Prep Baseball & Softball

High school softball postseason pairings

High school softball postseason pairings

Class 1A

(seeds in parentheses)

Okawville Regional

Monday, May 14

Metro East Lutheran 16, Okawville 5

Tuesday, May 15

New Athens 17, Metro-East Lutheran 0

Wednesday, May 16

Valmeyer 7, Mulberry Grove 6

Saturday, May 19

Championship

New Athens 11, Valmeyer 1

Marissa Regional

Monday, May 14

Dupo 8, Gibault 4

Tuesday, May 15

Marissa 11, Dupo 6

Wednesday, May 16

Lebanon 7, Centralia Christ our Rock 3

Saturday, May 19

Championship

Marissa 1, Lebanon 0

Marissa Sectional

Tuesday, May 22

Marissa 4, Oblong 3

Wednesday, May 23

New Athens 4, Farina South Central 1

Saturday, May 26

Championship

New Athens 17, Marissa 3

Johnston City Super-Sectional

Monday, May 28

Goreville 4, New Athens 1

State Tournament

at EastSide Centre, East Peoria

Friday, June 1

Semifinals

Goreville 1, North Fulton Coop (Spoon River Valley) 0

Stewardson- Strasburg 5, Argenta 3

Saturday, June 2

Third Place

Argenta 3, North Fulton Coop (Spoon River Valley) 1

Championship

Windsor- Stewardson-Strasburg 8, Goreville 5

Class 2A

(seeds in parentheses)

Mater Dei Regional

Monday, May 14

Wesclin 8, Greenville 6

Tuesday, May 15

Newton 4, Wesclin 0

Wednesday, May 16

Central 2, Mater Dei 0

Saturday, May 19

Championship

Central 8, Newton 5

Chester Regional

Monday, May 14

Sparta 6, Chester 4

Tuesday, May 15

Trico 12, Sparta 0

Du Quoin 5, Red Bud 3

Saturday, May 19

Championship

Trico 2, DuQuoin 0

Pinckneyville Regional

Monday, May 14

Waltonville 4, Zeigler-Royalton 3

Tuesday, May 15

Pinckneyville 11, Pinckneyville 2

Wednesday, May 16

Johnston City 6, Nashville 5

Saturday, May 19

Championship

Pinckneyville 6, Johnston City 0

Casey-Westfield Sectional

Tuesday, May 22

Casey-Westfield 6, Central 0

Wednesday, May 23

Tuscola 5, Flora 3

Saturday, May 26

Championship

Casey-Westfield 9, Tuscola 2

Johnston City Sectional

Tuesday, May 22

Pinckneyville 9, Fairfield 2

Wednesday, May 23

Trico 4, West Frankfort 3

Saturday, May 26

Championship

Pinckneyville 8, Trico 4

Johnston City Super-Sectional

Monday, May 28

Pinckneyville 3, Casey-Westfield 0

State Tournament

at EastSide Centre, East Peoria

Friday, June 1

Semifinals

Taylor Ridge 4, Pinckneyville 3

Beecher 5, Williamsville 2

Saturday, June 2

Third Place

Williamsville 6, Pinckneyville 3

Championship

Taylor Ridge 5, Beecher 2

Class 3A

(seeds in parentheses)

Bethalto Regional

Monday, May 21

Jerseyville 17, Cahokia 0

Tuesday, May 22

Columbia 11, Jerseyville 4

Mascoutah 4, Civic Memorial 1

Saturday, May 26

Championship

Columbia 3, Mascoutah 2

Triad Regional

Monday, May 21

Waterloo 20, East St. Louis 0

Tuesday, May 22

Highland 5, Waterloo 1

Wednesday, May 23

Freeburg 6, Triad 5

Saturday, May 26

Championship

Freeburg 4, Highland 1

Centralia Sectional

at Rotary Park

Tuesday, May 29

Centralia 5, Columbia 4

Wednesday, May 30

Freeburg 4, Herrin 1

Saturday, June 2

Championship

Centralia 2, Freeburg 0

Mattoon Super-Sectional

at Roundhouse Softball Complex

Monday, June 4

Mt. Zion 2, Centralia 1

State Tournament

at EastSide Centre, East Peoria

Friday, June 8

Semifinals

Maple Park 8, New Lenox 1

Lombard (Montini) 3, Mt. Zion 2

Saturday, June 9

Third Place

New Lenox 16, Mt. Zion 15

Championship

Lombard (Montini) 15, Maple Park (Kaneland) 8

Class 4A

(seeds in parentheses)

Alton Regional

Wednesday, May 23

Edwardsville 11, Springfield 0

Thursday, May 24

Springfield Sacred Heart-Griffin 12, Alton 2

Saturday, May 26

Championship

Edwardsville 1, Springfield Sacred Heart-Griffin 0

Belleville West Regional

Monday, May 21

Belleville West 2, Granite City 0

Tuesday, May 22

Belleville East 8, Belleville West 0

Wednesday, May 23

Collinsville 5, O'Fallon 2

Saturday, May 26

Championship

Belleville East 3, Collinsville 0

Pekin Sectional

Tuesday, May 29

Edwardsville 3, Belleville East 0

Rock Island 4, Bradly Bourbonnais 0

Saturday, June 2

Championship

Rock Island 4, Edwardsville 3

Normal Super-Sectional

at Marian Kneer Softball Stadium

Monday, June 4

Rock Island 3, Minooka 0

State Tournament

at EastSide Centre, East Peoria

Friday, June 8

Semifinals

Rock Island 3, Elmhurst (York) 1

Plainfield (North) 7, Palatine 0

Saturday, June 9

Third Place

Palatine 2, Elmhurst (York) 0

Championship

Rock Island 2, Plainfield (North) 1

  Comments