Elections

Who has filed to run for office in 2016?

Federal offices

U.S. Senate

Republican: Mark Kirk, James Marter and Elizabeth Diane Pahlke.

Democrat: Tammy Duckworth, Napoleon Harris and Andrea Zopp

U.S. Representative 12th District

Republican: Mike Bost

Democrat: C.J. Baricevic

Green: Paula Bradshaw and Sadona Folkner

U.S. Representative 13th District

Republican: Rodney Davis and Ethan Vandersand

Democrat: Mark Wicklund

U.S. Representative 15th District

Republican: John Shimkus and Kyle McCarter

Illinois offices

Illinois Comptroller

Republican: Leslie Geisler Munger

Democrat: Susana Mendoza

State Senator 56th District

Democrat: Bill Haine

State Senator 58th District

Democrat: Sheila Simon

Republican: Paul Schimpf and Sharee Langestein

State Representative 107th District

Republican: John Cavaletto

State Representative 108th District

Republican: Charles Meier

State Representative 111th District

Democrat: Daniel Beiser

State Representative 112th District

Republican: Dwight Kay

Democrat: Katie Stuart

State Representative 113th District

Republican: Katherine Ruocco

Democrat: Jay Hoffman

State Representative 114th District

Republican: Bob Romanik

Democrat: Latoya Greenwood

State Representative 116th District

Democrat: Jerry Costello

St. Clair County

County Board Chairman

Democrat: Mark Kern

Republican: Rodger Cook

State’s Attorney

Democrat: Brendan Kelly

Coroner

Democrat: Calvin Dye Sr.

Republican: Carl E. Officer

Circuit Clerk

Democrat: Kahalah Clay

Republican: Dallas Cook

Auditor

Democrat: Patty Sprague

Republican: Gary Cornwell

Recorder

Democrat: Michael T. Costello

Republican: Amanda R. Ruocco

Board of Review

Democrat: Angela Grossmann-Roewe

Republican: Ed Cockrell

St. Clair County Board

District 2

Democrat: Harry Hollingsworth, Joan McIntosh and Marvin Strode

District 4

Republican: Nick Miller

District 5

Democrat: Lonnie Mosley and Jacqueline Perkins

District 6

Democrat: Roy Mosley Jr. and Christine C. Eastern

District 7

Republican: Bryan Bingel

District 8

Democrat: Ken Easterley

District 9

Democrat: C. Richard Vernier

Republican: LaKeisha D. Coleman

District 10

Democrat: Dixie M. Seibert

Republican: Lester Byrd

District 11

Democrat: Jerry Dinges

Republican: Nicholas Joseph Wiesbrock

District 14

Democrat: Bob Trentman and Jaynie Wells

Republican: Mark Alan Kern

District 15

Republican: John West and Bobby J. Deadmond Sr.

District 16

Democrat: June Chartrand

Republican: David B. Langford

District 17

Democrat: Curtis Jones

Republican: Ryan L. Stookey

District 19

Republican: C. David Tiedeman

District 20

Democrat: Mike Baker

Republican: Kevin Dawson

District 22

Democrat: Kirk Caponi

Republican: Michael O’Donnell

District 24

Democrat: Marty Crawford

Republican: Jason Madlock

District 25

Democrat: James Haywood

Republican: Ron Gerlach and Jerry Nichols Sr.

District 26

Democrat: Larry Stammer Jr. and Scott Tieman

Republican: David M. Raynaud

District 29

Democrat: Carol Clark

Randolph County

County Commissioner

Republican: David Holder

Democrat: Randy Bertetto

Coroner

Democrat: Carlos Barbour

State’s Attorney

Democrat: Jeremy Walker

Circuit Clerk

Democrat: Sherry L. Johnson,

Clinton County

Circuit Clerk

Republican: Rod Kloeckner

State’s Attorney

Republican: John Hudspeth

Coroner

Democrat: Phillip A. Moss

Clinton County Board (two seats in each district are up)

District 1

Republican: Larry Johnson

Democrat: Matt Cain

District 2

Democrat: Bryan Wessel and Steven Heilgenstein

District 3

Republican: Robert A. Fix and Lavern G. Holtgrave

District 4

Republican: Craig Taylor and Keith Nordike

District 5

Republican: James G. Rakers

Monroe County

State’s attorney

Republican: Myron A. Hanna and Chris Hitzemann

Democrat: Dennis M. Fields and Heather Wescoat Dabler

Coroner

Republican: Bob Hill and Wayne Kohlmeier

Democrat: Cassy Goldschmidt

Circuit Clerk

Republican: Lisa Fallon

Democrat: Sandra L. Sauget

County Commissioner

Republican: Mark Altadonna and Vicki Koerber

Democrat: Leopold (Leo) Stephan

Madison County

County Chairman

Democrat: Incumbent Alan Dunstan

Republican: Current treasurer Kurt Prenzler

County Recorder

Democrat: Incumbent Amy Meyer, attorney Shannon Bradford

Republican: none

Circuit Clerk

Democrat: Mark Von Nida

Republican: none

State’s Attorney

Democrat: Tom Gibbons

Republican: none

Auditor

Democrat: Rick Faccin

Republican: none

Coroner

Democrat: Steve Nonn

Republican: none

Madison County Board

District 1

Republican: Incumbent Judy Kuhn of Trenton

Democrat: none

District 2

Republican: Incumbent Roger Alons of Troy, Donald Moore of Troy

Democrat: none

District 3

Republican: Incumbent Bill Meyer (R-Hamel), Philip Chapman of Highland, Rodney Dustmann of Worden

Democrat: none

District 4

Democrat: Incumbent Kelly Tracy of Marine

Republican: David Michael of Highland

District 6

Republican: Raymond Wesley of Alton, David Baker of Godfrey

Democrat: none

District 7

Republican: Incumbent Michael Walters of Godfrey

Democrat: none

District 8

Democrat: Incumbent Michael “Doc” Holliday Sr.

Republican: none

District 11

Republican: Incumbent Brad Maxwell of Edwardsville

Democrat: none

District 13

Democrat: Greg McCalley of East Alton

Republican: none

District 15

Democrat: Incumbent Bill Robertson of Hartford

Republican: Chris Slusser of Wood River

District 17

Democrat: Incumbent Ann Gorman of Edwardsville

Republican: Bob Hulme of Edwardsville

District 18

Democrat: Incumbent Jack Minner of Edwardsville

Republican: Fred Schulte of Edwardsville

District 19

Democrat: Harry Briggs of Granite City, Michael Charles Parkinson of Granite City and Donna Davis of Granite City

Republican: Kathy Goclan of Granite City

District 20

Democrat: Incumbent Kristen Novacich of Granite City

Republican: none

District 22

Democrat: Incumbent Nick Petrillo of Granite City

Republican: none

District 25

Republican: Incumbent Lisa Ciampoli of Collinsville

Democrat: none

District 26

Democrat: Ross Breckenridge

Republican: Erica Conway Harriss

District 27

Democrat: Incumbent Joe Semanisin of Maryville

Republican: Clint Jones of Maryville

District 28

Democrat: Incumbent Liz Dalton of Collinsville

Republican: Harold Lee Wathan Sr. of Collinsville

District 29

Democrat: Incumbent Larry Trucano of Collinsville

Republican: none

Related stories from Belleville News-Democrat

  Comments