Prep Baseball & Softball

BND Small-School (Class 1A-2A) Baseball All-Area Team

Here is the 2016 Belleville News-Democrat Small -School (Class 1A-2A) Baseball All-Area Team, as chosen by area coaches.

2016 Belleville News-Democrat Small School (Class 1A-2A) Baseball All-Area Team

Player of the Year

Mark Nappier, Valmeyer, sr.

Coach of the Year

Jackie Smith, Okawville

First Team

Pitcher: Brendan Killion, Okawville, sr.

Pitcher: Dylan Wilson, Central, so.

Pitcher: Brady Bultman, Nashville, sr.

Pitcher: Brogan Kemp, Nashville, jr.

Catcher: Brad Fuhrhop, Okawville, sr.

First Base: Ryan Rakers, Carlyle, sr.

Second Base: Wil Rakers, Mater Dei, jr.

Shortstop: Kolby Schulte, Central, jr.

Third Base: Easton Wallace, Valmeyer, jr.

Third Base: Drake Harvell, Dupo, sr.

Outfield: Bryce Beckmann, Mater Dei, sr.

Outfield: Blake Vandiver, Roxana, sr.

Outfield: Brady Rakers, Mater Dei, sr.

Outfield: Brent Timmons, Central, sr.

DH: Tyler Kempfer, Valmeyer, so.

Utility: Blake Marks, Wood River, sr.

Second Team

Pitcher: Austin Winter, Mater Dei, sr.

Pitcher: Ryan Brink, Nashville, jr.

Pitcher: Jack Strieker, Central, jr.

Pitcher: Drake Harvell, Dupo, sr.

Catcher: Austin Francis, Dupo, jr.

Catcher: Cody Bauza, Nashville,

First Base: Brady Bultman, Nashville, sr.

Second Base: Blake Bernhardt, Wesclin, sr.

Shortstop: Kyle Hentis, Red Bud, sr.

Third Base: Jaris Dalman, Nashville, sr.

Outfield: Jake Krekel, Valmeyer, jr.

Outfield: Hayden Heggemeier, Nashville, jr.

Outfield: Grant Carman, Carlyle, sr.

DH: Noland Crane, Okawville, jr.

Utility: Collin Roth, Dupo, sr.

Honorable Mention

Pitcher

Blake Beckmann, Mater Dei; Tanner Davis, Roxana; Trevor Davis, Gibault; Jake Frazier, Althoff; Shane Ganz, Okawville; Kyle Hentis, Red Bud; Cole Juelfs, Valmeyer; Rorey Keen, Althoff; Blake Marks, Wood River; Nolan Seelhoefer, Mater Dei; Tyler Stanek, Dupo; Jarad Steenbergen, Wesclin; Maverick Taylor, Carlyle; Jared Timmermann, Wesclin; Easton Wallace, Valmeyer

Catcher

Drew Kordys, Sparta; Blake Weishaupt, Wood River

First Base

Michael Chism, Valmeyer; Jacob Dumstorff, Mater Dei; Jordan Groennert, Wesclin; Jack Strieker, Central

Second Base

Mark Branz, Gibault; Shane Ganz, Okawville; Ricky Huge, Carlyle

Shortstop

Ryan Brink, Nashville; Trevor Davis, Gibault; Chance Foss, Roxana;Jake Frazier, Althoff; Cole Juelfs, Valmeyer; Jarad Steenbergen, Wesclin; Tony Stoddard, Marissa; Alec Wisneski, Okawville

Third Base

Will Aubel, Okawville; Trace Gentry, Roxana; Dru Johnson, Carlyle; Colin Schuetz, Mater Dei; Jared Timmermann, Wesclin

Outfield

Adam Alexander, Carlyle; Tyler Brinkmann, Gibault; Connor Humes, Carlyle; Collin Roth, Dupo; Matt Schroeder, Althoff; Brenden Stellhorn, Red Bud; Carter Truong, Central; Erickson Wallace, Valmeyer; Dalton Wise, Central; Gabe Yearian, Sparta

DH

Seth Nast, Wesclin

Utility

Tyler Stanek, Dupo; Stephen Toenjes, Althoff

Norm Sanders: 618-239-2454, @NormSanders

  Comments