High School Sports

2018 all-Southwestern Conference football

Wide Receivers

First Team

Ahmad Sanders-Senior (Alton)

Lawaun Powell- Junior (East St. Louis)

Dominic Lovett-Sophomore (Belleville West)

Second Team

Terrance Walker-Senior (Alton)

Will Lanxon- Senior (Belleville West)

Dionte Rodgers-Senior (Edwardsville)

Third Team

Yohance Flager-Junior (Belleville East)

Antonio Johnson-Junior (East St. Louis)

Jordon McKinney-Senior (O’Fallon)

Running Back

First Team

Demonta Witherspoon-Junior (East St. Louis)

Justin Johnson-Sophomore (Edwardsville)

Second Team

Tim Johnson- Sophomore (Alton)

Treven Swingler-Senior (East St. Louis)

Third Team

DJ Johnson-Senior (Belleville West)

Will Osuma-Junior (O’Fallon)

Quarterbacks

First Team

Kendall Abdur-Rahman-Senior (Edwardsville

Second Team

Tyler Macon-Sophomore (East St. Louis)

Kienen Waller-Senior (Belleville East)

Third Team

Jackson McCloskey-Junior (Belleville West)

Flex Player (Tight End, H-Back, Fullback, etc)

First Team

Will Shumpert-Senior (Belleville West)

Second Team

Jack Cooper-Senior (Edwardsville)

Offensive Line

First Team

Donovan Porter-Senior (Alton)

Darrell Simmons Jr.-Senior (East St. Louis)

Devin Hunt-Senior (East St. Louis)

Blake Williams-Senior (Edwardsville)

Blake Moss-Junior (Edwardsville)

Second Team

Dwight Oregon- Senior (Belleville West)

Demond Taylor-Senior (East St. Louis)

Javontez Spraggins-Junior (East St. Louis)

Richard Landrem-Senior (Edwardsville)

Mason Baker-Junior (O’Fallon)

Third Team

Michael Green-Senior (Alton)

Isaiah Flager-Hearan- Senior (Belleville East)

Jalen Rogers-Senior (Belleville West)

Tyreese Williams-Junior (East St. Louis)

Joe Russo- Senior (Edwardsville)

Defensive Backs

First Team

Ju’Qui Womack-Senior (Alton)

Will Lanxon- Senior (Belleville West)

Antonio Johnson- Junior (East St. Louis)

Dionte Rodgers- Senior (Edwardsville)

Second Team

Clarence Davis-Senior (Belleville West)

Lawaun Powell-Junior (East St. Louis)

Demonta Witherspoon-Junior (East St. Louis)

Norman Harris-Senior (Edwardsville)

Third Team

Aidan Gass-Senior (O’Fallon)

Ahmad Sanders-Senior (Alton)

Bruce Harris-Sophomore (Belleville East)

Jaylan McCray-Senior (Edwardsville)

Jake Holten-Junior (Collinsville)

Linebackers

First Team

Izeal Terrell-Senior (Alton)

Sidney Houston-Senior (East St. Louis)

Ryan Strohmeier-Senior (Edwardsville)

Jacob Morrissey- Junior (Edwardsville)

Second Team

Charles Miller- Senior (Alton)

Marcellas Rominous- Senior (Belleville West)

Cameroon Clay- Senior (East St. Louis)

Laron Bonner-Senior (O’Fallon)

Third Team

Xavier Medina-Senior (Belleville East)

Adam Foster-Senior (Edwardsville)

Evan Carney- Senior (O’Fallon)

Defensive Line

First Team

Rakweon Ramsey-Senior (Belleville East)

Keith Randolph- Senior (Belleville West)

Demond Taylor- Senior (East St. Louis)

Kendrick Scaborough-Junior (East St. Louis)

Second Team

Kyle Hughes- Junior (Alton)

Ka’Lon Carraway- Junior (Belleville West)

Conner Hinterser-Senior (Edwardsville)

Willie Robinson Jr.- Senior (O’Fallon)

Third Team

Hayden Howard- Junior (Belleville East)

Anthony Graham-Senior (Belleville West)

Donte Williams- Junior (Collinsville)

Lloyd Reynolds-Junior (Edwardsville)

Punter

First Team

Ian Wagner- Sophomore (O’Fallon)

Second Team

Brendan Latham-Senior (Edwardsville)

Third Team

Alex Maxim- Sophomore (Belleville East)

Will Lanxon- Senior (Belleville West)

Kicker

First Team

Logan Seibert-Sophomore (Belleville West)

Second Team

Brooks Hackney-Senior (O’Fallon)

Third Team

Brendan Latham-Senior (Edwardsville)

  Comments