Sports

Friday’s sports scores

Scores from Friday nights games.

Prep Baseball

Class 2A Baseball Playoffs

Teutopolis Sectional

Saturday, May 28

Championship

Newton vs. Teutopolis, 10 a.m.

Du Quoin Sectional

Wednesday, May 25

Murphysboro 9, Zeigler-Royalton 1

Thursday, May 26

Carmi 5, Nashville 3

Saturday, May 28

Championship

Murphysboro vs. Carmi, 11 a.m.

Sauget Super-Sectional

at GCS Ballpark

Monday, May 30

Winner Du Quoin Sectional vs. Winner Teutopolis Sectional, 5 p.m.

Class 1A Baseball Playoffs

Carlinville Sectional

at Blackburn College

Wednesday, May 25

Valmeyer 3, Nokomis 2

Friday, May 27

Okawville 3, Carrollton 0

Saturday, May 28

Championship

Valmeyer (22-14-1) vs. Okawville (17-14-1), 1 p.m.

Springfield Super-Sectional

at Lincoln Land Community College

Monday, May 30

Winner Carlinville Sectional vs. Winner Lewistown Sectional, 4 p.m.

Class 3A Baseball Playoffs

Mascoutah Regional

Thursday, May 26

Columbia 1, Mascoutah 0

Saturday, May 28

Championship

Waterloo (24-6) vs. Columbia (20-13), 11 a.m.

Highland Regional

at Glik Park, Optimist Field

Saturday, May 28

Championship

Freeburg (23-9) vs. Triad (12-23), 11 a.m.

Mount Vernon Regional

Thursday, May 26

Mount Vernon 4, Salem 2

Friday, May 27

Game 3: Harrisburg vs. Olney, 4:30 p.m.

Saturday, May 28

Championship

Mount Vernon vs. Winner Game 3, 1 p.m.

Class 4A Baseball Playoffs

Belleville West Regional

Friday, May 27

Belleville West 6, Belleville East 5

Saturday, May 28

Championship

Edwardsville (29-7) vs. Belleville West (23-8), 11 a.m.

Alton Regional

Thursday, May 26

Alton 3, Quincy 1

Saturday, May 28

Championship

O’Fallon (31-5) vs. Alton (23-12), 4 p.m.

Class 1A-Carlinville Sectional - Semifinal

Okawville 3, Carrollton 0

Okawville

020

100

0

3

9

1

Carrollton

000

000

0

0

2

1

Okawville: Drew Frederking 2-2 2B, Brad Fuhrhop 2-3, Shane Ganz 2-3, Will Aubel 1-2 Rbi, Brendan Killion 1-3, Josh Madrid 1-3 3B Rbi-2.

Class 4A-Belleville West Regional - Semifinal

Belleville West 6, Belleville East 5

Bellvl. East

110

021

000

000

00

5

13

0

Bellvl. West

040

010

000

000

01

6

19

0

Belleville East: Drew Millas 4-7 Rbi-2, Patrick Gaul 3-9 3B, Alex Phillips 2-7 Rbi, Jordan Yates 2-5, Evan Lawrence 1-8, Kyle Rensing 1-1.

LP-Alex Phillips IP-4.3 H-4 R-1 ER-1 BB-0

Belleville West: Logan Betz 3-9 2B Rbi, Buddy Gore 3-8 2B, Tai Kezirian 3-7, Cal Kossina 3-6 Rbi, Nicholas Oglesby 2-7, Wyatt Parker 2-3 Rbi, Hunter Grupe 1-6 Rbi, Jack Lanxon 1-8, Luke Vallandingham 1-5.

WP-Jack Lanxon IP-2.0 H-2 R-0 ER-0 BB-2

Prep Softball

Class 2A Softball Playoffs

Gillespie Sectional

Saturday, May 28

Championship

Dupo (18-5) vs. Gillespie, 11 a.m.

Nashville Sectional

Saturday, May 28

Championship

Carmi vs. Carterville, 11 a.m.

Johnston City Super-Sectional

Monday, May 30

Game 1: Winner Nashville Sectional vs. Winner Shelbyville Sectional, 4:30 p.m.

Athens Super-Sectional

Monday, May 30

Winner Gillespie Sectional vs. Winner St. Joseph-Ogden Sectional, 4:30 p.m.

Class 1A Softball Playoffs

New Athens Sectional

Saturday, May 28

Championship

Lebanon (10-19) vs. New Athens (21-5), 11 a.m.

Cobden Sectional

Friday, May 27

Game 2: Steeleville vs. Cobden, 4:30 p.m.

Saturday, May 28

Championship

Trico vs. Winner Game 2, 11 a.m.

Du Quoin Super-Sectional

Monday, May 30

Winner Cobden Sectional vs. Winner New Athens Sectional, 4:30 p.m.

Class 3A Playoffs

Triad Regional

Saturday, May 28

Championship

Freeburg (22-6) vs. Jerseyville (22-10), 11 a.m.

Columbia Regional

Saturday, May 28

Championship

Columbia (24-5) vs. Highland (23-8), 11 a.m.

Centralia Regional

Friday May 27

Championship

Marion vs. Centralia, 3 p,.m.

Carbondale Regional

Friday, May 27

Championship

Herrin vs. Carbondale, 2 p.m.

Class 4A Playoffs

Collinsville Regional

Friday, May 27

Championship

Alton (25-7) vs. O’Fallon (19-7), noon

Edwardsville Regional

Saturday, May 28

Championship

Edwardsville (26-5) vs. Belleville East (24-11), 11 a.m.

Normal Sectional

at Normal High School

Tuesday, May 31

Game 1: Winner Collinsville Regional vs. Winner Edwardsville Regional at Collinsville Jaycees COmplex, 4:30 p.m.

Game 2: Winner Pekin Regional vs. Winner East Moline United Regional, 4:30 p.m.

Girls Soccer

Class 1A Playoffs

State Tournament

at North Central College, Naperville

Friday, May 27

Semifinals

Wheaton Academy 3, Marquette 0

Woodstock 6, Williamsville 1

Saturday, May 28

Third Place

Marquette (14-10-3) vs. Williamsville (23-4), 3 p.m.

Championship

Wheaton Academy (21-3-3) vs. Woodstack Marian (14-5-2), 5 p.m.

Class 2A Playoffs

Triad Sectional

Friday, May 27

Championship

Rochester 2, Triad 1

Springfield Super-Sectional

at University of Illinois Springfield

Normal Community vs. Rochester, 6 p.m.

Class 3A Playoffs

Normal Sectional

Friday, May 27

Championship

Collinsville 6, Normal Community 0

Joliet Super-Sectional

Tuesday, May 31

Lincoln Way North vs. Collinsvile (20-1-2-), 4:30 p.m.

Note: There will be an alternate central Illinois site for the game if necessary

Class 2A-Triad Sectional - Championship

Rochester 2, Triad 1

Rochester

1

1

2

Triad

1

0

1

GOALS: R-Maisyn Garland 1, Amanda Williams 1. , T-Jordan Wilson 1.

Illinois 1A State Championship - Semifinal

Wheaton Acad. 3, A. Marquette 0

Wheaton Acad.

1

2

3

A. Marquette

0

0

0

GOALS: W-Emmerson Fuller 1, Gretchen Pearson 2. , A-

GOALIES: W- Min-80-Liana Ledesma Sv; A-

Boys Volleyball Playoffs

Lincoln-Way East Sectional

Friday, May 27

Match 1: Belleville West vs. O’Fallon at Edwardsville High School, 5:30 p.m.

Match 2: Lincoln-Way East vs. Minooka, 6:30 p.m.

Tuesday, May 31

Championship

Winner Match 1 vs. Lincoln Way East, 6 p.m.

PRO BASEBALL

Cardinals 6, Nationals 2

St. Louis ab

r

h

bi

Washington ab

r

h

bi

G.Grcia 3b

2

2

1

1

Revere cf

4

0

2

0

A.Diaz ss

4

1

1

0

Werth lf

4

0

1

0

Hlliday lf

3

1

0

1

Harper rf

4

1

1

0

Segrist p

0

0

0

0

D.Mrphy 2b

3

0

1

0

Bowman p

0

0

0

0

Zmmrman 1b

4

0

0

0

Pscotty rf

4

1

1

4

Rendon 3b

3

0

2

0

Moss 1b

3

0

0

0

W.Ramos c

4

0

0

0

Molina c

4

0

0

0

Espnosa ss

4

1

1

1

Grichuk cf

4

0

0

0

Schrzer p

2

0

0

0

Wong 2b

3

0

0

0

Drew ph

1

0

0

0

Jai.Grc p

3

1

1

0

Y.Petit p

0

0

0

0

Hzlbker lf

0

0

0

0

Solis p

0

0

0

0

C.Rbnsn ph

1

0

0

0

Totals 30

6

4

6

Totals 34

2

8

1

St. Louis

005

000

010

6

Washington

000

011

000

2

E—A.Diaz (11), Bowman (1). DP—St. Louis 2, Washington 1. LOB—St. Louis 1, Washington 7. 2B—Rendon (11). HR—G.Garcia (2), Piscotty (6), Espinosa (5). SB—Rendon (6).

St. Louis

IP

H

R

ER

BB

SO

Garcia W,4-4

7

7

2

2

1

4

Siegrist

1

0

0

0

0

2

Bowman

1

1

0

0

0

1

Washington

IP

H

R

ER

BB

SO

Scherzer L,5-4

7

3

5

5

4

6

Petit

1

1

1

1

0

1

Solis

1

0

0

0

0

1

HBP—by Garcia (Murphy). WP—Garcia. Umpires—Home, Alan Porter; First, Mark Carlson; Second, Jeff Kellogg; Third, John Tumpane. T—2:32. A—30,781 (41,418).

Friday’s Major League Linescores

AMERICAN LEAGUE

New York

000

003

010

4

4

1

Tampa Bay

000

000

001

1

4

2

Tanaka, A.Miller (8), Yates (9), Chapman (9) and McCann; Archer, Sturdevant (9) and Conger. W—Tanaka 3-0. L—Archer 3-6. HRs—New York, Beltran (11), Rodriguez (6). Tampa Bay, Pearce (8).

Boston

010

100

210

5

7

0

Toronto

101

210

02x

7

11

1

J.Kelly, Barnes (5), Tazawa (7), Uehara (8) and Vazquez; Sanchez, Biagini (7), Osuna (9) and Martin. W—Biagini 2-1. L—Uehara 2-2. Sv—Osuna (11). HRs—Toronto, Donaldson 2 (13), Smoak (4).

Baltimore

300

000

300

6

13

0

Cleveland

010

110

010

4

10

0

M.Wright, Bundy (5), Brach (7), O’Day (8), Britton (9) and C.Joseph; Bauer, McAllister (7), Manship (8), Otero (9) and Gimenez. W—Bundy 1-1. L—McAllister 2-2. Sv—Britton (13). HRs—Baltimore, Trumbo (15). Cleveland, Napoli (9), Lindor (4).

NATIONAL LEAGUE

Philadelphia

001

000

100

2

10

1

Chicago

100

410

00x

6

10

2

Morgan, Bailey (5), Oberholtzer (6), Murray (7) and Ruiz; Lester, Strop (7) and Ross. W—Lester 5-3. L—Morgan 1-3. HRs—Chicago, Soler (5), Ross (4), Bryant (11).

St. Louis

005

000

010

6

4

2

Washington

000

011

000

2

8

0

J.Garcia, Siegrist (8), Bowman (9) and Molina; Scherzer, Petit (8), Solis (9) and Ramos. W—J.Garcia 4-4. L—Scherzer 5-4. HRs—St. Louis, Piscotty (6), Garcia (2). Washington, Espinosa (5).

Los Angeles

001

000

004

5

8

0

New York

300

110

001

6

9

1

Urias, Hatcher (3), Blanton (5), Coleman (7), Howell (8), P.Baez (9) and Grandal; deGrom, Blevins (8), Reed (8), Familia (9) and Plawecki. W—Familia 2-0. L—P.Baez 0-1. HRs—New York, Wright (7), Granderson (9), Lagares (1).

Miami

002

000

000

2

8

0

Atlanta

000

020

02x

4

14

0

Conley, Wittgren (5), Barraclough (7), Phelps (8) and Realmuto; Perez, Norris (7), Krol (8), Vizcaino (9) and Flowers. W—Krol 1-0. L—Phelps 3-3. Sv—Vizcaino (6).

American League

Thursday’s Games

Miami 9, Tampa Bay 1

Toronto 3, N.Y. Yankees 1

Colorado 8, Boston 2

Houston 4, Baltimore 2

Chicago White Sox at Kansas City, ppd.

Friday’s Games

Toronto 7, Boston 5

Baltimore 6, Cleveland 4

N.Y. Yankees 4, Tampa Bay 1

Pittsburgh at Texas, N

Chicago White Sox at Kansas City, N

Detroit at Oakland, N

Houston at L.A. Angels, N

Minnesota at Seattle, N

Saturday’s Games

Boston (Porcello 7-2) at Toronto (Stroman 5-1), 12:07 p.m.

Chicago White Sox (Rodon 2-4) at Kansas City (Ventura 4-3), 1:15 p.m.

Detroit (Pelfrey 0-4) at Oakland (Hahn 1-2), 3:05 p.m.

Baltimore (Jimenez 2-5) at Cleveland (Salazar 4-3), 3:10 p.m.

N.Y. Yankees (Pineda 2-5) at Tampa Bay (Moore 1-3), 3:10 p.m.

Pittsburgh (Nicasio 4-3) at Texas (Darvish 0-0), 6:15 p.m.

Houston (Keuchel 2-6) at L.A. Angels (Weaver 4-3), 9:05 p.m.

Minnesota (Hughes 1-7) at Seattle (Miley 5-2), 9:10 p.m.

Sunday’s Games

Boston at Toronto, 12:07 p.m.

Baltimore at Cleveland, 12:10 p.m.

N.Y. Yankees at Tampa Bay, 12:10 p.m.

Chicago White Sox at Kansas City, 1:15 p.m.

Pittsburgh at Texas, 2:05 p.m.

Houston at L.A. Angels, 2:35 p.m.

Detroit at Oakland, 3:05 p.m.

Minnesota at Seattle, 3:10 p.m.

National League

Thursday’s Games

Pittsburgh 8, Arizona 3

Miami 9, Tampa Bay 1

Washington 2, St. Louis 1

Colorado 8, Boston 2

Milwaukee 6, Atlanta 2

Friday’s Games

Chicago Cubs 6, Philadelphia 2

St. Louis 6, Washington 2

N.Y. Mets 6, L.A. Dodgers 5

Atlanta 4, Miami 2

Pittsburgh at Texas, N

Cincinnati at Milwaukee, N

San Francisco at Colorado, N

San Diego at Arizona, N

Saturday’s Games

Philadelphia (Eickhoff 2-6) at Chicago Cubs (Hendricks 2-4), 1:20 p.m.

Cincinnati (Simon 1-5) at Milwaukee (Anderson 2-6), 3:10 p.m.

Miami (Chen 3-2) at Atlanta (Blair 0-3), 3:10 p.m.

San Francisco (Bumgarner 6-2) at Colorado (Rusin 1-2), 3:10 p.m.

L.A. Dodgers (Maeda 3-3) at N.Y. Mets (Syndergaard 5-2), 6:15 p.m.

Pittsburgh (Nicasio 4-3) at Texas (Darvish 0-0), 6:15 p.m.

St. Louis (Wainwright 4-3) at Washington (Gonzalez 3-2), 6:15 p.m.

San Diego (Vargas 0-2) at Arizona (Greinke 5-3), 9:10 p.m.

Sunday’s Games

St. Louis at Washington, 12:35 p.m.

Cincinnati at Milwaukee, 1:10 p.m.

Philadelphia at Chicago Cubs, 1:20 p.m.

Pittsburgh at Texas, 2:05 p.m.

San Diego at Arizona, 3:10 p.m.

San Francisco at Colorado, 3:10 p.m.

Miami at Atlanta, 4:05 p.m.

L.A. Dodgers at N.Y. Mets, 7:00 p.m.

PRO BASKETBALL

NBA Playoff

All Times CDT

CONFERENCE FINALS

(Best-of-7; x-if necessary)

Tuesday, May 17

Cleveland 115, Toronto 84

Wednesday, May 18

Golden State 118, Oklahoma City 91

Thursday, May 19

Cleveland 108, Toronto 89

Saturday, May 21

Toronto 99, Cleveland 84

Sunday, May 22

Oklahoma City 133, Golden State 105

Monday, May 23

Toronto 105, Cleveland 99

Tuesday, May 24

Oklahoma City 118, Golden State 94

Wednesday, May 25

Cleveland 116, Toronto 78

Thursday, May 26

Golden State 120, Oklahoma City 111, Oklahoma City leads series 3-2

Friday, May 27

Cleveland 113, Toronto 87, Cleveland wins series 4-2

Saturday, May 28

Golden State at Oklahoma City, 8 p.m.

Monday, May 30

x-Oklahoma City at Golden State, 8 p.m.

  Comments