High School Sports

IHSA Girls Soccer Postseason Pairings

Big hits, kicks and jumps

Baseball, softball, girls soccer and track are in action.
Up Next
Baseball, softball, girls soccer and track are in action.

iHSA Girls Soccer Postseason Pairings

Class 1A

Althoff Sectional

Tue., May 14

Althoff 4, Mater Deii 0

Columbia 6, Marquette 1

Fri., May 17

Columbia 2, Althoff 0

Columbia Super-Sectional

Tue., May 21

Match 1: Columbia vs. Decatur St. Teresa, 6 p.m.

Class 1A State Tournament

Naperville (North Central College)

Fri., May 24

Match 1: Winner Columbia Super-Sectional vs. Winner Lisle (Benedictine University) Super-Sectional, 5 p.m.

Match 2: Winner River Forest (Concordia University) Super-Sectional vs. Winner Mendota Super-Sectional, 7 p.m.

Sat., May 25

Match 3: Loser Match 1 vs. Loser Match 2, 3 p.m. (third place)

Match 4 : Winner Match 1 vs. Winner Match 2. 5 p.m. (Championship)

Class 2A

Marion Regional

Tue., May 14

Marion 10, Centralia 0

Carterville 3, Mount Vernon 1

Fri., May 17

Match 3: Marion 7, Carterville 0

Mattoon Regional

Tue., May 14

Mattoon 6,, Olney 2

Carbondale 5, Chalreston 2

Fri., May 17

Match 3: Mattoon 2, Carbondale 1

Triad Regional

Fri., May 10

Jersey 3, Civic Memorial 2

Tue., May 14

Triad 10, Jersey 1

Mascoutah 1, Highland 0

Fri., May 17

Match 4 : 3, Mascoutah 0

Chatham-Glenwood Regional

Tue., May 14

Chatham-Glenwood 7, Jackosnville 0

Waterloo 9, Taylorville 0

Fri., May 17

Match 3: Chatham-Glenwood 5, Waterloo 4

Civic Memorial Sectional

Wed., May 22

Match 1 : Triad vs. Mattoon, 4 p.m.

Match 2: Marion vs. Chatham-Glenwood, 6 p.m.

Sat., May 25

Match 3: Winner Match 1 vs. Winner Match 2, 10 a.m.

Chatham-Glenwood Super-Sectional

Tue., May 28

Match 1: Winner Bethalto (Civic Memorial) Sectional vs. Winner Rochester Sectional, 6 p.m.

Class 2A State Tournament

Naperville (North Central College)

Fri., May 31

Match 1 : Winner Grayslake (Central) Super-Sectional vs. Winner Peoria (Notre Dame) Super-Sectional, 11 a.m.

Match 2 at 1:00 pm: Winner Darien (Hinsdale South) Super-Sectional vs. Winner Chatham (Glenwood) Super-Sectional, 1 p.m.

Sat., Jun. 1

Match 3: Loser Match 1 vs. Loser Match 2, 11 a.m.

Match 4: Winner Match 1 vs. Winner Match 2, 1 p.m.

Class 3A

Alton Regional

Tue., May 14

O’Fallon 3, Quincy 0

Wed., May 15

Alton 3, Belleville East 0

Sat., May 18

Match 3: O’Fallon 2, Alton 0

Edwardsvlle Regional

Wed., May 15

Edwardsville 1, Belleville West 0

Granite City 1, Collinsville 0

Fri., May 17

Match 3: Edwardsville 2, Granite City 0

Normal West Regional

Tue., May 1

Bradley (B.-Bourbonnais) 2, Moline 0

Normal West 5, East Moline 0

Fri., May 17

Match 3: Bradley (B.-Bourbonnais) 2, NormaL wEST 0

Joliet (West) Regional

Fri., May 10

Joliet West 2, Joliet Central 0

Tue., May 14

Normal (Community) 5, Joliet West 0

Minooka 5, Pekin 0

Fri., May 17

Match 4: Minooka 1,. Normal 0

Moline Sectonal

Tue., May 21

Match 1: Edwardsville vs. O’Fallon, — To be played at a site in the Metro-East area, 4:30 p.m.

Match 2: Bradley-Bourbonnais vs. Minooka, 4:30 p.m.

Fri., May 24

Match 3 : Winner Match 1 vs. Winner Match 2, 6 p.m.

Romeoville Super-Sectional

Tue., May 28

Match 1 Winner Aurora (East) Sectional vs. Winner Moline (H.S.) Sectional, 5 p.m.

State Tournament

Site: Naperville (North Central College)

Fri., May 31

Match 1: Winner Romeoville (Lewis University) Super-Sectional vs. Winner Burbank (Reavis) Super-Sectional, 5 p.m.

Match 2: Winner Palatine (Fremd) Super-Sectional vs. Winner Barrington Super-Sectional, 7 p.m.

Sat., Jun. 1

Match 3: Loser Match 1 vs. Loser Match 2, 5 p.m.

Match 4 :Winner Match 1 vs. Winner Match 2, 7 p.m.

  Comments