Boys Basketball

January high school basketball mid-winter tournaments

A list of the January high school basketball tournaments for metro-east teams in Southern Illinois:

Boys Basketball

Belleville East Chick-fil-A Classic

Tuesday, Jan. 17

Althoff 85, Alton 82

Belleville West 78, McCluer 62

Chaminade 78, Columbia 37

Belleville East 73, St. Mary’s 66

Thursday, Jan. 19

Alton 74, McCluer 59

St. Mary’s 69, Columbia 62

Friday, Jan. 20

Semifinals

Althoff 75, Belleville West 64

Chaminade 96, Belleville East 90, OT

Saturday, Jan. 21

Seventh Place

McCluer 57, Columbia 55

Consolation Championship

Alton 62, St. Mary’s 55

Third Place

Belleville East 80, Belleville West 74

Championship

Chaminade 97, Althoff 94

Nashville Invitational

Monday, Jan. 16

Mascoutah 68, Nashville 61

Central 45, Mater Dei 41

Tuesday, Jan. 17

Teutopolis 73, Mascoutah 49

Central 45, Nashville 36

Thursday, Jan. 19

Teutopolis 65, Mater Dei 38

Central 54, Mascoutah 34

Friday, Jan. 20

Mater Dei 54, Mascoutah 36

Teutopolis 71, Nashville 39

Saturday, Jan. 21

Nashville 51, Mater Dei 45

Central 50 Teutopolis 38 (Central wins tourney championship)

Okawville Invitational

Monday, Jan. 16

Gibault 71, Madison 46

Okawville 82, Du Quoin 36

Tuesday, Jan. 17

Madison 86, Du Quoin 73

Okawville 50, Wesclin 28

Thursday, Jan. 19

Wesclin 61, Madison 60

Gibault 51, Du Quoin 48

Friday, Jan. 20

Gibault 53, Wesclin 41

Okawville 60, Madison 37

Saturday, Jan. 21

Du Quoin 56, Wesclin 54

Gibault 48, Okawville 42 (Gibault wins tourney championship)

Salem Invitational

Wednesday, Jan. 18

Edwardsville 49, Mount Vernon 37

Triad 44, Salem 39

Thursday, Jan. 19

Centralia 44, Mattoon 21

Effingham 72, Andrews Osborne 43

Friday, Jan. 20

Edwardsville 39, Triad 23

Centralia 49, Effingham 47

Saturday, Jan. 21

Salem 42, Mount Vernon 27

Mattoon 60, Andrews Osborne 58

Seventh Place

Mount Vernon 59, Andrews Osborne 43

Third Place

Effingham 60, Triad 39

Consolation Championship

Mattoon 67, Salem 66, 2 OT

Championship

Edwardsville 50 Centralia 46

Jerseyville Tournament

Monday, Jan. 16

Quincy Notre Dame 70, Cahokia 58

Collinsville 54, Highland 46

Tuesday, Jan. 17

Quincy Notre Dame 72, Collinsville 66

Highland 44, Jerseyville 39, 2 OT

Wednesday, Jan. 18

Cahokia 50, Highland 35

Jerseyville 49, Collinsville 39

Friday, Jan. 20

Quincy Notre Dame 71, Highland 50

Cahokia 51, Jerseyville 42

Saturday, Jan. 21

Cahokia 65, Collinsville 49

Quincy Notre Dame 78, Jerseyville 61 (Quincy Notre Dame wins tourney championship)

Sparta Mid-Winter Classic

Tuesday, Jan. 17

Marquette 49, Freeburg 29

Steeleville 63, Waterloo 60

Sparta 48, Red Bud 43

Wednesday, Jan 18

Waterloo 60, Trico 30

Murphysboro 66, Steeleville 41

Freeburg 51, Sparta 28

Thursday, Jan. 19

Marquette 58, Red Bud 31

Murphysboro 62, Waterloo 54

Steeleville 50, Trico 38

Friday, Jan. 20

Murphysboro 76, Trico 32

Freeburg49, Red Bud 46

Marquette 53, Sparta 17

Saturday, Jan. 21

Seventh Place

Trico 54, Red Bud 51

Fifth Place

Waterloo 71, Sparta 39

Third Place

Freeburg 46, Steeleville 40

Championship

Marquette 56, Murphysboro 52

Benton Invitational Tournament

Monday, Jan. 16

Sesser-Valier 78, Meridian 69

Pinckneyville 55, Carlyle 45

Benton 68, Hamilton County 39

Wednesday, Jan. 18

Meridian 68, Hamilton County 39

Pinckneyville 66, Sesser-Valier 39

Benton 56, Carlyle 52

Friday, Jan. 20

Carlyle 54, Hamilton County 47

Benton 62, Sesser-Valier 52

Pinckneyville 53, Meridian 45

Saturday, Jan. 21

Carlyle 84, Sesser-Valier 77, OT

Benton 65, Meridian 39

Pinckneyville 52, Hamilton County 21

Carlyle 72, Meridian 49

Sesser-Valier 65, Hamilton County 53

Benton 52 Pinckneyville, 42

Litchfield Invitational

Monday, Jan. 16

at Simmons Gym

Greenville 62, Lebanon 36

Pana 67, Wood River 47

Nokomis 52, Litchfield 22

Metro-East Lutheran 62, Roxana 49

Tuesday, Jan. 17

at Simmons Gym

Civic Memorial 49, Greenville 31

Nokomis 44, Hillsboro 43

at Panther Gym

Mount Zion 70, Metro-East Lutheran 59

Taylorville 69, Pana 50

Wednesday, Jan. 18

at Panther Gym

Civic Memorial 86, Lebanon 36

Taylorville 85, Wood River 29

at Simmons Gym

Mount Zion 63, Roxana 34

Hillsboro 52, Litchfield 42

Bronze Division

Thursday, Jan. 19

at Panther Gym

Litchfield 39, Roxana 36

Lebanon 80, Wood River 74

Friday, Jan. 20

at Panther Gym

11th Place

Roxana 56, Wood River 33

Ninth Place

Lebanon 59, Litchfield 51

Silver Division

Thursday, Jan. 19

at Panther Gym

Metro-East Lutheran 64, Hillsboro 62

Pana 61, Greenville 41

Saturday, Jan. 21

at Simmons Gym

Seventh Place

Hillsboro vs. Greenville

Fifth Place

Metro-East Lutheran 70, Pana 59

Gold Division

Friday, Jan. 20

at Simmons Gym

Semifinals

Mount Zion 65, Nokomis 52

Civic Memorial 62, Taylorville 58

Saturday, Jan. 21

at Simmons Gym

Third Place

Taylorville 63, Nokomis 51

Championship

Mount Zion 75, Civic Memorial 67

Pinckneyville Panthers Basketball Showcase

Saturday, Jan. 28

Cairo vs. Father McGivney, 10 a.m.

Cahokia vs. Confluence Prep, 11:30 a.m.

Mater Dei vs. Carbondale, 1 p.m.

Steeleville vs. Webber, 2:30 p.m.

Waltonville vs. Meridian, 4 p.m.

Pinckneyville vs. Bloomington Central Catholic, 5:30 p.m.

Mt. Carmel vs. Marquette, 7 p.m.

Girls Basketball

Highland Invitational

Monday, Jan. 16

Highland 72, Carlyle 20

Althoff 82, Hillsboro 73, 2 OT

O’Fallon 68, Salem 32

Mater Dei 46, Taylorville 40

Teutopolis 73, Wesclin 31

Okawville 45, Triad 38

Belleville West 59, Nokomis 25

Central 40, Nashville 33

Tuesday, Jan. 17

Hillsboro 61, Carlyle 29

Salem 46, Taylorville 45

Highland 65, Althoff 33

O’Fallon 81, Mater Dei 75

Wednesday, Jan. 18

Triad 63, Wesclin 45

Nashville 45, Nokomis 33

Teutopolis 56, Okawville 46

Belleville West 55, Central 45

Thursday, Jan. 19

Hillsboro 64, Salem 32

Nashville 49, Triad 28

Semifinal

Highland 59, O’Fallon 44

Friday, Jan. 20

Mater Dei 40, Althoff 34

Central 40, Okawville 36, OT

Semifinal

Belleville West 65, Teutopolis 54

Saturday, Jan. 21

Consolation Championship

Nashville 55, Hillsboro 51

Fifth Place

Mater Dei 55, Central 41

Third Place

O’Fallon 70, Teutopolis 60

Championship

Highland 67, Belleville West 39

Collinsville Mid-Winter Classic

Tuesday, Jan. 17

DeSoto (Mo.) 51, Cahokia 48

Collinsville 66, Riverview Gardens (Mo.) 34

Friday, Jan. 20

Cahokia 70, Riverview Gardens 49

Collinsville 59, DeSoto 32

Saturday, Jan. 21

DeSoto 58, Riverview Gardens 40

Collinsville 58, Cahokia 45

Carrollton Lady Hawk Invitational

Saturday, Jan. 21

Civic Memorial 63, Carrollton 31

Granite City 51, Father McGivney 34

Jerseyville 66, Madison 46

Hardin Calhoun 76, Quincy Notre Dame 56

Lebanon 57, Marquette 24

Greenfield 47, Jacksonville Routt 46

West Central 61, North Greene 28

Brussels 56, Metro-East Lutheran 32

Monday, Jan. 23

Game 9: Father McGivney vs. Carrollton, 5 p.m.

Game 10: Quincy Notre Dame vs. Madison, 6:30 p.m.

Game 11: Marquette vs. Jacksonville Routt, 8 p.m.

Tuesday, Jan, 24

Game 13: Granite City vs. Civic Memorial, 6 p.m.

Gamer 14; Hardin Calhoun vs Jerseyville, 7:30 p.m.

Wednesday, Jan. 25

Game 12: North Greene vs. Metro-East Lutheran, 5 p.m.

Game 15: Lebanon vs. Greenfield, 6:30 p.m.

Game 16: Brussels vs. West Central, 8 p.m.

Thursday, Jan. 26

Consolation semifinal

Game 17: Winner Game 9 vs. Winner Game 10, 5 p.m.

Semifinal

Game 18: Winner Game 13 vs. Winner 14, 6:30 p.m.

Game 19: Winner Game 15 vs. WInner Game 16, 8 p.m.

Friday, Jan. 27

Consolation Semifinal

Game 20: Winner Game 11 vs. Winner Game 12, 5 p.m.

Fifth Place Semifinal

Game 21: Loser Game 13 vs. Loser Game 14, 6:30 p.m.

Game 22: Loser Game 15 vs. Loser Game 16, 8 p.m.

Saturday, Jan. 28

Consolation championship

Winner Game 17 vs. Winner Game 20, 2 p.m.

Fifth Place

Winner Game 21 vs. Winner Game 22, 3:30 p.m.

Third Place

Loser Game 18 vs. Loser Game 19, 6 p.m.

Championship

Winner Game 18 vs. Winner Game 19, 7:30 p.m.

  Comments