Boys Basketball

Metro-east holiday basketball tournament scores, schedules

Boys Basketball

Collinsville-Prairie Farms Holiday Classic

Wednesday, Dec. 28

Springfield Southeast 67, Oakville 35

Decatur Eisenhower 58, Belleville East 51

Edwardsville 83, McCluer North 53

Lincoln 52, Urbana 43

East St. Louis 68, Riverview Gardens 47

Decatur MacArthur 84, Collinsville 64

Althoff 82, Hazelwood East 58

Quincy 63, Granite City 44

Thursday, Dec. 29

at Vergil Fletcher Gymnasium

Springfield Southeast 67, Decatur Eisenhower 57

Edwardsville 42, Lincoln 32

East St. Louis 93, Decatur MacArthur 75

Althoff 73, Quincy 61

Decatur Eisenhower 38, Lincoln 31

Quincy 61, Decatur MacArthur 41

Semifinals

Edwardsville 66, Springfield Southeast 41

Althoff 83, East St. Louis 80, OT

at auxiliary gym

Belleville East 66, Oakville 43

McCluer North 67, Urbana 57

Collinsville 59, Riverview Gardens 34

Hazelwood East 56, Granite City 48

Urbana 67, Oakville 51

Riverview Gardens 59, Granite City 58

Consolation Semifinals

Belleville East 62, McCluer North 58

Collinsville 52, Hazelwood East 42

Friday, Dec. 30

at auxiliary gym

Oakville 44, Granite City 25

Urbana 62, Riverview Gardens 43

McCluer North 52, Hazelwood East 34

at Vergil Fletcher Gymnasium

Decatur MacArthur 51, Lincoln 41

Decatur Eisenhower 52, Quincy 49

Consolation Championship

Belleville East 74, Collinsville 40

Third Place

East St. Louis 67, East St. Louis 66

Championship

Edwardsville 83, Althoff 75

Centralia Holiday Tournament

Wednesday, Dec. 28

Marist 51, Jacksonville 29

O’Fallon 64, Cahokia 62, 2 OT

Champaign Central 60, Mount Vernon 21

Alton 62, Addison Trail 44

Thornton Fractional North 47, Arlington (Tenn.) 28

Belleville West 71, Salem 41

Centralia 67, Confluence 49

Germantown (Tenn.) 47, Hyde Park 43

Thursday, Dec. 29

Jacksonville 45, Cahokia 43

Addison Trail 61, Mount Vernon 47

Marist 67, O’Fallon 40

Champaign Central 85, Alton 79

Arlington (Tenn.) 55, Salem 35

Belleville West 69, Thornton Fractional North 68

Centralia 46, Germantown (Tenn.) 40

Hyde Park 53, Confluence 45

Friday, Dec. 30

Annex Gym

O’Fallon 39, Alton 30

Jacksonville 62, Addison Trail 49

Cahokia 51, Mount Vernon 19

Salem 70, Confluence Academy 47

13th Place

Cahokia 48, Salem 36

Trout Gym

Thornton Fractional North 51, Germantown (Tenn.) 37

Hyde Park 63, Arlington (Tenn.) 55

Semifinals

Marist 50, Champaign Central 49

Belleville West 49, Centralia 39

Fifth Place

O’Fallon 59, Thornton Fractional North 57.

Consolation Championship

Hyde Park 57, Jacksonville 46

Third Place

Centralia 63, Champaign Central 54

Championship

Marist 51, Belleville West 47

Mater Dei Christmas Tournament

at Mater Dei High in Breese

(seeds in parentheses)

Pool A: (1) Okawville, (4) Briarcrest, (5) Mascoutah, (7) Central, (10) Highland

Pool B: (2) Nashville, (3) Mater Dei, (6) Springfield Sacred Heart-Griffin, (8) Carlyle, (9) Metro-East Lutheran

Tuesday, Dec. 27

Nashville 60, Metro-East Lutheran 47

Highland 37, Okawville 36

Mater Dei 48, Carlyle 31

Central 68, Briarcrest 55

Springfield SH-Griffin 56, Nashville 53

Okawville 59, Mascoutah 48

Carlyle 60, Metro-East Lutheran 51

Central 63, Highland 48

Wednesday, Dec. 28

Springfield SH-Griffin 78, Metro-East Lutheran 47

Mascoutah 54, Highland 36

Central 53, Okawville 47

Nashville 46, Carlyle 23

Mater Dei 44, Springfield SH-Griffin 39

Briarcrest 52, Mascoutah 46

Thursday, Dec. 29

Mater Dei 59, Metro-East Lutheran 44

Briarcrest 52, Highland 42

Carlyle 44, Springfield SH-Griffin 42

Central 45, Mascoutah 40

Nashville 55, Mater Dei 40

Okawville 52, Briarcrest 43

Friday, Dec. 30

Ninth Place

Highland 50, Metro-East Lutheran 42

Seventh Place

Springfield Sacred Heart-Griffin 61, Mascoutah 39

Fifth Place

Carlyle 49, Briarcrest 44, OT

Third Place

Okawville 73, Mater Dei 50

Championship

Central 51, Nashville 42

All-Tournament Team

First Team

Ryan Brink, Nashville

Noah Frederking, Okawville

Kolby Schulte, Central

Jack Strieker, Central

Lucas Theising, Mater Dei

Second Team

Shane Ganz, Okawville

Brogan Kemp, Nashville

Cendric Henderson, Briarcrest

Dru Johnson, Carlyle

Malik Green, Mascoutah

Pinckneyville Duster Thomas Hoops Classic

Pool A: Pinckneyville, Roxana, Trico

Pool B: Gibault, Greenville, Du Quoin

Pool C: Benton, Wesclin, Olney

Pool D: Carterville, Jerseyville, Cissna Park

Tuesday, Dec. 27

Duster Thomas Gym

Gibault 71, Greenville 68, OT

Benton 62, Wesclin 30

Du Quoin 55, Greenville 51

Wesclin 49, Olney 47, OT

Pinckneyville 72, Trico 40

Carterville 58, Jerseyville 51

Auxiliary Gym

Pinckneyville 62, Roxana 26

Jerseyville 53, Cissna Park 29

Roxana 55, Trico 38

Carterville 51, Cissna Park 36

Gibault 67, Du Quoin 60

Benton 46, Olney 37

Wednesday, Dec. 28

Bronze Pool-Auxiliary Gym

Greenville 67, Trico 55

Olney 60, Cissna Park 39

11th Place

Cissna Park 57, Trico 36

Ninth Place

Greenville 59, Olney 41

Silver Pool-Duster Thomas Gym

Roxana 69, Du Quoin 47

Wesclin 43, Jerseyville 39

Seventh Place

Jerseyville 51, Du Quoin 49

Fifth Place

Wesclin 52, Roxana 43

Gold Pool-Duster Thomas Gym

Pinckneyville 45, Gibault 36

Benton 55, Carterville 34

Third Place

Carterville 69, Gibault 65, OT

Championship

Pinckneyville 59, Benton 53

All-Tournament Team

MVP-Grant Jausel, Pinckneyville

Trevor Davis, Gibault

Zach Golenor, Roxana

Timmy Henson, Benton

Blake Jackson, Carterville

Grant Jausel, Pinckneyville

J.C. Moll, Pinckneyville

Derek Oxford, Benton

Tyler Rulevish, Pinckneyville

Caleb Vogel, Du Quoin

Austin Wills, Benton

Freeburg-Columbia Holiday Tournament

at Freeburg High School

Pool A: Columbia, Sparta, Triad, Valmeyer, Waterloo

Pool B: Marquette, Civic Memorial, Dupo, Freeburg, Lebanon

Monday, Dec. 26

Civic Memorial 71, Dupo 33

Marquett 61, Lebanon 22

Columbia 59, Sparta 23

Triad 75, Valmeyer 53

Civic Memorial 70, Lebanon 37

Freeburg 71, Dupo 42

Columbia 57, Waterloo 48

Tuesday, Dec. 27

Valmeyer 65, Sparta 43

Marquette 61, Civic Memorial 60, 2 OT

Triad 62, Waterloo 50

Lebanon 69, Dupo 63

Columbia 70, Valmeyer 47

Marquette 55, Freeburg 31

Waterloo 63, Sparta 30

Wednesday, Dec. 28

Freeburg 65, Lebanon 53

Triad 52, Sparta 31

Marquette 78, Dupo 48

Waterloo 64, Valmeyer 49

Civic Memorial 63, Freeburg 55

Columbia 55, Triad 50

Thursday, Dec. 29

Ninth Place

Dupo 61, Sparta 57

Seventh Place

Lebanon 57, Valmeyer 54

Fifth Place

Waterloo 50, Freeburg 33

Third Place

Triad 58, Civic Memorial 47

Championship

Marquette 52, Columbia 45

Sesser-Valier Holiday Tournament

Monday, Dec. 26

Waltonville 69, Cobden 49

Goreville 81, Odin 48

Marissa 65, Johnston City 60, OT

Woodlawn 55, Zeigler-Royalton 52

Chester 77, Century 76

Christopher 65, New Athens 35

Steeleville 44, Thompsonville 34

Sesser-Valier 77, Galatia 31

Tuesday, Dec. 27

Odin 68, Cobden 56

Waltonville 53, Goreville 35

Johnston City 74, Zeigler-Royalton 37

Woodlawn 52, Marissa 44

Century 70, New Athens 51

Christopher 63, Chester 54

Galatia 64, Thompsonville 50

Sesser-Valier 59, Steeleville 57

Wednesday, Dec. 28

Johnston City 75, Odin 47

Goreville 68, Marissa 56

Century 46, Galatia 44

Chester 47, Steeleville 46

Semifinals

Waltonville 44, Woodlawn 34

Christopher 66, Sesser-Valier 52

Thursday, Dec. 29

Consolation Championship

Century 71, Johnston City 57

Fifth Place

Goreville 65, Chester 57

Third Place

Sesser-Valier 51, Woodlawn 47

Championship

Christopher 61, Waltonville 54

Vandalia Holiday Tournament

Monday, December 26

Effingham St. Anthony 98, Ramsey 12

Pana 52, Vandalia 48

Flora 64, Father McGivney 38

Patoka 53, Shelbyville 47

Pana 71, Ramsey 24

Effingham St. Anthony 74, Vandalia 40

Tuesday, December 27

Flora 72, Shelbyville 61

Patoka 62, Father McGivney 24

Vandalia 71, Ramsey 36

Effingham St. Anthony 50, Pana 48

Shelbyville 69, Father McGivney 36

Patoka 54, Flora 45

Wednesday, December 28

Vandalia 85, Father McGivney 40

Shelbyville 66, Ramsey 33

Pana 79, Patoka 47

Effingham St. Anthony 53, Flora 48

Thursday , December 29

Seventh Place

Father McGivney 47, Ramsey 33

Fifth Place

Vandalia 55, Shelbyville 44

Third Place

Patoka 61, Flora 53

Championship

Effingham St. Anthony 75, Pana 48

Girls Basketball

Mascoutah Invitational Tournament

Tuesday, Dec. 27

O’Fallon 55, Triad 25

Highland 48, Central 22

Belleville East 67, Jacksonville 30

Nashville 51, Centralia 34

Mater Dei 56, Riverview Gardens 23

Okawville 57, Mascoutah 31

Althoff 62, Carbondale 48

Belleville West 55, Cahokia 24

Wednesday, Dec. 28

Auxiliary gym

Central 51, Triad 37

Centralia def. Jacksonville

Main Gym

Mascoutah 51, Riverview Gardens 46

Cahokia 52, Carbondale 35

Highland 59, O’Fallon 37

Belleville East 59, Nashville 44

Mater Dei 49, Okawville 44

Belleville West 57, Althoff 51

Consolation Semifinals

Central 58, Centralia 34

Mascoutah 45, Cahokia 40

Thursday, Dec. 29

Nashville 54, O’Fallon 51

Althoff 38, Okawville 35

Semifinals

Highland 59, Belleville East 44

Mater Dei 43, Belleville West 38

Consolation Championship

Central 39, Mascoutah 26

Fifth Place

Nashville 39, Althoff 33

Third Place

Belleville East 49, Belleville West 42

Championship

Highland 52, Mater Dei 25

Lebanon/Wesclin Christmas Tournament

at Lebanon High School

Monday, Dec. 26

Greenville 61, Sparta 32

Columbia 52, Southwestern 20

Wesclin 52, Chester 41

Mount Olive 56, Steeleville 12

Red Bud 38, Roxana 31

Christ Our Rock Lutheran 46, Marissa 19

Du Quoin 47, New Athens 39

Lebanon 65, Carlyle 36

Tuesday, Dec. 27

Southwestern 45, Sparta 35

Chester 54, Steeleville 52

Marissa 43, Roxana 27

New Athens 44, Carlyle 32

Columbia 46, Greenville 42

Mount Olive 71, Wesclin 31

Christ Our Rock Lutheran 46, Red Bud 32

Lebanon 50, Du Quoin 17

Wednesday, Dec. 28

Consolation semifinals

Chester 55, Southwestern 46

New Athens 45, Marissa 33

Fifth Place semifinal

Wesclin 52, Greenville 49

Du Quoin 37, Red Bud 32

Semifinals

Mount Olive 60, Columbia 26

Lebanon 49, Christ Our Rock Lutheran 32

Thursday, Dec. 29

Consolation Championship

Chester 61, New Athens 54

Fifth Place

Du Quoin 43, Wesclin 37

Third Place

Christ Our Rock Lutheran 46, Columbia 36

Championship

Lebanon 49, Mount Olive 37

All-Tournament Team

Kate Smith, Du Quoin

Nancy Fritsche, Greenville

Cami Meadows, Wesclin

Destiny Williams, Chester

Jordan Drake, New Athens

Blair Wittenbrink, Columbia

Caroline Boehne, Christ Our Rock Lutheran

Zoe Murphy, Mt. Olive

Jill Niehaus, Mt. Olive

Kendra Bass, Lebanon

Krista Bass, Lebanon

Emily Reinneck, Lebanon

Jerseyville Holiday Tournament

Pool A: Brussels, Taylorville, McCluer North, Hardin Calhoun

Pool B: Freeburg, Carrollton, Jerseyville, Civic Memorial

Tuesday, Dec. 27

Brussels 54, Taylorville 52

Carrollton 53, Freeburg 40

Civic Memorial 69, Jerseyville 23

McCluer North 62, Taylorville 51

Hardin Calhoun 58, Brussels 31

Jerseyville 54, Freeburg 17

Wednesday, Dec. 28

McCluer North 53, Hardin Calhoun 44

Civic Memorial 78, Freeburg 36

Jerseyville 42, Carrollton 28

McCluer North 52, Brussels 32

Hardin Calhoun 75, Taylorville 57

Civic Memorial 63, Carrollton 34

Thursday, Dec. 29

Seventh Place

Taylorville 60, Freeburg 45

Fifth Place

Brussels 38, Carrollton 35

Third Place

Jerseyville 66, Hardin Calhoun 63

Championship

Civic Memorial 65, McCluer North 52

  Comments