Prep Baseball & Softball

High school baseball postseason pairings

High school baseball postseason pairings

Class 1A

(seeds in parentheses)

Gibault Regional

Monday, May 14

Marissa 7, Dupo 6

Wednesday, May 16

New Athens 8, Marissa 6

Thursday, May 17

Gibault 2, Okawvile 1

Monday, May 21

Championship

Gibault 9, New Athens 0

Metro-East Lutheran Regional

Monday, May 14

Mulberry Grove 12, Lebanon 2

Bunker Hill 7, Madison 0

Wednesday, May 16

Valmeyer 15, Mulberry Grove 0

Thursday, May 17

Metro-East Lutheran 5, Bunker Hill 4

Saturday, May 19

Championship

Valmeyer 13, Metro-East Lutheran 0

Greenville Sectional

at Greenville College

Wednesday, May 23

Valmeyer 9, Carrolton 0

Nokomis 5, Gibault 3

Saturday, May 26

Championship

Valmeyer 4, Nokomis 2

Springfield Super-Sectional

at Lincoln Land Community College

Monday, May 28

Valmeyer 6, Glasford (Illini Bluffs) 1

State Tournament

at Dozer Park, Peoria

Friday, June 1

Semifinals

Aurora Christain 13, Ottawa (Marquette) 8

Valmeyer 7, Goreville 3

Saturday, June 2

Third Place

Goreville 3, Ottawa (Marquette) 2

Championship

Aurora Christian 5, Valmeyer 1

Class 2A

(seeds in parentheses)

Wesclin Regional

Monday, May 14

Wesclin 6, Roxana 4

Wednesday, May 16

Alton Marquette 2, Wesclin 1

Athoff 4, Southwestern 3

Monday, May 21

Althoff 12, Marquette 7

Vandalia Regional

Monday, May 14

Greenville 8., Vandalia 6

Wednesday, May 16

Greenville 7, Mater Dei 0

Newton 2, Central 1

Monday, May 21

Championship

Greenville 7, Newton 1

Teutopolis Regional

Monday, May 14

Flora 10, Lawrenceville 0

Wednesday, May 16

Teutopolis 3, Flora 0

Robinson 19, Carlyle 3

Saturday, May 19

Championship

Teutopolis 14, Robinson 7

Pinckneyville Regional

Monday, May 14

Sparta 7, Pinckneyvile 6

Wednesday, May 16

Nashville 14, Sparta 0

Thursday, May 17

Trico 3, Red Bud 1

Saturday, May 19

Championship

Nashville 8, Trico 5

Flora Sectional

Wednesday, May 23

Teutopolis 7, Althoff 1

Staunton 13, Greenville 7

Saturday, May 26

Championship

Teutopolis 6, Staunton 1

Harrisburg Sectional

Wednesday, May 23

Benton 3, Anna-Jonesboro 1

Nashville 10, Harrisburg 9

Saturday, May 26

Championship

Benton 3, Nashville 2

Sauget Super-Sectional

at GCS Ballpark

Monday, May 28

Teutopolis 8, Benton 5

State Tournament

at Dozer Park, Peoria

Friday, June 1

Semifinals

Teutopols 5, Herscher 4

Spring Vallye (Hall) 2, Tuscola 1

Saturday, June 2

Third Place

Tuscola 9, Herscher 0

Championship

Spring Valley (Hall) 4, Teutopolis 1

Class 3A

(seeds in parentheses)

Highland Regional

Monday, May 21

Jerseyville 16, East St. Louis 0

Wednesday, May 23

Columbia 8, Jerseyville 1

Highland 8, Civic Memorial 0

Saturday, May 26

Championship

Columbia 5, Highland 4

Mascoutah Regional

Monday, May 21

Freeburg 10, Cahokia 0

Wednesday, May 23

Mascoutah 6, Freeburg 4

Thursday, May 24

Triad 2, Waterloo 2

Saturday, May 26

Championship

Triad 12, Mascoutah 6

Centralia Sectional

at Sprehe Field

Wednesday, May 30

Columbia 8, Mt. Vernon 4

Triad 6, Marion 0

Saturday, June 2

Championship

Triad 2, Columbia 1

Sauget Super-Sectional

at GCS Ballpark

Monday, June 4

Triad 8, Chatham Glenwood 0

State Tournament

at Route 66 Stadium, Joliet

Friday, June 8

Semifinals

Morton 8, LaGrange Park 1

St. Ignatius 3, Triad 2

Saturday, June 9

Third Place

LaGrange Park 4, Triad 0

Championship

Morton 4, St. Ignatius 1

Class 4A

(seeds in parentheses)

Belleville East Regional

Wednesday, May 23

Belleville East 1, Belleville West 0

Thursday, May 24

Collinsville 6, Granite City 5

Saturday, May 26

Championship

Belleville East 3, Collinsville 0

Edwardsville Regional

Monday, May 21

Quincy 5, Springfield 1

Wednesday, May 23

O'Fallon 5, Quincy 0

Edwardsville 4, Alton 0

Saturday, May 26

Championship

O'Fallon 6, Edwardsville 5 (8 inn.)

Bloomington Sectional

at Illinois Wesleyan University

Wednesday, May 30

O'Fallon 8, Belleville East 1

Normal Community West 12, Bradley Bourbonnais 0

Saturday, June 2

Championship

O'Fallon 9, Normal Community West 0

Champaign Super-Sectional

at University of Illinois

Monday, June 4

Orland Park (Sandburg) 3, O'Fallon 0

State Tournament

at Route 66 Stadium, Joliet

Friday, June 8

Semifinals

Huntley 5, Roselle 1

Orland Park (Sandburg) vs. Plainfield (North)

Saturday, June 9

Third Place

Roselle (Lake Park) 6, Orland Park (Sandburg) 0

Championship

Plainfield (North) 4, Huntley 3

  Comments