Highland: Sports

Highland Splash swims away from Freeburg Waves to go 4-0

Highland Splash swimmer Rylee Sitton, 12-year-old shown swimming the breaststroke, touched the wall first in all three of her individual events as she won the girls 11-12 50-meter breaststroke, 50-meter backstroke and 50-meter butterfly Thursday at Freeburg.
Highland Splash swimmer Rylee Sitton, 12-year-old shown swimming the breaststroke, touched the wall first in all three of her individual events as she won the girls 11-12 50-meter breaststroke, 50-meter backstroke and 50-meter butterfly Thursday at Freeburg. For the News Leader

The Highland Splash did not max out its lineup in some areas Thursday at Freeburg, but that did not slow their roll as Highland’s summer team swam away from the Waves, 337 to 192 to lift its perfect record to 4-0.

Highland, which is coached by Ryan Poss and Alex Rinderer, touched the wall first in 45 of the 62 total events.

Despite not having their two most talented 15-18 swimmers, the Highland girls still overpowered their Freeburg rivals by the jaw-dropping margin of 190 to 75. The boys’ margin was much closer this time out, but the Splash boys still won, 147 to 117.

In addition to keep a spotless record, the Highland Splash also won all seven categories after claiming three of the four meet-opening medley relays, seven of the 10 freestyle events, eight of the 10 breaststroke races, seven of the eight individual medleys, eight of the 10 backstroke competitions, six of the 10 butterfly events and six of the 10 meet-closing freestyle relays.

Highland had two swimmers scored as sweeping all three of their individual events. The dynamic duo who captured gold-medal caliber finishes in all three races were:

▪ Ben Thomae in the boys 15-18 100-meter breaststroke (1:17.72), 100-meter individual medley (1:09.20) and 50-meter butterfly (29.32)

▪ Rylee Sitton in the girls 11-12 50-meter breaststroke (44.33), 50-meter backstroke (39.46) and 50-meter butterfly (38.47)

The Splash also had eight additional swimmers win two of their three events:

▪ Ben Walter in the boys 13-14 100-meter freestyle (1:05.37), 100-meter individual medley (1:11.93). Walter also posted the fastest time in the 50-meter butterfly but his race was considered an exhibition and therefore did not count for the team scoring

▪ Abbi Imming in the girls 13-14 100-meter freestyle (1:11.62) and 50-meter butterfly (36.75)

▪ Cam Runge in the boys 11-12 50-meter freestyle (34.55) and 100-meter individual medley (1:27.80)

▪ Anna Henke in the girls 9-10 25-meter breaststroke (20.68) and 100-meter individual medley (1:33.09)

▪ Tucker Stephens in the boys 9-10 25-meter breaststroke (21.78) and 10-and-under 100-meter individual medley (1:32.08)

▪ Elllie Sitton in the girls 9-10 25-meter freestyle (16.25) and 25-meter backstroke (20.54)

▪ Kallie Hubbard in the girls 8-and-under 25-meter freestyle (19.56) and 25-meter breaststroke (25.39)

▪ Natalie Chalfant in the girls 8-and-under 25-meter backstroke (22.99) and 25-meter butterfly (21.56)

Following are the results of all of the point scorers for the Splash in their convincing road win over the Freeburg Waves on June 22:

Highland Splash 337, Trenton Torpedoes 192

June 22 at Freeburg Waves

Following are the complete results of the Highland Splash’s individual point scorers, as well the relay teams who placed in the top two in each event for the Highland Splash against the Freeburg Waves.

(Events at this meet were competed in meters. There are three swimmers in total from both teams combined who score in each individual event, so one team is allowed to score its top two swimmers in any one individual event. Therefore, each team is guaranteed to score at least one point in each and every individual event. This does not include the meet-opening medley relays or the meet-ending freestyle relays, in which only the winning relay team scores seven points.)

Medley Relays

(Listed first is the team’s placement in the relay event. That is followed by each swimmer’s name with their age and stroke listed in parenthesis and the team’s time at the end.)

▪ Girls 12 and Under 100 — 1. Jackie Barkus (11, Backstroke), Abby Chalfant (10, Breaststroke), Ella Drysdale (11, Butterfly), Ellie Sitton (10, Freestyle), 1:17.74.

▪ Boys 12 and Under 100 — 1. Cam Runge (12, Backstroke), Tucker Stephens (9, Breaststroke), Ryan Tolbert (11, Butterfly), James Hemann (10, Freestyle), 1:18.44.

▪ Girls 13-18 200 — 2. Bella Roberts (14, Backstroke), Madi Walter (17, Breaststroke), Abbi Imming (14, Butterfly), Macie Sparks (15, Freestyle), 2:31.14.

▪ Boys 13-18 200 — 1. Ben Walter (14, Backstroke), 2. Ben Thomae (18, Breaststroke), Collin Kirksey (14, Butterfly), Jonny Olson (17, Freestyle), 2:18.32.

Freestyle

▪  Girls 8 and Under 25 — 1. Kallie Hubbard, 19.56; 3. Layne Wagner, 23.91.

▪ Boys 8 and Under 25 — 3. Kane Stopka, 25.95.

▪ Girls 9-10 25 — 1. Ellie Sitton, 16.25; 3. Anna Cramer, 18.09.

▪ Boys 9-10 25 — 2. Tucker Stephens, 16.48.

▪ Girls 11-12 50 — 1. Ella Drysdale, 33.71.

▪ Boys 11-12 50 — 1. Cam Runge, 34.55; 2. Ethan Schmidt, 39.44.

▪ Girls 13-14 100 — 1. Abbi Imming, 1:11.62; 2. Taryn Stephens, 1:12.36.

▪ Boys 13-14 100 — 1. Ben Walter, 1:05.37.

▪ Girls 15-18 100 — 3. Macie Sparks, 1:14.17.

▪ Boys 15-18 100 — 1. Gunnar Kohlbrecher, 59.29; 2. Jonny Olson, 1:00.91.

Breaststroke

▪ Girls 8 and Under 25 — 1. Kallie Hubbard, 25.39; 2. Tressa Stephens, 31.31.

▪ Girls 9-10 25 — 1. Anna Henke, 20.68; 2. Lia Kampwerth, 21.38.

▪ Boys 9-10 25 — 1. Tucker Stephens, 21.78.

▪ Girls 11-12 50 — 1. Rylee Sitton, 44.33; 3. Zoe Thiems, 48.06.

▪ Boys 11-12 50 — 1. Masyn Smith, 49.20.

▪ Girls 13-14 100 — 1. Audrey Habing, 1:37.76; 2. KJ Freimann, 1:41.15.

▪ Boys 13-14 100 — 1. Javier De La Cruz, 1:28.45; 3. Collin Kirksey, 1:35.47.

▪ Girls 15-18 100 — 2. Nora Thiems, 1:31.96.

▪ Boys 15-18 100 — 1. Ben Thomae, 1:17.72; 2. Trey Stephens, 1:22.45.

Individual Medley

▪ Girls 10 and Under 100 — 1. Anna Henke, 1:33.09; 2. Abby Chalfant, 1:41.53.

▪ Boys 10 and Under 100 — 1. Tucker Stephens, 1:32.08; 3. James Hemann, 1:58.59.

▪ Girls 11-12 100 — 1. Zoe Thiems, 1:28.21; 2. Ava Michael, 1:32.27.

▪ Boys 11-12 100 — 1. Cam Runge, 1:27.80.

▪ Girls 13-14 100 — 1. Taryn Stephens, 1:20.93; 2. KJ Freimann, 1:28.34.

▪ Boys 13-14 100 — 1. Ben Walter, 1:11.93; 3. Jude Henke, 1:21.77.

▪ Girls 15-18 100 — 2. Nora Thiems, 1:20.22.

▪ Boys 15-18 100 — 1. Ben Thomae, 1:09.20; 2. Trey Stephens, 1:10.39.

Backstroke

▪ Girls 8 and Under 25 — 1. Natalie Chalfant, 22.99.

▪ Boys 8 and Under 25 — 3. Quinn Stopka, 34.64.

▪ Girls 9-10 25 — 1. Ellie Sitton, 20.54; 2. Lia Kampwerth, 21.35.

▪ Boys 9-10 25 — 1. James Hemann, 24.03; 2. Ethan Walter, 25.54.

▪ Girls 11-12 50 — 1. Rylee Sitton, 39.46; 2. Ava Michael, 41.26.

▪ Boys 11-12 50 — 1. Aiden Conrad, 46.41.

▪ Girls 13-14 100 — 1. Madeleine Schmidt, 1:19.66; 2. Olivia Conrad, 1:23.63.

▪ Boys 13-14 100 — 2. Tom Nyquist, 1:21.13.

▪ Girls 15-18 100 — 1. Macie Sparks, 1:24.45; 3. Madi Walter, 1:27.00.

▪ Boys 15-18 100 — 1. Jonny Olson, 1:07.09; 2. Trey Stephens, 1:13.81.

Butterfly

▪ Girls 8 and Under 25 — 1. Natalie Chalfant, 21.56; 3. Allison Redman, 31.53.

▪ Boys 8 and Under 25 — 3. Kane Stopka, 41.96.

▪ Girls 9-10 25 — 1. Abby Chalfant, 19.24; 2. Mia Poe, 23.44.

▪ Boys 9-10 25 — 3. Robbie Helm, 33.06.

▪ Girls 11-12 50 — 1. Rylee Sitton, 38.47; 2. Ella Drysdale, 41.16.

▪ Boys 11-12 50 — 1. Ryan Tolbert, 41.02; 3. Aiden Conrad, 44.95.

▪ Girls 13-14 50 — 1. Abbi Imming, 36.75; 2. Madeleine Schmidt, 37.09.

▪ Boys 13-14 50 — 2. Collin Kirksey, 32.86; 3. Jude Henke, 37.64.

▪ Girls 15-18 50 — 2. Nora Thiems, 35.47; 3. Olivia Conrad, 37.26.

▪ Boys 15-18 50 — 1. Ben Thomae, 29.32; 2. Gunnar Kohlbrecher, 30.44.

Freestyle Relays

▪ Girls 8 and Under 100 — 1. Natalie Chalfant, Allison Redman, Kallie Hubbard, Layne Wagner, 1:35.31.

▪ Girls 9-10 100 — 1. Anna Cramer, Abby Chalfant, Ellie Sitton, Anna Henke, 1:12.09.

▪ Boys 9-10 100 — 2. Robbie Helm, Ethan Walter, Tucker Stephens, James Hemann, 1:17.31.

▪ Girls 11-12 200 — 1. Jackie Barkus, Rylee Sitton, Ava Michael, Ella Drysdale, 2:22.46.

▪ Boys 11-12 200 — 1. Ryan Tolbert, Aiden Conrad, Ethan Schmidt, Cam Runge, 2:30.83.

▪ Girls 13-14 200 — 1. Olivia Conrad, Abbi Imming, Taryn Stephens, Madeleine Schmidt, 2:00.00.

▪ Boys 13-14 200 — 2. Tom Nyquist, Galen Kohlbrecher, Javier De La Cruz, Steven Campbell, 2:09.35.

▪ Girls 15-18 200 — 2. Macie Sparks, Madi Walter, Audrey Habing, Addison Rinderer, 2:15.21.

▪ Boys 15-18 200 — 1. Ben Walter, Trey Stephens, Ethan Drysdale, Drew Tolbert, 1:59.29.

  Comments