Prep Baseball & Softball

Illinois Coaches Association All-State Softball Team

Illinois Coaches Association All-State Softball Team

Class 4A

1st Team

Caroline Hedgcock – Downers Grove South

Alex Martens – McHenry

Reganne Camp – Normal West

Madison Naujokus – Marist

Sam Berghoff – Whitney Young

METRO-EAST WELL REPRESENTED ON ICA ALL-STATE TEAM

Sarah Pauscher – Elk Grove

Jessica Cothern – Providence Catholic

Emily Richardson – Oak Park River Forrest

Jessica Schields – Huntley

Amanda Guercio – Lake Zurich

Morgan Newport – Dekalb

Paige Alt – Schaumburg

Maeve Nelson – Oak Park River Forrest

Megan LoBianco – Downers South

Ellie Sonetz – Normal West

Rachel Anderson – Edwardsville

2nd Team

Sarah Peterson – Plainfield Central

Victoria Williams – Zion-Benton

Jaxynn Dyson – Normal West

Toni Galas – Batavia

Hayley O’Mara – Huntley

Megan Adams – Moline

Jamie Stevens – Libertyville

Elyse Hickey – Bartlett

Kaitlyn Markin – East Molice

Skylor Hilger – Shepard

Heather O’Kelly – Shepard

Nicole Bowman – Downers Grove South

Sarah Hangsleban – Edwardsville

Kendal Judge – Providence Catholic

Savannah Fisher – Alton (Sr.)

Olivia Prieto – Lincoln-Way East

Cierra Taylor – Andrew

Emily Dybas – Lockport

Sydney Bright – Bradley Bourbonnais

Camryn BeDell – Bradley Bourbonnais

Ashley Wood – Sandburg

Molly Kapala – Lincoln-Way North

Christine Malito – Lincoln-Way East

Katie Keller – Geneva

Paige Egan – Marist

Erin Bengston – Grant

Abby Iuorio – Fremd

Chardonnay Harris – Oak Park River Forrest

3rd Team

Brooklyn Daly – Plainfield Central

Allison Lopez – Zion-Benton

Sydney Hollings – Normal West

Jessica Puccinelli – Lake Zurich

Rachel Macdonald – Barrington

Rachel Krzysko – Barrington

Carly Kordich – Barrington

Tiffany Giese – Huntley

Tess Russell – St. Ignatius

Katie Fredrick – Bloom Township

McKenna VanDommelen – Bloom Township

Megan Medinger – Moline

Hannah Heraty – Libertyville

Jessie Lauret – LIbertyville

Taylor Rotondo – Barlett

London Jackson – East Moline

Alexus Coleman – East Moline

Kristen Bialek – Downer Grove South

Hayli Green – Edwardsville

Lex Leighton – Providence Catholic

Brittany Roady – Alton (Sr.)

Carolyn Dwyer – Niles North

Gina Loy – Niles North

Bailee Moll – Lockport

Megan Donermeyer – Homewood-Flossmoor

Margaret Eisfelder – Evanston

Miranda Wehrle – Bradley Bourbonnais

Emma Schriner – Bradley Bourbonnais

Sam Coffel – Sandburg

Abigail Baez – Lincoln-Way Central

Naidelyn Medina – Lincoln-Way Central

Anne Allen – Lincoln-Way North

Taylor Bowman – Lincoln-Way North

Ashley Bartlet – Crete-Monee

Reagen Radke – Grayslake Central

Emily Reilly – Marist

Angela Zedak – Marist

McKenzie Sancken – Grant

Alyssa Garcia – Fremd

Addison Barnouski – O’Fallon

Ellie Ziegler – Oak Park River Forrest

Class 3A

1st Team

Sydney Bina - Peoria Notre Dame

Amanda Elert - Carmel

Shelby Stauffenberg - Bishop McNamara

Erin Stroup - Sterling

Nicole Cuchran - Montini

Sam Garcia - Washington

Amy Buskovsky - Montini

Meg Cohrs - Kaneland

Payton Carli - Glenbard South

Renee Abernathy - Sacred Heart-Griffin

Emma Bartz - Carmel

Madi McCoy - Washington

Emily Kisch - Burlington Central

Mariah Dionne - Marengo

Whitney David - Sacred Heart-Griffin

Kayla Wedl - Wauconda

2nd Team

Ashley Stephens - Antioch

Alex Storako - Bishop McNamara

Kristina Ahlers - Burlington Central

Sydney Shubert - Canton

Dani Delozier - Carmel

Ashley Emert - East Peoria

Ashley Cohen - Glenbard South

Payton DeChant - Hampshire

Rebecca Moffett - Herrin

Gabby Schultz - Herscher

Morgan Weber - Kaneland

Sara Serena - Kankakee

Amanda Ruskowsky - LWW

Leah Secor - Marengo

Isabell Alexander - Montini

Alyssa Sclafani - Montini

Cat Klosterman - Nazareth

Alyssa Van Valey - Normal U-High

Anna McCaughey - Peoria Notre Dame

Katie McClean - Sacred Heart-Griffin

Lexi Staples - Sterling

Dana Meline - Vernon Hills

Addie Baele - Washington

Madison Eberling - Wheaton Academy

3rd Team

Danielle Brown - ACC

Jill Foote - Antioch

Carly Gaylor - Antioch

Annie Wagner - Antioch

Maddie Gibbons - Belvidere

Logan Delmore - Belvidere

Allie Goettsch - Benet

Caitlyn Engelking - Bishop McNamara

Sophie Keigher - Bishop McNamara

Kelly Waiter - Burlington Central

Gretchen Schrubbe - Burlington Central

Megan Sharpshair - Canton

Sydnie Wells - Canton

Jen Giesey - Carmel

Chloe Wendling - Centralia

Alexis Estes - Clinton

Taylor Meents - Coal City

Leslie Yousketch - Coal City

Abby Olsen - Coal City

McKenna Emerson - Coal City

Alyssa Graves - East Peoria

Remi Ferguson - East Peoria

Madi Brambrick - East Peoria

Haley Bunker - Freeport

Ashling Greene - Freeport

Taylor Murray - Freeport

Sydney Williams - Galesburg

Ali Snyder - Hampshire

Tori Schullian - Herrin

Molly Cann - Herscher

Morgan Post - Johnsburg

Lexi Abruzzo - Kaneland

Maddy Vermejan - Lemont

Jenna Czart - LWW

Dani Callahan - LWW

Ramsey Johnson - Manteno

Kylie Zawisza - Manteno

Cheyenne Koehne - Manteno

Anna Walsweer - Marengo

Allison Jaslinski - Marengo

Avery Jackson - Mattoon

Brianna Clifton - Montini

Dayna Kennedy - Mt. Zion

Morgan Davis - Mt. Zion

Delany Sarfs - Mt. Zion

Alli Davis - Mt. Zion

Mia Davis - Nazareth

Devyn Zuro - Nazareth

Jasmyne Lawrence - Normal U. High

Bailey Larsen - Normal U. High

Sarah Joseph - Northside College Prep

Quinn Pallardy - Peoria Notre Dame

Megan Kemp - Peoria Notre Dame

Ashely Turner - Richmond Burton

Hailey Reigner - Richmond Burton

Alyssa Malicki - Ridgewood

Zelinda Taylor - Rochester

Ashton Dyche - Sacred Heart-Griffin

Bree Derhake - Sacred Heart-Griffin

Fiona Summers - St. Francis

Abri Hale - Sterling

Jamie Ehlers - Sterling

Hanna Escamila - Sterling

Delanie Johnson - Streator

Maggie McGurk - Streator

Delany Bowen - Vernon Hills

Danielle Comitor - Vernon Hills

Samantha Saliba - Vernon Hills

Shelby Summer - Washington

Morgan Osborne - Washington

Brooke Seflick - Wauconda

Taylor McCarthy - Wauconda

Class 2A

1st Team

Shelby Fulk – El Paso Gridley

Ally Wiegand – Tri Valley

Allie Johnson – Peotone

Anna Watson – Tuscola

Andrea Coursey – SJO

Kadi Borries – Teutopolis

Kenna Wilkey – Reed Custer

Avery English – Carterville

Taylor Johnson – Beecher

Taylor Kirby – Macon Meridian

Kaylea Chappelle – Carmi

Allison Apke – Teutopolis

Allison Rose – SJO

2nd Team

Calla Wickenhauser – Maroa Forsyth

Mackenzie McFeron – Nashville

Payton Sturdy – Tri City

Lakyn Waldschmidt – Sterling Newman

Miranda Southall – Wilmington

Eryn Gould – Mt. Carmel

Chelsea Getz – Macon Meridian

Mackenzie Kasarda – Gillespie

Tayah Hayes – Rockridge

Addison Bryant – Gillespie

Maddie McCunn – Eureka

Quincy Boschulte – Eureka

Kyla Thorton – Cumberland

Miah Mitchell – Chester

Abby Edwards – Dwight

Halle McCoy – Tuscola

Morgan Day – Tuscola

Emmy Graver – SJO

Rachel Donald – Dupo

Brooklyn Morrow – Pinckneyville

Kylie Ackerman – Erie Prophetstown

Emma Melton – Morrison

Morgan Ledbetter – Brimfield

Brooke Stralow – Morrison

Lindsey Zdroik – Elgin St. Edwards

Montana Taylor – Carterville

Kate Landis – Beecher

Lexi Morrison – Stillman Valley

Annie Borries – Teutopolis

Sydney Cammon – Flora

3rd Team

Taylor Bushman – Seneca

Madyson Ferris – Sterling Newman

Mariah Clark – Pinckneyville

Deidra Holzhauer – Nashville

Madison Craft – Sterling Newman

Cheyenne Carr – El Paso Gridley

Spenser Strangard – Sherrard

Faith Anderson – Sherrard

Amelia Thomas – Rockridge

Erin Lingle – Rockridge

Cameron Maere – Sherrard

Hannah Hoffman – Carlyle

Amanda Van Kalker – Illiana Christian

Logan Calvis – Chester

Alyssa Keith – Chester

Skylar Freeman – Flora

Jada Wilson – Warrensburg Latham

Olivia Wesselman – Breese Central

Kelsey Gerdes – Breese Mater Dei

Sydney Englehardt – Breese Mater Dei

Rena Barrosa – Spring Valley Hall

Dezi Leonard – Dwight

Katelyn Burch – SJO

Karlie Mecklenburg – West Hancock

McKenzie Hall – West Hancock

Hannah Garascia – Waltonville Sesser Valier

Sarah Lindsey – Athens

Sydney Zupan – Beecher

Haley Hoekstra – Streator Woodland

Rachel Quaritch – Streator Woodland

Rylee Sarti – Gillespie

Kennedy Dura – Brimfield

Allison Pillman – Brimfield

Paige Veronda – Putnam County

Carly Campbell – East Alton Wood River

Cortney Fernette – Stillman Valley

Stephanie Anderson – Stillman Valley

Maddi Sasse – Stillman Valley

Daytona Dooley – Illini West

Blair Boston – Illini West

Stephanie Thulen – Erie Prophetstown

Ashley Davis – Erie Prophetstown

Morgan Combs – Carmi

Kelsey Kutzinger – Flora

Lauren Pannier – Morrison

Class 1A

1st Team

Grace Baalman - Calhoun (Hardin)

Lexi Black - Casey Westfield

Kyleigh Decker - Casey Westfield

Emilee Schwing - Fisher

Toree Stalter - Fisher

Mickey Wood- Galva

Kelsea Zitt - Newark

Abby Marlow - New Athens

Brooke Gardner - Princeville

Lexi Smith - Salt Fork

Bailee Krantz - Somonauk

Lexi Middendorf - Steeleville

Jade Kranawetter - Trico

Claire Miller - Wayne City

2nd Team

Helaina Johnson - Avington-Avon

Cassidy Koning - Ashton Franklin

Emma Baalman - Calhoun (Hardin)

Jacey Nall - Camp Point

Conner Cutright - Casey Westfield

Lauren Cramer - Dakota

Hunter Niebrugge - Effingham St. Anthony

Benthany Junker - Grant Park

Kelly Smith - Leroy

Skielyr Trenkle - Leroy

Madelyn Thompson - Marquette Ottawa

Courtney Kernich - Mt. Olive

Jill Niehaus - Mt. Olive

Alina Lance - New Athens

Jessica Young - North Fulton

Baylee Sparks - Oblong

Kelsey Bollon - Orangeville

Morgan Stamm - Orangeville

Kylie Fransen - Pearl City

Natalie Cokel - Princeville

Paige Lane - Princeville

Nicole Krupp - Somonauk

Emily Bauersachs - Trico

Juhle Prange - Trico

Madison Benge - West Central

Katie Droste - West Central

3rd Team

Katlyn Pica-Johnson - Abingdon-Avon

Madison Lehr - Calhoun (Hardin)

Brianna Hildebrand - Camp Point

Brey Genenbacher - Camp Point

Emmie Struble - Carrolton

Brigette Belt - Casey Westfield

MarySue Kinney - Dakota

Emma Kinney - Dakota

Jenna Woltman - Effingham St. Anthony

Katie Larson - Galva

Payton Weston - Galva

Marissa Adams - Leroy

Rachael Kernich - Mt. Olive

Megan DiClemeti - Newark

Sophie Cooper - New Athens

Paige Fahnestock - North Fulton

Emma Hanlin - North Fulton

Samantha Johnson - Oblong

Abbie Dart - Oblong

Grace Harlin - Okaw Valley

Natlie Jeffers - Okaw Valley

Miranda Rodebaugh - Orangeville

Morgan Robb - Orangeville

Kendra Melville - Pearl City

Abbi Taylor - Peoria Christian

Karly Bruntjen - Raymond Lincolnwood

Jenna Sale - Raymond Lincolnwood

Abby Brockmeyer - Raymong Lincolnwood

Logan Sanford - Salt Fork

Tayler Fall - Somonauk

Sydney Hood - Steeleville

Danyelle Eilers - Trico

Hannah McIntire - West Central

Shay Anderson - West Central

Callie Lueking - Woodlawn

Kalyn Crider - Woodlawn

  Comments