Boys Basketball

Okawville boys, East St. Louis girls advance to regional title games

Boys basketball

Okawville advances at home regional

Okawville topped Lebanon 61-43 on Tuesday to advance to the Class 1A Okawville Regional championship.

Okawville (21-8) will play the winner of the Lovejoy-Valmeyer matchup Friday.

Lebanon

7

6

14

16

43

Okawville

17

22

16

6

61

Lebanon (43):

Parker Grob 18, David Krumsieg 14, Derrick Guthrie 5, Ayinde Bennett 4, Luke Krumsieg 2,

Totals:

FG-17 (5 3-point FG) FT-4/13 PF-8.

Okawville (61):

Will Aubel 14,Luke Hensler 12,Lucas Frederking 7,Caleb Frederking 7,Payten Harre 7,Wyatt Krohne 7,Jackson Heckert 5,Carter Killion 1,Lane Schilling 1,

Totals:

FG-23 (8 3-point FG) FT-7/9 PF-0.

CBC hands Althoff a tough loss

CBC beat Althoff in convincing fashion Tuesday, 80-39.

The Cadets controlled the game from the beginning, leading 45-22 at the half. The Crusaders never got their momentum going and were limited to just six points in the fourth quarter.

CBC (10-13) will play Vianney on Thursday. Althoff (4-22) will play O’Fallon on Monday.

Althoff

12

10

11

6

39

CBC

20

25

20

15

80

Althoff (39):

Greg Wells 12, Justin Strong 9, Daulton Burgner 4, Ryan McDonald 4, Burke Watts 3, Melvin Brock 2, Ethyn Brown 2, Devin Nash 2, Patrick Readye 1,

Totals:

FG-10 (5 3-point FG) FT-14/20 PF-13.

CBC (80):

Totals:

FG-0 (0 3-point FG) FT-0/0 PF-0.

Edwardsville tops O’Fallon for conference win

Edwardsville beat O’Fallon 67-42 on Tuesday and remains in second place in Southwestern Conference standings with a league record of 9-4.

Edwardsville (16-8) will round out the regular season against Belleville East on Friday. O’Fallon (10-16) will play Alton on Friday.

O’Fallon

7

12

12

11

42

Edwardsville

12

16

19

20

67

O’Fallon (42):

Shaun Riley 12, Garrett Herring 9, Josiah Gibson 7, Jalen Hodge 6, Teron Bowman 3, Isaiah Craft 2, Logan Shieppe 2, Nick Boone 1,

Totals:

FG-15 (3 3-point FG) FT-9/14 PF-0.

Edwardsville (67):

Jack Marinko 17,RJ Wilson 15,Caleb Strohmeier 13,Malik Robinson 11,Jaylon Tuggle 6,Cole Scarbrough 3,Ethan Young 2,

Totals:

FG-23 (4 3-point FG) FT-17/19 PF-13.

Holmes boosts Columbia to victory

Jordan Holmes led Columbia with a team-high 16 points Tuesday in a 61-37 win over Central.

Brennen van Breusegen scored 14 points, and Jon Peterson pitched in 10 points in the Eagles’ win.

Columbia (16-11) will play Triad on Friday. Central (11-16) will travel to Freeburg on Friday.

Bre. Central

6

12

10

9

37

Columbia

12

11

15

23

61

Breese Central (37):

Camden Wempe 10, Tyler Joest 7, Max Kampwerth 4, Simon Thomas 4, Karsen Fehrmann 3, Jackson Haag 3, Gavin Heimann 2, Garrett Richter 2, Braden Thomas 1, Mason Weems 1,

Totals:

FG-12 (2 3-point FG) FT-11/17 PF-13.

Columbia (61):

Jordan Holmes 16,Brennen van Breusegen 14,Jon Peterson 10,Drew Worley 7,Cole Khoury 5,Jacob O’Connor 4,Riley Hubler 3,Jared Germain 2,

Totals:

FG-21 (4 3-point FG) FT-15/18 PF-16.

Wesclin advances to regional title game

Wesclin advanced to the Class 2A Wood River Regional championship with an easy 64-28 victory over Roxana on Tuesday.

Wesclin (24-4) will play Piasa Southwestern for the regional title Friday.

Roxana

0

0

0

0

28

Wesclin

0

0

0

0

64

Roxana (28):

Jacob Golenor 7, Gavin Huffman 7, Parris White 7, Eddie Lara 4, Andrew Beckman 2, Braeden Wells 1,

Totals:

FG-11 (3 3-point FG) FT-3/8 PF-7.

Wesclin (64):

Totals:

FG-0 (0 3-point FG) FT-0/0 PF-0.

Effingham outlasts Mater Dei

Effingham beat Mater Dei 53-50 on Tuesday.

Mater Dei (12-15) will play Central on Monday.

Effingham

14

11

8

20

53

Mater Dei

18

7

14

11

50

Effingham (53):

Hull 15, L. Wolfe 15, Sandifer 10, Robinson 9, Marxman 2, P. Wolf 2,

Totals:

FG-16 (3 3-point FG) FT-18/25 PF-11.

Mater Dei (50):

Devin Rensing 13,Drew Tonnies 13,Blake Gebke 10,Lucas Theising 8,Kohl Haake 2,Mitchell Haake 2,Jason Koerkenmeier 2,

Totals:

FG-20 (5 3-point FG) FT-5/8 PF-22.

Metro East Lutheran easily moves past Bunker Hill

Metro East Lutheran beat Bunker Hill 73-42 on Tuesday.

Metro East Lutheran (14-16) will play the winner of the Mount Olive-Brussels matchup in the Mount Olive regional semifinal Wednesday.

Nashville advances to Class 2A regional championship

Nashville topped Staunton 47-30 on Tuesday to advance to the championship game of the Staunton regional.

Nashville (22-7) will play the winner of the Greenville-Hillsboro game for the regional title Friday.

Carlyle falls in postseason game

Piasa Southwestern topped Carlyle 62-47 to advance to the Class 2A Wood River Regional title game.

Piasa Southwestern (19-7) will play Wesclin for the regional championship Friday.

Girls basketball

East St. Louis beats Carterville

At the Class 3A Carbondale Sectional, East St. Louis topped Carterville 53-34 on Tuesday.

East St. Louis (17-10) will play Central for the sectional championship Thursday.

Carterville

6

10

8

10

34

E. St. Louis

17

9

15

12

53

Carterville (34):

Totals:

FG-0 (0 3-point FG) FT-0/0 PF-0.

East St. Louis (53):

Rokelle Stanley 19,Mya Glanton 17,Shawnta Johnson 4,Darriel Hicks 3,Lamad’j Milton 2,Kaysie Newson 2,Jamie Russell 2,Veronica Sherrod 2,Ronnisha Spencer 2,

Totals:

FG-17 (1 3-point FG) FT-18/28 PF-10.

Central cruises past Salem for big postseason win

Central easily beat Salem 57-15 on Tuesday to advance in postseason play.

Central (27-3) will play East St. Louis for the Class 3A Carbondale Regional championship Thursday.

  Comments