorial, sr.

F: Hailea Tepen, Jerseyville, jr.

GK/M: Erica Bechtold, Jerseyville, jr.

BOYS VOLLEYBALL

2016 Southwestern Conference

All-Conference Boys Volleyball Team

First Team

Nick Stevenson, Belleville West, sr.

Luke Meidel, O’Fallon, jr.

Nick Allen, Edwardsville, jr.

Mike Hovick, O’Fallon, jr.

Peter Bergt, Belleville East, jr.

Andrew O’Bryan, Belleville East, jr.

Defensive specialist: Ryan Nelson, O’Fallon, jr.

Second Team

Sharron Clay, Belleville West, jr.

Mike Horton, Edwardsville, sr.

Lucas Hackmann, O’Fallon, sr.

Jack Grimm, Edwardsville, jr.

Ben Schipkowski, Granite City, sr.

Ryan McCarthy, Belleville East, sr.

Defensive specialist: Logan Williams, Belleville East, jr.

Third Team

Tim Neff, Belleville West, jr.

Gabe Norsigian, O’Fallon, jr.

Rico Walker, Belleville East, jr.

Jon Worthing, O’Fallon, sr.

Alex Schipkowski, Granite City, jr.

Will Bode, Edwardsville, jr.

Defensive specialist: Blake Grosse, Belleville West, so.

 

  Comments