High School Sports

Updated boys soccer playoff pairings

CLASS 2A PLAYOFFS

COLUMBIA REGIONAL

Saturday, Oct. 17

Mascoutah 2, Centralia 1

Tuesday, Oct. 20

Columbia 6, Mascoutah 0

Marion 5, Columbia 1

Friday, Oct. 23

Championship

Columbia 3, Marion 1

CARBONDALE REGIONAL

Friday, Oct. 16

Salem 4, Mount Vernon 3

Tuesday, Oct. 20

Waterloo 6, Salem 0

Carbondale 5, Herrin 1

Friday, Oct. 23

Championship

Waterloo 3, Carbondale 0

JACKSONVILLE REGIONAL

Saturday, Oct. 17

Taylorville 3, Civic Memorial 2, PKs

Tuesday, Oct. 20

Chatham Glenwood 11, Taylorville 0

Alton Marquette 1, Jacksonville 0

Friday, Oct. 23

Championship

Alton Marquette 1, Chatham Glenwood 0

EFFINGHAM REGIONAL

Friday, Oct. 16

Olney 1, Effingham 0

Tuesday, Oct. 20

Quincy Notre Dame 7, Olney 0

Wednesday, Oct. 21

Jerseyville 3, Highland 0

Saturday, Oct. 24

Championship

Quincy Notre Dame 2, Jerseyville 0

COLUMBIA SECTIONAL

Tuesday, Oct. 27

Game 1: Quincy Notre Dame (17-5-1) vs. Waterloo (20-3-1), 5 p.m.

Game 2: Columbia (22-1-1) vs. Alton Marquette (13-6-3), 7 p.m.

Friday, Oct. 30

Championship

Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 6 p.m.

URBANA SECTIONAL

Wednesday, Oct. 28

Game 1: Springfield (18-4) vs. Mahomet-Seymour, 4:30 p.m.

Game 2: Danville vs. Rochester, 6:30 p.m.

Saturday, Oct. 31

Championship

Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 11 a.m.

JACKSONVILLE SUPER-SECTIONAL

AT ENGLAND STADIUM, ILLINOIS COLLEGE

Tuesday, Nov. 3

Winner Columbia Sectional vs. Winner Urbana Sectional, 7 p.m.

STATE TOURNAMENT

AT HOFFMAN ESTATES HIGH SCHOOL

Friday, Nov. 6

Game 1: Winner Jacksonville Super-Sectional vs. Winner Maine South Super-Sectional, 11 a.m.

Game 2: Winner Lemont Super-Sectional vs. Winner Romeoville Super-Sectional, 1 p.m.

Saturday, Nov. 7

Third Place

Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 11 a.m.

Championship

Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 1 p.m.

CLASS 3A PLAYOFFS

EDWARDSVILLE REGIONAL

Tuesday, Oct. 20

Edwardsville 3, Belleville East 0

O’Fallon 3, Belleville West 0

Saturday, Oct. 24

Championship

Edwardsville 2, O’Fallon 1, PKs

QUINCY REGIONAL

Tuesday, Oct. 20

Collinsville 4, Granite City 0

Quincy 3, Alton 1

Saturday, Oct. 24

Championship

Quincy 1, Collinsville 0, PKs

JOLIET WEST REGIONAL

Friday, Oct. 16

Joliet 2, Minooka 0

Tuesday, Oct. 20

Normal 4, Joliet 3, 2 OT

Joliet West 1, East Moline United 0

Friday, Oct. 23

Championship

Normal 2, Joliet West 0

NORMAL WEST REGIONAL

Tuesday, Oct. 20

Moline 7, Pekin 0

Normal West 4, Rock Island 3

Friday, Oct. 23

Championship

Moline 3, Normal West 1

COLLINSVILLE SECTIONAL

Tuesday, Oct. 27

Game 1: Edwardsville (12-6-4) vs. Quincy (16-4-2), 6 p.m.

Game 2: Moline (12-2-4) vs. Normal (16-5-1), TBA at site in central Illinois

Friday, Oct. 30

Championship

Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 6 p.m.

NORMAL SUPER-SECTIONAL

AT NORMAL HIGH SCHOOL

Tuesday, Nov. 3

Winner Collinsville Sectional vs. Winner Orland Park Sandburg Sectional, 5 p.m.

STATE TOURNAMENT

AT HOFFMAN ESTATES HIGH SCHOOL

Friday, Nov. 6

Game 1: Winner Romeoville Super-Sectional vs. Winner Barrington 2 Super-Sectional, 5 p.m.

Game 2: Winner Barrington 1 Super-Sectional vs. Winner Normal Super-Sectional, 7 p.m.

Saturday, Nov. 7

Third Place

Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 5 p.m.

Championship

Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 7 p.m.

  Comments