Education

Hundreds of teachers and administrators leave at year’s end

Hundreds of teachers are retiring from public and private schools in St. Clair, Madison and Monroe counties. The list includes longtime Belleville West teacher Jennifer Sage, featured here.

Who’s retiring?

These school administrators and teachers are retiring from St. Clair County

Althoff

  • John Rensing, guidance

Belle Valley District 119

  • John Brueggeman, teacher

Belleville District 118

  • Marty Barger, teacher, Abraham Lincoln Elementary
  • Mary Karban, teacher, Henry Raab Elementary
  • Felecia Kenney‐Brown, teacher, District Office
  • Debbra Kern, teacher, Douglas/Roosevelt Elementary
  • Susan Loose, teacher, Abraham Lincoln Elementary
  • Theresa Sanders, teacher, Franklin/Washington Elementary
  • Terry Shanafelt, teacher, West Jr. High
  • Marjie Simms, teacher, Franklin Elementary

Belleville District 201

  • Scott Baer, teacher, night school
  • Tom Birkner, teacher, Belleville West
  • Linda DeBoer, teacher, Belleville
  • Carol Harms, teacher, Belleville East, 22 years
  • Cheryl Logston, social worker, Belleville East
  • Brian Mitchell, teacher, Belleville East
  • Jennifer Sage, teacher, Belleville West
  • Patrick Watkins, teacher, Belleville East

Blessed Sacrament

  • James Keim, teacher

Brooklyn District 188

  • Ida Buckels, teacher, Lovejoy Elementary

Cahokia Distict 187

  • Roxanne Breidegam, teacher, Cahokia High
  • Annie Chalk, teacher, Cahokia High
  • Sally Chamberlain, teacher, Maplewood Elementary
  • Jan Eatherton, teacher, Lalumier Elementary
  • Joan Green, teacher, Morris Elementary
  • Paula Hall, teacher, Morris Elementary
  • Debra Tippett, assistant superintendent instruction, District
  • Cathy Yates, teacher, Huffman Elementary

Dupo District 196

  • Nancy Marlen, teacher, Bluffview Elementary, 18 years

East St. Louis District 189

  • Alisa Cole, teacher, Wright Elementary
  • Anita Curtis, teacher, Avant Elementary
  • Millard Curtis, teacher, East St. Louis Senior High
  • Michael Jackson, teacher, East St. Louis Senior High
  • Theodorise Jackson, teacher, Avant Elementary
  • Carol Johnson, teacher, Wright Elementary
  • Lorraine Kimbrow, teacher, Davis Kindergarten Center
  • Sharon Matthews, teacher, East St. Louis Senior High
  • Karen Ramsey, teacher, Avant Elementary
  • Roscoe Whitfield, teacher, East St. Louis Senior High
  • Sharon Wilson, teacher, Dunbar Elementary

Freeburg District 70

  • Pam Kramer, teacher, Freeburg Elementary

Freeburg District 77

  • David Fahrner, teacher

Governor French Academy

  • Evan Wilson, teacher/athletic director/coach

Grant District 110

  • Cathy Barnes, teacher, Grant Middle
  • Joan Boyko, teacher, Grant Middle
  • Phyllis Hanna, teacher, Grant Middle
  • Nancy Hartmann, teacher, Illini Elementary
  • Vinita Padgett, teacher, Illini Elementary

Harmony-Emge District 175

  • Karen Fitzgerald, teacher, Ellis Elementary
  • Jean Gross, teacher, Ellis Elementary
  • Janet Parsons, teacher, Ellis Elementary
  • Pam Shannon, teacher, Ellis Elementary

High Mount District 116

  • Jacqueline Brenner, teacher
  • Julie Robison, teacher

Holy Childhood

  • Cheryl Chapman, teacher

Holy Trinity

  • Diane Britton, teacher
  • Betty Stankey, teacher

Lebanon District 9

  • Christine Cook, teacher, Lebanon Grade
  • Betty Forsythe, teacher, Lebanon Grade

Marissa District 40

  • Sherry Koch, teacher, Marissa Jr./Sr. High

Mascoutah District 19

  • Sandy Haynes, teacher, Mascoutah High
  • Peggy Howard, teacher, Mascoutah Elementary
  • Jerry Jones, teacher, Mascoutah High
  • Pam Looker, teacher, Scott Elementary
  • Susan Niederer, teacher, Mascoutah Elementary
  • Holly Reeves, teacher, Scott Elementary

Millstadt District 160

  • Janie Bloomer, teacher, Millstadt Primary Center
  • Vicki Kiefer, teacher, Millstadt Consolidated School
  • Brenda May, teacher, Millstadt Primary Center

New Athens District 60

  • Karla Weible, teacher, New Athens Junior High

Notre Dame Academy

  • Sandra Baechle, principal

O’Fallon District 90

  • Debbie Hargrove, teacher, Laverna Evans Elementary
  • Carol Hauer, teacher, Delores Moye Elementary
  • Cathy Kasson, teacher, Carriel Jr. High

O’Fallon District 203

  • Craig Bedard, teacher
  • Steve Oliver, teacher
  • Dorothy Williams, teacher
  • Matt Young, teacher

Pontiac District 105

  • Diana Kmetz, teacher, Wm. Holliday Elementary
  • Marla Merz, teacher, Wm. Holliday Elementary
  • Ruth Walsh, teacher, Pontiac Jr. High

Shiloh District 85

  • Amy Sharos, teacher, Shiloh Middle

Signal Hill District 181

  • Suzette Lambert, superintendent

St. Clare Catholic School

  • Jane Cygan, teacher
  • Jayne Kress, teacher

St. Teresa

  • Mary Kay Pritchett, teacher

Whiteside District 115

  • Harry Greene, teacher, Whiteside Middle
  • Bill McCloskey, teacher, Whiteside Middle
  • Ron Trelow, principal, Whiteside Middle

Wolf Branch District 113

  • Jeff Burkett, principal, Wolf Branch Middle
  • Gigi Cox, teacher, Wolf Branch Middle
  • Jan Starek, teacher, Wolf Branch Elementary

These school administrators and teachers are retiring from Madison County

Alton District 11

  • Demetra Almenroeder, art teacher, Alton Middle School
  • Patricia Bays, special education, Lovejoy School
  • Kathryn Claywell, special education, Eunice Smith School
  • Sue Copeland, elementary teacher, Eunice Smith School
  • Donna Gobble, teacher, East Elementary
  • Joseph Hook, P.E. teacher, Alton High School
  • Kimberly Laux, elementary teacher, Lovejoy School
  • Frank Manning, teacher aide, Alton Middle School
  • Jane Meredith, special education, Lewis & Clark Elementary
  • Vikie Patsaros, special education, Lewis & Clark Elementary
  • Yoland Plunkett, Title I teacher, Eunice Smith School
  • Lynn Rogers, guidance counselor, Alton High School
  • Karen Scott, elementary teacher, North Elementary
  • Susan Seymour, special education, Alton Middle School
  • Colleen Walter, special education, Alton High School
  • Patricia Watkins, P.E. teacher, Alton High School
  • Kim Wheeler, teacher/assistant athletic director, Alton Middle School
  • Laverne White, language arts teacher, Alton Middle School

Bethalto District 8

  • Steve Carey, athletic director, Civic Memorial High School
  • Karen Harris, principal, Meadowbrook Intermediate School

Collinsville Unit 10

  • Patricia Brinson, teacher, Renfro Elementary
  • Gregory Craft, teacher, Collinsville Middle School
  • Carol Graham, teacher, Collinsville High School
  • Denise Hayden, teacher, Kreitner Elementary
  • Kay Hewitt, assistant principal, Collinsville Middle School
  • Suzette Holmes, teacher, Kreitner Elementary
  • Hal McGehee, teacher, Collinsville Middle School
  • Cynthia Moore, teacher, Caseyville Elementary
  • Debra Smith, teacher, Maryville Elementary

East Alton-Wood River District

  • Joseph Parmentier, P.E. teacher, East Alton-Wood River High

Edwardsville District 7

  • Denise Clouser, elementary teacher, Glen Carbon Elementary
  • Donna Farley, guidance counselor, Edwardsville High School
  • Becky Guyton, speech therapist, Liberty Middle School
  • Dr. Barb Hutton, principal, Hamel Elementary
  • Carol Kohlfeld, elementary teacher, Nelson Elementary
  • Jean Koonce, middle school teacher, Lincoln Middle School
  • Janice Zelasko, physical therapist, Woodland Elementary

Granite City District 9

  • Richard Ahlvers, teacher, Granite City High School
  • Betty Cochran, teacher, Mitchell Elementary
  • Deborah Germann, teacher, Granite City High School
  • Phyllis Hensley, teacher, Grigsby Middle
  • Dennis Meyer, teacher, Grigsby Middle
  • Diane Peach, teacher, Granite City High School
  • Diana Prazma, teacher, Granite City High School
  • Denise Ruebhausen, teacher, Wilson Elementary
  • Barry Schroeder, teacher, Granite City High School
  • Mary Jo Seibold, teacher, Granite City High School
  • Mary Voss, teacher, Worthen Elementary

Highland District 5

  • Michelle Deets, Spanish teacher/dance team, Highland High
  • Pam Faulkenberg, P.E. teacher, Highland Primary
  • Tim Hirsch, program assistant/driver’s ed, Highland High
  • Brenda Mertes, science teacher, Highland High
  • Suzanne Meyer, English teacher, Highland High
  • Sherry Thomas, counselor, Highland High
  • Cathy Weiss, special education, Highland High

Madison District 12

  • Robert Lenhardt, teacher, Madison Junior High
  • Carol Mecker, teacher, Bernard Long Elementary
  • Rebecca Sedabres, teacher, Bernard Long Elementary
  • Linda Stoll, teacher, Madison Junior High

Region 3 Special Education

  • Cindy Ponce, director

Roxana District 1

  • Jane Brandt, teacher, South Roxana Elementary
  • Ann French, teacher, Central Elementary
  • Jane Seymour, teacher, Roxana Senior High

Triad District 2

  • Kathryn Cook, teacher, Silver Creek Elementary
  • Cathy Hodapp, special education job coach, Triad High
  • JoAnn Lambert, teacher, C.A. Henning Elementary
  • Linda Morris, teacher, C.A. Henning Elementary
  • Kevin Wendel, teacher, Triad Middle
  • Cynthia Wheeler, teacher, C.A. Henning

Wood River- Hartford District 15

  • Ann Forsting, special education
  • Terri Tortzell, P.E./science teacher, Lewis & Clark Junior High

Center for Educational Opportunities

  • Dr. Richard Etz, counselor

St. Mary’s Catholic School

  • Peg Bodinet, principal

These school administrators and teachers are retiring from Monroe County

  • Sue Burke, Columbia
  • Debbie Conrod, Columbia
  • Tom Detmer, Columbia
  • Vicki Simpson, Columbia
  • Janice VanRiper, Columbia
  • Marilyn Ziegler, Columbia
  • Maggie Pickett, Gibault
  • Brenda Limestall, Waterloo
  • Nancy Wolfe, Waterloo

These school administrators and teachers are retiring from Randolph County

Red Bud District 132

  • Charlotte Liefer, Red Bud
  • Margaret Masterson, Red Bud
  • Debra McCutcheon, Red Bud
  • Mary Sternberg, Red Bud

Sparta District 140

  • Laura Woodworth, Sparta

These school administrators and teachers are retiring from Clinton County

  • Tom Hund, teacher and athletic director, Wesclin CUSD 3
  • Mary Lampe, teacher, Breese Elementary
  • Jan Humphrey, teacher, St. Rose Elementary
  • Donna Horstman, Aviston Elementary
  • Lenore Gray, Aviston Elementary
  • Susan Hempen, teacher, Bartelso Elementary
  • Scott Gabler, teacher, Germantown Elementary
  • Robert Pierce, Central Community High
  • Donna Horstmann, Central Community High
  • Stephen Burger, principal, Trinity Lutheran
  • Jackie Chiarolanza, business, Mater Dei High School
  • Dan Wescovich, theology, Mater Dei High School
  Comments