High School Sports

Fall All-Southwestern Conference sports teams

Fall All-Southwestern Conference Teams

FOOTBALL FIRST TEAM OFFENSE

QB: Drew Millas, Belleville East

RB: Asa Collins, Alton

RB: Kendell Davis, Edwardsville

RB: Kentrail Moran, O’Fallon

WR: Isaiah King, Belleville East

WR: TeAntez Anthony, Belleville West

WR: Jeff Thomas, East St. Louis

WR: Chrys Colley, Edwardsville

TE: Kyle Thompson, Granite City

OL: Tanner Hails, Collinsville

OL: Tre’vour Simms, East St. Louis

OL: Tate Rujawitz, Edwardsville

OL: Caleb Venne, Granite City

OL: Mark Giddens, O’Fallon

Kicker: Tucker McCann, O’Fallon

FIRST TEAM DEFENSE

DL: DeWayne Hill, Belleville East

DL: DeMarlo Nesbitt, Belleville West

DL: A.J. Epenesa, Edwardsville

DL: Desmond Chapple, Edwardsville

DL: Sam Kabureck, O’Fallon

LB: Nick Foster, Belleville West

LB: James Knight, East St. Louis

LB: Cyress Ahart, Edwardsville

LB: A.J. Paul-Torres, O’Fallon

DB: Shemar Welch, Belleville East

DB: Jack Lanxon, Belleville West

DB: Jourdyn Jones, Edwardsville

DB: Dillon Wells, O’Fallon

DB: Montavis Hart, O’Fallon

Punter: Riley Patterson, Edwardsville

SECOND TEAM OFFENSE

QB: Gabe Jarman, Granite City

RB: Moses Holman, Belleville East

RB: Jackson Morrissey, Edwardsville

RB: Ron Allen, Granite City

WR: Tony Dean, Belleville East

WR: Jerrell Anderson, Belleville West

WR: Jourdyn Jones, Edwardsville

WR: Ronald Anthony, O’Fallon

TE: Nathan Kolesa, Edwardsville

OL: Zach Llewellyn, Alton

OL: CJ Miller, Belleville East

OL: Steven Leadlove, Belleville West

OL: Nathan Crone, Edwardsville

OL: Sam Kubureck, O’Fallon

Kicker: Matt Sotiropoulos, Belleville East

SECOND TEAM DEFENSE

DL: Asa Collins, Alton

DL: Tanner Hails, Collinsville

DL: Stephen Mills, O’Fallon

DL: Caleb Venne, Granite City

LB: Javell Rice, Belleville East

LB: Ken Dixon, Belleville West

LB: LaRon Johnson, Collinsville

LB: Kyle Thompson, Granite City

DB: Jaaron Williams, Collinsville

DB: Max Lyons, Collinsville

DB: Chrys Colley, Edwardsville

DB: Grant Bradley, Edwardsville

Punter: Tucker McCann, O’Fallon

THIRD TEAM OFFENSE

QB: Reyondous Estes, East St. Louis

RB: Nick Foster, Belleville West

RB: Kerrion Chairs, East St. Louis

RB: Mason Hewitt, O’Fallon

WR: Quantavis Alexander, Belleville East

WR: Daval Torres, Edwardsville

WR: Aaron Smith, O’Fallon

TE: LeRon Johnson, Collinsville

OL: Nick Conaway, Belleville East

OL: Chris Moore, Belleville West

OL: Alex Link, Collinsville

OL: Cale Warrer, Edwardsville

OL: Tamojia Johnson, Granite City

Kicker: Riley Patterson, Edwardsville

THIRD TEAM DEFENSE

DL: Leon Tiller, Belleville East

DL: Kaylon Nelson, Belleville West

DL: Terez Lagrone, East St. Louis

DL: Derrick Whitehead, Edwardsville

LB: Dorian Hoskins, Bellevlle West

LB: Kam Garcia, Collinsville

LB: Mike Parks, East St. Louis

LB: Ryan Connelly, Edwardsville

DB: Jordan Wynn, Belleville West

DB: Stanley Green, East St. Louis

DB: Ahmad Green, East St. Louis

DB: Ron Allen, Granite City

Punter: Matt Sotiropoulos, Belleville East

BOYS SOCCER FIRST TEAM

Sean Gouveia, Belleville West’

Jake Koenig, O’Fallon

Eric Tejada, Collinsville

Luis DeAnda, Collinsville

Eric Ferenbach, Alton

Max Kieffer, Edwardsville

Matt Sotiropoulos, Bellevile East

Zach Druhe, Granite City

Matt Benway, O’Fallon

Drake Terveer, Belleville West

Brett Niedzwiecki, Collinsville

SECOND TEAM

Nick Hatfield, Alton

Austin Toby, Edwardsville

Maxwell Elbe, Belleville East

Jared Hemann, Collinsville

Nathan Lanter, O’Fallon

Nick Harry, Belleville West

Skylar Funk, Alton

Jordan Blasingame, Collinsville

Noah Engle, O’Fallon

Jordan Tastad, Belleville West

Trey Riley, Edwardsville

Joe Guithues, O’Fallon

THIRD TEAM

CJ Nasello, Alton

Mohamad Hamad, Edwardsville

Deaven Beck, Belleville East

Lucas Rainwater, Granite City

Clay Hartman, Collinsville

Steth Garst, O’Fallon

Ryan Herling, Belleville West

Caden Chestnut, Alton

Tristin Lieberman, Edwardsville

Austin Reiniger, Collinsville

Brandon Gregory, Belleville West

BOYS GOLF FIRST TEAM

Luke Babington, Edwardsville; David Crosby, Belleville West; Logan Harris, O’Fallon; Justin Hemings, Edwardsville; Ben Tyrell, Edwardsville; Tanner White, Edwardsville

SECOND TEAM

Cale Ambuhel, Edwardsville; Austin Galloway, Belleville East; Gavin Grote, Granite City; John Mislewicz, Collinsville; Zach Trimpe, Edwardsville; Elliot Walkington, O’Fallon

THIRD TEAM

Cody Daech, Collinsville; Mason Grosham, Collinsville; Lucas Hackman, O’Fallon; Jack Kohlmeyer, Edwardsville; Andrew O’Bryan, Belleville East; David Rauckman, Belleville East

GIRLS VOLLEYBALL FIRST TEAM

Kayla Junger, Belleville West

Mackenzie Koester, O’Fallon

Elise Smith, O’Fallon

Rachel Pranger, Edwardsville

Annie Ellis, Edwardsville

Shelby Ridgeway, Belleville East

Ali Hanger, Belleville West

SECOND TEAM

Sam Schell, Belleville West

Jada Green, Alton

Rachel Verdun, Edwardsville

Anna Strake, O’Fallon

Damadj Johnson, East St. Louis

Ellie McCarthy, Collinsville

Renae Moeller, O’Fallon

THIRD TEAM

Holly Badgley, Belleville East

Alison Fournie, O’Fallon

Nicole Braner, Belleville West

Kate Martin, Edwardsville

Asia Stennis, East St. Louis

Janae Mosley, Belleville East

Megan Woll, Edwardsville

GIRLS TENNIS FIRST TEAM

Singles: Callaghan Adams, Edwardsville; Mackenzie Shelton, O’Fallon; Chloe McIssac, Belleville East; Keely Lougeay, Belleville West; Bailey Bohnenstiehl, O’Fallon; Kate Dumstorff, O’Fallon

Doubles: Grace Desse/Morgan Colbert, Edwardsville; Kaylie Comley/Ellen Binion, Belleville West; Isabel Burwitz/Rylan Lopez, Belleville East

SECOND TEAM

Singles: Natalie Karibian, Edwardsville; Alyssa Tourville, Belleville West; Maddie Langen, Belleville West; Brianna Sexton, Belleville West; Katie Halwachs, O’Fallon; Mady Schriber, O’Fallon

Doubles: Maria Mezo/Mackenzie Cadigan, Edwardsville; Shannon Willis/Abby Fischer, Alton; Morgan Smith/Kaycie Dresch, Belleville East

THIRD TEAM

Singles: Jenneka Cain, Collinsville; Bailee Warsing, Granite City; Kortney Singleton, Granite City; Mary Zimmer, Belleville East; Grace Lindsay, O’Fallon; Olivia Thomas, Collinsville

Doubles: Hannah Macias/Mary McDaniel, Alton; Katie Cronin/Sam Clayton, Alton; Amber Wenos/Adrianna Lucas, Collinsville

GIRLS GOLF FIRST TEAM

Brooke Boatman, O’Fallon; Samantha Doak, Edwardsville; Megan Keel, Granite City; Emily Maars, O’Fallon; Colette Thro, Belleville East; Kayla Weinacht, Edwardsville; Addasyn Zellar, Edwardsville

SECOND TEAM

Sydney Bost, Collinsville; Abbey Burns, Collinsville; Eryn Coppersmith, Edwardsville; Paige Hamel, Edwardsville; Alyssa McMinn, O’Fallon; Ellie Munn, Belleville East

THIRD TEAM

Morgan Bemis, Alton; Jessica Blakely, Edwardsville; Natalie Fix, O’Fallon; Daphne Lane, Belleville East; Alynnah O’Leary, Collinsville; Kiley Reeder, Edwardsville

  Comments