Sports

Friday’s sports scores

Scores from games played Friday night.

High School Football

Althoff 33, Triad 21 F

Wesclin 42, Carlyle 0 F

Belleville East 24, Collinsville 21 F

Herrin 24, Central 6 F

Belleville West 47, Alton 20 F

Columbia 35, Nashville 12 F

Salem 45, Freeburg 39 F

Red Bud 25, Sparta 19 F

Edwardsville 49, Granite City 0 F

Civic Memorial 46, Mount Zion 28 F

Carrollton 38, Triopia 14 F

Waterloo 28, Mater Dei 21 F

Highland 45, Charleston 0 F

Carlinville 40, Litchfield 21 F

Harrisburg 27, Carbondale 23 F

Mattoon 28, Jerseyville F

Mount Carmel 34, Mount Vernon 18 F

Pinckneyville 42, Dupo 7 F

Centralia 57, Mascoutah 13 F

Nokomis 41, Wood River 14 F

Murphysboro 43, Du Quoin 8 F

Belleville West 47, Alton 20

Belleville West

13

7

15

12

47

Alton

0

0

20

0

20

B: Nicholas Foster 1 run (kick failed), 6:16

B: TeAntez Anthony 25 pass from Logan Betz (Nathan Hurst kick), 2:02

B: Nicholas Foster 11 run (Nathan Hurst kick), 4:49

A: Asa Collins 65 run (kick failed), 11:36

B: TeAntez Anthony 41 pass from Logan Betz (Jake McCloskey pass from Nicholas Foster), 10:29

A: Matt McDonald 30 pass from Keenan Stegall (Nick Hatfield kick), 6:54

B: Nicholas Foster 54 run (Nathan Hurst kick), 6:10

A: Asa Collins 5 run (Nick Hatfield kick), 2:10

B: TeAntez Anthony 76 interception (kick failed), 9:47

B: Logan Betz 6 run (kick failed), 3:07

Belleville West:

Rushing: Nicholas Foster 34-246, Logan Betz 5-14, TeAntez Anthony 3-8. Team: 42-268Passing: Logan Betz 5-9 85. Team: 5-9 85Receiving: TeAntez Anthony 4-78, Nicholas Foster 1-7. Team: 5-85

Wesclin 42, Carlyle 0

Carlyle

0

0

0

0

0

Wesclin

13

22

7

0

42

Carlyle 0 0 0 0 _0

Wesclin 13 22 7 0 _42

W: Jason Robinson 55 run (Hayden Rapien kick), 6:33

W: Jason Robinson 19 run (kick failed), 4:55

W: Jason Robinson 20 run (Jason Robinson run), 11:24

W: Hayden Rapien 1 run (Hayden Rapien kick), 6:33

W: Jason Robinson 3 run (Hayden Rapien kick), 0:04

W: Jason Robinson 20 run (Hayden Rapien kick), 9:07

Wesclin:

Rushing: Jason Robinson 19-250. Team: 19-250

Edwardsville 49, Granite City 0

Edwardsville

14

28

7

0

49

Granite City

0

0

0

0

0

Edwardsville 14 28 7 0 _49

Granite City 0 0 0 0 _0

E: Chrys Colley 11 pass from Brenden Dickmann (Riley Patterson kick), 7:56

E: Nathan Kolesa 18 pass from Brenden Dickmann (Riley Patterson kick), 5:54

E: Chrys Colley 22 pass from Brenden Dickmann (Riley Patterson kick), 11:39

E: Nathan Kolesa 34 pass from Brenden Dickmann (Riley Patterson kick), 9:55

E: (Riley Patterson kick), 9:23

E: Kendall Davis 25 run (Riley Patterson kick), 1:10

E: Kendall Davis 84 kickoff return (Riley Patterson kick), 11:41

Columbia 35, Nashville 12

Columbia

7

7

7

14

35

Nashville

6

6

0

0

12

C: Jordan Holmes 5 pass from Drew Huebner (Greg Long kick), 9:58

N: Hunter Schultze 1 run (kick failed), 0:58

C: Chris Wagner 38 pass from Drew Huebner (Greg Long kick), 11:29

N: Cameron Parker 4 run (run failed), 5:52

C: Kenny Fields 1 run (Greg Long kick), 0:52

C: Kenny Fields 80 run (Greg Long kick), 5:56

C: Colton Byrd 14 run (Greg Long kick), 3:00

Columbia:

Rushing: Kenny Fields 23-194. Team: 23-194Passing: Drew Huebner 11-14 148. Team: 11-14 148Receiving: Jordan Holmes 7-89. Team: 7-89Returns: Owen Suedkamp 1- 6. Team: 1- 6Interceptions: Owen Suedkamp 1. Team: 1Fumble Recoveries: Team: 0Quarterback Sacks: Team: 0Tackles: Owen Suedkamp 15. Team: 15

Waterloo 28, Mater Dei 21

Mater Dei

7

7

7

0

21

Waterloo

0

7

14

7

28

M: Brady Rakers 3 run (Grant Huelsmann kick), 9:26

M: Blake Langenhorst 15 pass from Colin Schuetz (Grant Huelsmann kick), 1:03

W: Kyle Knefelkamp 54 pass from Aaron Laskowski (Hayden Bender kick), 0:34

W: Max Jennings 2 run (Hayden Bender kick), 5:04

W: Austin Patton 51 pass from Aaron Laskowski (Hayden Bender kick), 1:41

M: Blake Langenhorst 16 pass from Colin Schuetz (Grant Huelsmann kick), 0:57

W: Aaron Laskowski 5 run (Hayden Bender kick), 8:16

Waterloo:

Rushing: Max Jennings 33-190. Team: 35-176Passing: Aaron Laskowski 15-22 222. Team: 15-22 222Receiving: Kyle Knefelkamp 3-103. Returns: Team: 0- 0Interceptions: Team: 0Fumble Recoveries: Team: 0Quarterback Sacks: Team: 0Tackles: Team: 0

Red Bud 25, Sparta 19

Sparta

6

0

7

6

19

Red Bud

0

13

0

12

25

Sparta 6 0 7 6 _19

Red Bud 0 13 0 12 _25

S: Gabe Yearian 4 pass from Drew Kordys (kick failed), 4:08

R: Addison Gunter 3 run (Gavin Rensing kick), 6:34

R: Addison Gunter 48 run (kick failed), 0:46

S: Drew Kordys 1 run ( kick), 8:12

R: Alex Birchler 28 pass from Addison Gunter (kick failed), 9:13

S: Will Monroe 5 run (kick failed), 7:48

R: Addison Gunter 1 run (run failed), 4:16

Red Bud:

Rushing: Addison Gunter 26-157, Ryan Hess 17-150. Team: 43-307Passing: Addison Gunter 3-8 57. Team: 3-8 57Receiving: Returns: Team: 0- 0Interceptions: Team: 0Fumble Recoveries: Team: 0Quarterback Sacks: Team: 0Tackles: Team: 0

Althoff 33, Triad 21

Althoff

7

14

0

12

33

Triad

7

7

7

0

21

A: CJ Coldon 67 pass from Jordan Augustine (Stone Galloway kick), 10:20

T: Adam Nelson 33 run (Collin Black kick), 2:08

A: Jaylon Bester 49 run (Stone Galloway kick), 6:21

T: Adam Nelson 70 run (Collin Black kick), 5:31

A: Keenen Young 24 pass from Jordan Augustine (Stone Galloway kick), 0:58

T: Adam Nelson 40 run (Collin Black kick), 8:59

A: Jaylon Bester 8 run (kick failed), 6:24

A: Malik Easley 80 run (run failed), 1:41

Triad:

Rushing: Adam Nelson 18-205, Ethan Salopek 15-51, Steven Evanoff 8-31, Tommy Bauer 10-17, Tom Kraudel 1-3. Team: 52-307Passing: Tommy Bauer 1-2 8. Team: 1-2 8Receiving: Jake O’Dell 1-8. Returns: Adam Nelson 4-13. Team: 4-13Interceptions: Team: 0Fumble Recoveries: Team: 0Quarterback Sacks: Team: 0Tackles: Team: 0

High School Soccer

Class 1A Playoffs

Friday, Oct. 23

Championship

Jonesboro 2, Althoff 1

Granite City Super-Sectional

Tuesday, Oct. 27

Winner Altamont Sectional vs. Jonesboro, 5 p.m.

Class 1A Gibault Sectional - Championship

Anna-Jonesbor 2, Althoff 1

Anna-Jonesbor

1

1

2

Althoff

0

1

1

GOALS: ;Al: Alex Langenstein

SHOTS: An-0, Al-32

Class 2A Playoffs

Columbia Regional

Friday, Oct. 23

Championship

Columbia 3, Marion 1

Carbondale Regional

Friday, Oct. 23

Championship

Waterloo 3, Carbondale 0

Jacksonville Regional

Friday, Oct. 23

Championship

(2) Chatham Glenwood vs. (9) Marquette (12-5-3), 6 p.m.

Effingham Regional

Saturday, Oct. 24

Championship

(1) Quincy vs. (4) Jerseyville (20-3), 3 p.m.

Columbia Sectional

Tuesday, Oct. 27

Game 1: Winner Effingham Regional vs. (2) Waterloo (20-2-1-), 5 p.m.

Game 2: (1) Columbia (20-1-1-) vs. Winner Jacksonville Regional, 7 p.m.

Friday, Oct. 30

Championship

Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 6

Class 2A Columbia Regional - Championship

Columbia 3, Marion 1

Marion

0

1

1

Columbia

2

1

3

GOALS: C: Sean Rickey, Brett Meyer, Dalton Verrett

GOALIES: M-; C-Min-80-Jon Kuebler Sv-4

Class 3A playoffs

Edwardsville Regional

Saturday, Oct. 24

Championship

(2) Edwardsville vs. (4) O’Fallon, 6 p.m.

Quincy Regional

Saturday, Oct. 24

Championship

(3) Quincyvs. (1) Collinsville, 5 p.m.

Joliet West Regional

Friday, Oct. 23

Championship

Normal Community 2, Joilet 0

Normal West Regional

Friday, Oct. 23

Championship

Moline 3, Normal West 1

Collinsville Sectional

Tuesday, Oct. 27

Game 1: Winner Edwardsville Regional vs. Winner Quincy Regional, 5 p.m.

Game 2: (2) Moline vs. (4) Normal Community, 7 p.m. at site in central Illinois

Friday, Oct. 30

Championship

Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 6 p.m.

GIRLS VOLLEYBALL PLAYOFFS

Class 4A Playoffs

Belleville West Regional

Monday, Oct. 26

Match 1: (8) Belleville East vs. (10) Collinsville, 6 p.m.

Tuesday, Oct. 27

Match 2: (2) Belleville West vs. Winner Match 1, 6 p.m.

Match 3: (3) Mater Dei vs. (6) East St. Louis, 7 p.m.

Thursday, Oct. 29

Championship

Winner Match 2 vs. Winner Match 3, 7 p.m.

Granite City Regional

Monday, Oct. 26

Match 1: (7) Alton vs. (9) Chatham Glenwood, 6 p.m.

Match 2: (5) Quincy vs. (11) Granite City, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 27

Match 3: (1) O'Fallon vs. Winner Match 1, 6 p.m.

Match 4: (4) Edwardsville vs. Winner Match 2, 7 p.m.

Thursday, Oct. 29

Championship

Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 6 p.m.

Class 3A Playoffs

Mascoutah Regional

Monday, Oct. 26

Match 1: (6) Triad vs. (8) Central, 6 p.m.

Match 2: (5) Highland vs. (11) Cahokia, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 27

Match 3: (1) Mascoutah vs. Winner Match 1, 6 p.m.

Match 4: (4) Waterloo vs. Winner Match 2, 7 p.m.

Thursday, Oct. 29

Championship

Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 6 p.m.

Centralia Regional

Monday, Oct. 26

Match 1: (9) Mt. Vernon vs. (10) Salem, 6 p.m.

Tuesday, Oct. 27

Match 2: (2) Columbia vs. Winner Match 1, 6 p.m.

Match 3: (3) Freeburg vs. (7) Centralia, 7 p.m.

Thursday, Oct. 29

Championship

Winner Match 2 vs. Winner Match 3, 6 p.m.

Springfield Sacred Heart-Griffin Regional

Monday, Oct. 26

Match 1: (6) Jerseyville vs. (11) Springfield Lanphier, 6 p.m.

Match 2: (5) Taylorville vs. (12) Springfield Southeast, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 27

Match 3: (2) Springfield Sacred Heart-Griffin vs. Winner Match 1, 6 p.m.

Match 4: (3) Rochester vs. Winner Match 2, 7 p.m.

Thursday, Oct. 29

Championship

Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 6 p.m.

Greenville Regional

Monday, Oct. 26

Match 1: (8) Greenville vs. (9) Roxana, 6 p.m.

Match 2: (7) Civic Memorial vs. (10) Wood River, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 27

Match 3: (1) Quincy Notre Dame vs. Winner Match 1, 6 p.m.

Match 4: (4) Jacksonville vs. Winner Match 2, 7 p.m.

Thursday, Oct. 29

Championship

Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 6 p.m.

Class 2A Playoffs

Althoff Regional

Monday, Oct. 26

Match 1: (8) Carlyle vs. (11) Dupo, 6 p.m.

Tuesday, Oct. 27

Match 2: (2) Althoff vs. Winner Match 1, 6 p.m.

Match 3: (3) Nashville vs. (5) Wesclin, 7 p.m.

Thursday, Oct. 29

Championship

Winner Match 2 vs. Winner Match 3, 6 p.m.

Red Bud Regional

Monday, Oct. 26

Match 1: (7) Red Bud vs. (9) Sparta, 6 p.m.

Match 2: (6) Trico vs. (10) Chester, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 27

Match 3: (1) Gibault vs. Winner Match 1, 6 p.m.

Match 4: (4) Pinckneyville vs. Winner Match 2, 7 p.m.

Thursday, Oct. 29

Championship

Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 6 p.m.

Carlinville Regional

Monday, Oct. 26

Match 1: (6) Gillespie vs. (8) Staunton, 6 p.m.

Match 2: (5) Carlinville vs. (9) White Hall North Greene, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 27

Match 3: (2) Southwestern vs. Winner Match 1, 6 p.m.

Match 4: (3) Marquette vs. Winner Match 2, 7 p.m.

Thursday, Oct. 29

Championship

Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 6 p.m.

Class 1A Playoffs

Marissa Regional

Monday, Oct. 26

Match 1: (9) Marissa vs. (10) Christ Our Savior Lutheran, 6 p.m.

Tuesday, Oct. 27

Match 2: (1) New Athens vs. Winner Match 1, 6 p.m.

Match 3: (4) Valmeyer vs. (8) Steeleville, 7 p.m.

Thursday, Oct. 29

Championship

Winner Match 2 vs. Winner Match 3, 6 p.m.

Metro-East Lutheran Regional

Monday, Oct. 26

Match 1: (6) Okawville vs. (10) Madison, 6 p.m.

Tuesday, Oct. 27

Match 2: (1) Lebanon vs. Winner Match 1, 6 p.m.

Match 3: (4) Metro-East Lutheran vs. (5) Lovejoy, 7 p.m.

Thursday, Oct. 29

Championship

Winner Match 2 vs. Winner Match 3, 6 p.m.

Centralia Christ Our Rock Lutheran Regional

Monday, Oct. 26

Match 1: (8) Patoka vs. (9) Mulberry Grove, 6 p.m.

Match 2: (7) Odin vs. (11) Sandoval, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 27

Match 3: (2) Centralia (Christ Our Rock Lutheran) vs. Winner Match 1, 6 p.m.

Match 4: (3) Woodlawn vs. Winner Match 2, 7 p.m.

Thursday, Oct. 29

Championship

Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 6 p.m.

Mascoutah def. Pleasant Plns 25-20, 26-24

Mascoutah def. Payson Seymou 25-10, 25-16

Pro Baseball

Royals 3, Blue Jays 3 Bottom 8

Pro Basketball

NBA

Preseason

Eastern Conference

Atlantic

W

L

Pct

GB

Boston

4

1

.800

Toronto

5

2

.714

New York

3

2

.600

1

Brooklyn

2

3

.400

2

Philadelphia

2

5

.286

3

Southeast

W

L

Pct

GB

Charlotte

7

1

.875

Orlando

5

2

.714

1 1/2

Atlanta

4

3

.571

2 1/2

Miami

4

4

.500

3

Washington

3

3

.500

3

Central

W

L

Pct

GB

Indiana

5

2

.714

Chicago

4

4

.500

1 1/2

Detroit

3

5

.375

2 1/2

Milwaukee

2

4

.333

2 1/2

Cleveland

1

6

.143

4

Western Conference

Southwest

W

L

Pct

GB

Memphis

5

1

.833

New Orleans

3

4

.429

2 1/2

Houston

3

5

.375

3

San Antonio

2

4

.333

3

Dallas

0

7

.000

5 1/2

Northwest

W

L

Pct

GB

Oklahoma City

4

1

.800

Denver

4

3

.571

1

Portland

3

4

.429

2

Utah

3

4

.429

2

Minnesota

2

5

.286

3

Pacific

W

L

Pct

GB

Sacramento

5

1

.833

Phoenix

4

2

.667

1

L.A. Clippers

3

3

.500

2

Golden State

3

4

.429

2 1/2

L.A. Lakers

2

5

.286

3 1/2

Thursday’s Games

Indiana 98, Charlotte 86

Boston 99, New York 85

Utah 98, Denver 78

Golden State 136, L.A. Lakers 97

L.A. Clippers 115, Portland 109

Friday’s Games

Orlando 86, Memphis 76

Boston 81, Philadelphia 65

Toronto 92, Washington 82

Detroit 115, Atlanta 87

Chicago 103, Dallas 102

New Orleans 93, Miami 90

Minnesota 112, Milwaukee 108

San Antonio 111, Houston 86

END of Preseason

Pro Hockey

NHL

Eastern Conference

Atlantic

GP

W

L

OT

Pts

GF

GA

Montreal

8

8

0

0

16

30

9

Tampa Bay

8

5

2

1

11

27

23

Ottawa

7

3

2

2

8

23

22

Florida

7

3

3

1

7

20

15

Boston

7

3

3

1

7

27

29

Detroit

6

3

3

0

6

16

16

Toronto

6

1

3

2

4

13

19

Buffalo

7

2

5

0

4

13

22

Metropolitan

GP

W

L

OT

Pts

GF

GA

N.Y. Rangers

8

5

2

1

11

22

16

Washington

6

5

1

0

10

22

14

N.Y. Islanders

7

4

2

1

9

24

20

Philadelphia

6

3

2

1

7

13

16

New Jersey

7

3

3

1

7

16

20

Pittsburgh

7

3

4

0

6

11

15

Carolina

6

2

4

0

4

12

17

Columbus

8

0

8

0

0

15

37

Western Conference

Central

GP

W

L

OT

Pts

GF

GA

Dallas

7

6

1

0

12

25

15

Nashville

7

6

1

0

12

24

14

St. Louis

7

5

2

0

10

21

17

Minnesota

6

4

1

1

9

17

17

Winnipeg

7

4

2

1

9

23

17

Chicago

7

4

3

0

8

17

16

Colorado

6

2

3

1

5

16

17

Pacific

GP

W

L

OT

Pts

GF

GA

San Jose

7

4

3

0

8

18

16

Vancouver

7

3

2

2

8

18

14

Arizona

7

3

3

1

7

19

18

Los Angeles

6

3

3

0

6

10

15

Edmonton

7

3

4

0

6

15

17

Anaheim

6

1

4

1

3

6

17

Calgary

6

1

5

0

2

12

25

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

Thursday’s Games

New Jersey 5, Ottawa 4, SO

N.Y. Rangers 4, Arizona 1

Dallas 4, Pittsburgh 1

Nashville 5, Anaheim 1

Minnesota 3, Columbus 2

Chicago 3, Florida 2

Washington 3, Vancouver 2

Los Angeles 4, San Jose 1

Friday’s Games

Montreal 7, Buffalo 2

Boston 5, N.Y. Islanders 3

Tampa Bay 4, Winnipeg 3, OT

Detroit at Calgary, 8 p.m.

Washington at Edmonton, 8 p.m.

Carolina at Los Angeles, 9:30 p.m.

Saturday’s Games

Anaheim at Minnesota, 5 p.m.

New Jersey at Buffalo, 6 p.m.

Toronto at Montreal, 6 p.m.

Arizona at Ottawa, 6 p.m.

N.Y. Rangers at Philadelphia, 6 p.m.

N.Y. Islanders at St. Louis, 7 p.m.

Pittsburgh at Nashville, 7 p.m.

Florida at Dallas, 7 p.m.

Tampa Bay at Chicago, 7:30 p.m.

Columbus at Colorado, 8 p.m.

Detroit at Vancouver, 9 p.m.

Carolina at San Jose, 9:30 p.m.

Sunday’s Games

Minnesota at Winnipeg, 5 p.m.

Calgary at N.Y. Rangers, 6 p.m.

Los Angeles at Edmonton, 8:30 p.m.

  Comments